İstanbul Yeni Havalimanı Çevresindeki Konut Fiyatları Dudak Uçuklattı1

İstanbul Yeni Havalimanı Çevresindeki Konut Fiyatları Dudak Uçuklattı1
Editör: Hasan Aker Gündem 29 Ekim 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Dünya’nın en büyük havalimanı olarak ön plana çıkan İstanbul 3.Havalimanı çevresinde yer alan emlak fiyatlarında çok büyük miktarda artış meydana geldi. Sarıyer Çayırbaşı Mahallesi üzerinde 2018 yılının ilk 7 aylık Ocak – Temmuz döneminde metrekare satış fiyatlarındaki artış %116 oldu.

Dünyada en fazla noktaya uçuş gerçekleştirilecek ve İstanbul’u ulusal havacılık pazarında çok ileri bir boyuta taşıyacak olan İstanbul 3.Havalimanı, konut fiyatlarını derinden etkiledi.

Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerinde bulunan mahallelerdeki satılık ve kiralık konutların fiyat artışlarında 2 yıllık süreç içerisinde çok yüksek bir artış ön plana çıkıyor. Öyleki artışlar %116’ya kadar ulaşmış durumda. Yani daha önce örnek olarak 5.000 TL olan metrekare fiyatı şuan 10.000 TL’nin üzerinde.

2014 yılında 7 Haziran tarihinde ilk temelleri atılan İstanbul 3.Havalimanı, inşa süresince çevresinde bulunan tüm ilçe ve mahallelerde konut fiyatlarını derinden etkiledi. Hem satılık, hem de kiralık konut fiyatlarında artış meydana getiren 3.Havalimanı sayesinde Eyüp’teki fiyatlar Metrekare bazında 2016 Eylül’de 3.971 TL, 2018 Eylül’de 4.502 TL. Eyüp içerisinde bu süreç dahilinde mahalle bazında en yüksek değer kazanan konumlar ise Göktürk Merkez, Mithat Paşa ve Mimar Sinan oldu. Sırasıyla %84, %40, %30 oranında artış meydana geldi.

Konut fiyatlarında en fazla artış Sarıyer’de meydana geldi. En çok değer kazanan satılık konutlarda Büyükdere dikkat çekiyor. %60 oranında değer kazanan Büyükdere’nin ardından ise Bahçeköy’de %46, Kazım Karabekir Paşa’da %55 artış ön plana çıkıyor.

Arnavutköy Mahallesi ise en yüksek artışa sahip mahalle olarak dikkat çekiyor. %150’ye varan artış rakamlarına ulaştı.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com