İstanbul İmar Yönetmeliği’nde Değişikliğe Gidiliyor!

İstanbul İmar Yönetmeliği’nde Değişikliğe Gidiliyor!
Editör: Zeynep Kaya Gündem 12 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Planlı Alanlar Yönetmeliği kapsamında İstanbul’daki yapıların bazı bölümlerinde düzenlemelere gidileceği öğrenildi. İstanbul İmar Yönetmeliği’nde yapılması gereken değişiklikler neleri kapsıyor? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde bugün oylamaya sunulan ve İstanbul’un lehine maddelerin eklendiği yönetmelikle ilgili son gelişmeler ve detayları…

Bundan böyle İstanbul’da inşa edilecek yapılara sınırlama getiriliyor. Banyo, mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu ve 1 artı 0 daire şeklindeki stüdyo dairelerin yapılmasına izin verilemeyecek. Yapılan yeni düzenleme ile ruhsatlı ve iskanlı ticari yapıların katlarında, asma katların yapılmasının da önü açılıyor. Parsel büyüklükleriyle ilgili getirilen rahatlatıcı maddeler sayesinde de arsaların birleşme ve ayrışmalarında esnasında karşılaşılan sorunlar kolaylıkla çözülebilecek.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren İstanbul İmar Yönetmeliği kapsamında; İstanbul’daki yapılarda bulunan bodrum katlar, asma kat ve çatılara çeşitli düzenlemeler geliyor. Yeni yönetmeliğin dikkat çeken maddelerinden biride eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartının getirilmesi oldu. Binaların siluetine olan etkinin yumuşatılması için bundan sonraki imar çalışmalarında; kot alınan noktalara göre, eğimli arazilere inşa edilen binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale getirilecek. Öte İstanbul’da yapılabilecek en küçük daireler 1+1 olurken, üç kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarına da asansör yapma şartı getirildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com