İstanbul İmar Yönetmeliği'nde Değişikliğe Gidiliyor!

truck

İstanbul'daki imar uygulamalarında bugünden itibaren geçerli olacak yönetmelik, İstanbul'un lehine olacak pek çok kararı da beraberinde getiriyor. Bodrum katı, asma ve çatı katlarında geçerli olacak yenilikler neler? Eğimli arazilere yapılan binalarla ilgili hangi şartlar getirildi? En küçük daire için getirilen sınırlama ve eklenen diğer maddelerin içerikleri...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Planlı Alanlar Yönetmeliği kapsamında İstanbul’daki yapıların bazı bölümlerinde düzenlemelere gidileceği öğrenildi. İstanbul İmar Yönetmeliği'nde yapılması gereken değişiklikler neleri kapsıyor? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde bugün oylamaya sunulan ve İstanbul’un lehine maddelerin eklendiği yönetmelikle ilgili son gelişmeler ve detayları…

Bundan böyle İstanbul’da inşa edilecek yapılara sınırlama getiriliyor. Banyo, mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu ve 1 artı 0 daire şeklindeki stüdyo dairelerin yapılmasına izin verilemeyecek. Yapılan yeni düzenleme ile ruhsatlı ve iskanlı ticari yapıların katlarında, asma katların yapılmasının da önü açılıyor. Parsel büyüklükleriyle ilgili getirilen rahatlatıcı maddeler sayesinde de arsaların birleşme ve ayrışmalarında esnasında karşılaşılan sorunlar kolaylıkla çözülebilecek.

Bugünden itibaren yürürlüğe giren İstanbul İmar Yönetmeliği kapsamında; İstanbul’daki yapılarda bulunan bodrum katlar, asma kat ve çatılara çeşitli düzenlemeler geliyor. Yeni yönetmeliğin dikkat çeken maddelerinden biride eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartının getirilmesi oldu. Binaların siluetine olan etkinin yumuşatılması için bundan sonraki imar çalışmalarında; kot alınan noktalara göre, eğimli arazilere inşa edilen binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale getirilecek. Öte İstanbul’da yapılabilecek en küçük daireler 1+1 olurken, üç kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarına da asansör yapma şartı getirildi.

"İstanbul İmar Yönetmeliği'nde Değişikliğe Gidiliyor!" Yorumlar

"İstanbul İmar Yönetmeliği'nde Değişikliğe Gidiliyor!" Benzer Haberler


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi Yarın Yapılacak!

İstanbul trafiğine rahatlık getirmek adına yapılması planlanmakta olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinin mühendislik, etüt ve proje ihalesi yarın yapılacak.. İstanbul İmar Yönetmeliği'nde Değişikliğe Gidiliyor!

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un İki Yakasına 2 Büyük Hastane Yapılıyor!

İstanbul'un her iki yakasında da devam etmekte olan iki dev hastane çalışmalarında artık sona gelinmiş durumda. Sancaktepe üzerinde 400, Seyrantepe üzerinde 600 yataklı 2 hastane 2017 yılı içerisinde hizmete açılacak.

İstanbul Finans Merkezi'nin Binası İçin İhale Yapılıyor!

İstanbul Finans Merkezi'nin Binası İçin İhale Yapılıyor!

İstanbul İmar Yönetmeliği'nde Değişikliğe Gidiliyor!. TOKİ, Merkez Bankası'nın İstanbul Finans Merkezi üzerinde yapılacak olan yeni binası adına ihale yapıyor. Söz konusu ihale teklifleri 28 Şubat 2017 tarihine kadar alınıp değerlendirilecek.

Seyir İstanbul Fiyatları 184.333 $'dan Başlıyor!

Seyir İstanbul Fiyatları 184.333 $'dan Başlıyor!

Yakacık'da yükselen 13 ve 12 katlı iki bloktan oluşan, ulaşım ve manzara avantajıyla dikkatleri üzerine çekmekte olan proje, merkezi yakın olduğu halde çok sakin ve huzurlu bir alanda yaşamak isteyenlere kapılarını açıyor.. İstanbul İmar Yönetmeliği'nde Değişikliğe Gidiliyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.

Onur Park Life İstanbul'da 120 Ay, %0,44 Faiz Avantajı!

Onur Park Life İstanbul'da 120 Ay, %0,44 Faiz Avantajı!

Onur İnşaat A.Ş. ve Onur Çimento Yapı A.Ş. tarafından yapılmakta olan Onur Park Life İstanbul projesinde %5 peşinat, %0,44 faiz oranıyla 120 ay vadeli ödeme avantajı sunulmakta.. İstanbul İmar Yönetmeliği'nde Değişikliğe Gidiliyor!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

Yaklaşık olarak 5.2 milyar metrekare alanında bulunan İstanbul üzerinde yol ve göl tarzında değerinin artması mümkün olmayan alanlar dışarısında kalmakta olan bölgelerin toplam değeri 2 trilyon dolar olarak belirlendi.

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

İstanbul'a Yoğun Kar Yağışı Geliyor, Meteorolojiden Kritik Uyarı!

Meteorolojiden edinilmiş bilgiler neticesinde İstanbul'da yoğun kar yağışı bekleniyor. Hafta içerisinde gönderilen bilgilere bakıldığında ülkenin büyük bölümünde kar yağışı bekleniyor. İstanbul hava durumuna göre ise 28.12.2016 Çarşamba günü kar yağışı beklenmekte.