İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru Kırıldı!

truck

Hükümet tarafından start verilen istihdam seferberliği tarihi rekorunu yaşadı. Yılın ilk 4 ayında 1.488.000 kişi inşaat sektöründe iş bulma şansı yakaladı. Ekonominin en büyük etkene sahip sektörü inşaatta toplam olarak 2.100.000 kişiye istihdam sağlandı.

Hükümet tarafından start verilen istihdam seferberliği çerçevesinde, Ocak - Şubat - Mart - Nisan ayında toplam olarak 1.488.000 kişilik ek istihdam söz konusu oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından alınan verilere bakıldığında nisan ayında işsizlik oranı, mart ayına kıyasla %1,2 oranında düşüş gösterdi. İşsizlik %10,5 ile son 10 aydaki en düşük seviyesine geriledi.

2017 yılının ocak ayında %13'e ilerleyen işsizlik oranı, hemen ardından gelen şubat ve mart döneminde sıra sıra %12,6 ve %11,7 olarak kendini gösterdi. 2016 yılının sonunda toplam olarak 26.669 kişi istihdam sağlarken, nisan sonu itibarıyla 1.488.000 kişiye ek istihdam sağlandı.

Nisan ayına yönelik istatistikler üzerinde göz gezdirildiğinde, hizmet ve inşaat sektörü dahilinde istihdam, Cumhuriyet tarihinde rekor kırdı. İki sektör 1 ay içerisinde nisan ayında sadece 93.000 kişiye yeni iş imkanı doğurdu. Ekonominin en büyük etkeni bulunan lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektöründe toplam olarak 2.100.000 kişi işinin başına geçti ve aktif istihdam sağlamaya başladı.

İnşaat sektörü, şimdiye kadar en yüksek istihdam oranıyla kendini gösterirken, işsizlik oranıda son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Artı olarak işsizliğin düşmesiyle toplum refahı ve kişi başına düşen gelirde az miktarda artış yaşandı. 

"İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru Kırıldı!" Yorumlar

"İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru Kırıldı!" Benzer Haberler


Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Emlak Konut GYO Genel Müdürü olan Murat Kurum, son zamanlarda oluşan "Gayrimenkul sektöründe balon oluştu. Konut fiyatları düşüşe geçti" tartışmalarına son noktayı koydu. Son 1 ayda Türkiye'ye 4200 konut yaptık . Hiçbir şekilde ne krizimiz var ne balonumuz... 1 ay içerisinde toplamda 2000 konutun satışını tamamladık.. İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru Kırıldı!

İnşaat Sektöründe Hedefler 2018 Yılında Kentsel Dönüşümü Gösteriyor!

İnşaat Sektöründe Hedefler 2018 Yılında Kentsel Dönüşümü Gösteriyor!

İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, Konut sektöründe gelecek yıl hedefleri arasında en büyük hedefin kentsel dönüşüm olduğunu aktardı. Karataş, gelecek yıldaki çok büyük bir şekilde büyüme katetme beklentisi olarak her sene %2-3 olan büyüme hedefinin bu sene %5-6'yı beklediklerini aktardı.

Türk İnşaat Sektöründe ABD Fırsatı!

Türk İnşaat Sektöründe ABD Fırsatı!

İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru Kırıldı!. Norolbank Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt, bugün itibariyle başkanlık koltuğuna geçecek olan Donal Trump'ın ekonomi üzerinde olan etkilerini anlattı.

Gayrimenkul Sektöründe 35 Milyarlık Yatırım Planı Hazır!

Gayrimenkul Sektöründe 35 Milyarlık Yatırım Planı Hazır!

2016 yılında büyümenin lokomotifi olarak gözler önüne gelen gayrimenkul sektörünün en çok katkıda bulunan sektör firmaları, 2017 yılına dev proje planlarıyla giriyor. Sektör firmaları 2016 yılı içerisinde 2015 yılında konut satış rakamı olarak açıklanan 1.289.000 konut satışını aşıp yeni bir hedef yakalamayı planlıyorlar.. İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru Kırıldı!

Promosyon sektöründe yılbaşı bereketi!

Promosyon sektöründe yılbaşı bereketi!

Yılın son 3 ayına girildiği bu günlerde şirketlerin promosyon ürün alımları da netleşmeye başladı. Yaz ayında yaşanan darbe girişi sonrası piyasanın temkinli hareket ettiğini belirten Lecce Pen Kalemcilik Tic.A.Ş. Genel Müdürü Ümit Kaya, alımlarda bir belirsizlik olduğunu, birçok şirketin alımları ötelediğini ve bu sebeple son 3 ayın diğer yıllara göre daha yoğun geçeceğini belirtti.

GYODER Konut Sektöründe Doping Etkisi Yarattı!

GYODER Konut Sektöründe Doping Etkisi Yarattı!

GYODER'in inşaat sektörü ve ekonomik gelişmeye katkı sağlamak adına yapmış olduğu güç birliği kampanyası kapsamında olan 240 ay vadeli satışlar, konut satışlarına çok büyük bir hız kazandırarak, Konut sektörü üzerinde adeta bir doping etkisi yarattı.. İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru Kırıldı!

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlamış Durumda!

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlamış Durumda!

İnşaat sektörü yeni düzenlemeler beraberinde desteklenmeye tüm hızıyla devam etmekte. Gayrimenkul sertifikalarının uygulamaya başlanması beraberinde gayrimenkul sektöründe yeni bir dönem start alıyor. Bu kapsamda alımların artması bekleniyor.

Gayrimenkul Sektöründe Meydana Gelen Teşvikler Konut Satışlarını Nasıl Etkiledi?

Gayrimenkul Sektöründe Meydana Gelen Teşvikler Konut Satışlarını Nasıl Etkiledi?

Gayrimenkul sektöründe satışlara artış yaşatmak için çok fazla teşvik yöntemi denenmiş durumda. Peki bu artış yaşatmaya yönelik yapılan teşvikler, uğraşlar, çabalar işe yaradı mı? Dünya Gazetesi'nden Köşe Yazarı Alaattin Aktaş bugün düzenlemiş olduğu yazısında, Konut satışında tökezleme mi? başlıklı bir konuyu ele aldı. Yazının detaylarını sizler ile paylaştık...