Gaziosmanpaşa'da 30.000 Konut Kentsel Dönüşüm Dahilinde Yenilenecek!

Gaziosmanpaşa'da 30.000 Konut Kentsel Dönüşüm Dahilinde Yenilenecek!

120.000 nüfusun ikamet ettiği İstanbul / Gaziosmanpaşa'da 30.000 konut kentsel dönüşüm projesi dahilinde yenilenecek. Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm çalışmaları belediyenin liderliğinde büyük bir hızla devam etmekte.

İstanbul Gaziosmanpaşa'da 120.000 nüfusun yaşadığı alanda kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması planlanıyor. Birçok ilçenin tersine bu bölgede tüm çalışmalar belediyenin liderliğinde devam ediyor. Bölge halkı ise sürece dahil edilmemekten şikayetçi durumda. Vatandaşlar, Evin kendilerinin fakat sopanın belediyede olduğunu iletiyor. Kendi mülkiyetleri adına başkalrıyla masaya oturup pazarlık ettikten sonra karar verdiklerini belirten halk, kimsenin kendilerine gelip de nasıl bir proje istersiniz diye sormadıklarından yakınıyor. Halka karşı değil halkla birlikte kentsel dönüşüm olmalı tespiti yapıyorlar. Bölgede ise 30.000 konutun yıkılması beklentiler dahilinde yer alıyor.

Gaziosmanpaşa'da 4 sene önce start alan kentsel dönüşüm çalışmalarının izleri hala sokaklarda. Yıkılan evlerin toplanmayan hafriyatları, çöplük halini alan boş arsalar, boşaltılan hayalet binalar... Çocuklar her gün hafriyat yığınlarının arasından eğitim ve öğretim faaliyetleri için okula gidip geliyor. Evlerin pencereleri harabe binalara bakmakta. GOP Halkı kentsel dönüşümü tamamen hayatına entegre haline getirmiş durumda.

Kimi mahalleli yıllardır kentsel dönüşüme evet dediği hakde hala yeni evine geçemezken, kimi de tedirgin ve psikolojisinin bozuk olduğunu söylüyor. Tam 120.000 kişinin yaşamsal faaliyetlerini devam ettirdiği alanda kentsel dönüşüm projesi dahilinde yapılması planlanırken, vatandaş sürece dahil edilmediği için yakınıyor.

16 mahallelik ilçede önce 13 tane mahallenin belli alanlarına yönelik riskli alan kararları çıkarıldı. Vatandaşlar bu duruma itirazlarını iletti ve bununla birlikte hukuki mücadeleyi başlattı. 5 mahalle üzerinde riskli alan kararlarının iptaline gidilse de sonrasında tekrardan riskli alan kararları altına imza atılmaya başlandı. GOP Belediyesi kentsel dönüşüm sürecinde kullanmak amacıyla acele kamulaştırma hakkını ve yetkisini aldı. Mahallelilere göre Belediye, kamuşaltırma hakkını silah olarak kullanıp, vatandaşlara kentsel dönüşümü dayatmış durumda. Belediyeyegöre ise bu hak süreci tıkayanlar için alındı deniliyor. Mağduriyetin olmayacağı belirtilirken, Mahallelinin acela kamulaştırmaya itirazettiği davalar ise hala güncelliğini devam ettiriyor. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm nerelerde   gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm son durum