Gayrimenkulde Stoklar Artıyor! | Emlakta Haber

Gayrimenkulde Stoklar Artıyor!

truck

Konut ve ofis üretiminde 2018 yılının Şubat ayını tamamlamaya yakın olduğumuz şu günlerde, stok uyarılarında artış söz konusu. Coldwell Banker Ülke Başkanı Gökhan Taş, 600.000 adet konut stoğunun boy gösterdiğini, Alınan toplam olarak 1.500.000 ruhsatla beraber stok sayısının 2.000.000 barajını aşacağını dile getirdi.

Ofislerde stok miktarı ise toplam olarak 1.500.000 metrekareye kadar ulaşım göstererek rekor kırmış durumda. Bunun ortalama 100 metrekareden alacak olursak 15.000 ofis olarak ön plana çıkması demek oluyor. Bu denli fazla stok, şuana kadar görünen en yüksek rakam olarak kendini gösteriyor.

2000’li yılların başından itibaren hızla yükseliş göstermeye devam eden Alışveirş Merkezlerinde ise yatırımların azaldığını dile getiren Taş, İstanbul’da AVM’lerin %20’lik bölümünün can çekiştiğini ve ölmeye ramak kaldığını iletti.

Sektör uzmanlarına bakıldığında ise, ofislerde meydana gelen bu söz konusu stok probleminin temel sebebi ekonomik sorunlar olarak ön plana çıkıyor. Şirketlerin eleman çıkarmak yerine daha küçük ve daha verimli ofislere doğru yelken açtığı, bu eğilimin ise ofis pazarını doğrudan etkilediği açıklanıyor.

Aynı zamanda mal sahipleri, düşük kira ile ofislerini kiracılara bırakmak yerine, boş tutarak zarar etme yoluna doğru hızla ilerledikleri için bu şekilde büyük bir stok oluştuğu iletilirken, Kiralamada alan küçültme eğilimi hızlı bir şekilde ilerlese de satış tarafının hala durgun bir şekilde boy gösterdiği sözler arasına ekleniyor.

Canlanma için konutta olduğu gibi, ofislerde de alım satım oranlarında devlet tarafından belirlenen KDV oranının %18’den daha düşük miktara  indirilmesinin etki yaratacağını ve direkt artışa geçireceği vurgulanırken, piyasadaki bu düşüşten dolayı çoğu projenin üniversite, yurt gibi öğrenci yerleşim alanına dönüştürüldüğü iletiliyor.

Kiralarda düşüş meydana gelmesinden dolayı 2017 yılının kiracılar için daha verimli ve iyi, mal sahipleri için ise sıkıntıyla geçen bir yıl olduğunu, 2015 yılına kıyaslandığında kiralarda düşüş oranlarının %30 rakamlarına kadar ulaştığını belirten Mahir Mermer, Levent – Maslak hattı gibi lokasyonlardaki düşüşün boyutunun çok daha ciddi olduğunu vurguladı.

2018 yılı için kiraların 2017 yılına oranla neredeyse aynı seyredeceğini tahmin ettiklerini ifade eden Mermer, KDV oranının düşürülmesini istediklerini iletti.

"Gayrimenkulde Stoklar Artıyor!" Yorumlar

"Gayrimenkulde Stoklar Artıyor!" Benzer Haberler


KDV %1'e İnerse Gayrimenkulde Nakit Sorununun Önüne Geçilir!

KDV %1'e İnerse Gayrimenkulde Nakit Sorununun Önüne Geçilir!

Gayrimenkul sektöründe satışların geçmişe yönelik bakıldığında azalış göstermesi ve uzayan vadeler sektörde nakit akışı problemi oluşturdu.. Gayrimenkulde Stoklar Artıyor!

REIDIN Raporu, Gayrimenkulde Algı Operasyonunu Çürüttü!

REIDIN Raporu, Gayrimenkulde Algı Operasyonunu Çürüttü!

Gayrimenkulde yürütülmekte olan algı operasyonunu REIDIN'in raporu çürüttü. Rapor, İstanbul'un hem Avrupa hem Asya Yakası'nda ev fiyatlarının artışa geçtiğni ve bu artışın her geçen gün devam ettiğini belirtti. Patronlar ise "Her şeye rağmen rekor kırılacak" diyor.

Gayrimenkulde Stoklar Artıyor!

Gayrimenkulde Stoklar Artıyor!

Gayrimenkulde Stoklar Artıyor!. Konut ve ofis üretiminde 2018 yılının Şubat ayını tamamlamaya yakın olduğumuz şu günlerde, stok uyarılarında artış söz konusu. Coldwell Banker Ülke Başkanı Gökhan Taş, 600.000 adet konut stoğunun boy gösterdiğini, Alınan toplam olarak 1.500.000 ruhsatla beraber stok sayısının 2.000.000 barajını aşacağını dile getirdi.

Ataköy, Gayrimenkulde 2. Baharını Yaşıyor!

Ataköy, Gayrimenkulde 2. Baharını Yaşıyor!

10 konut projesinin yükseldiği Ataköy'de dairelerin metrekare birim fiyatı 30.000 TL'ye uzanıyor. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Doğru lokasyonda inşa edilen projelerin kesinlikle satış problemi çekmediğinin altını çizdi.. Gayrimenkulde Stoklar Artıyor!