Gayrimenkul Sektörü Üzerinde Olan Teşvikler Artırılacak!

Gayrimenkul Sektörü Üzerinde Olan Teşvikler Artırılacak!

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, yabancılara özel teşvik modelinin uygulanabilecek olduğunu kaydetti. Uygulama, gayrimenkul de meydana gelmekte olan teşvikleri artışa geçirecek.

Yabancı yatırımların girişiminde 2017 yılı içerisinde çok büyük gelişme ve artış beklentisi bulunan hükümet, gayrimenkulde vermiş olduğu teşvikleri farklı alanlar üzerinde artırma sinyalini vermiş durumda. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, yatırıma özel teşvik modelinin Türkiye için faydalı olabileceğini aktardı.

Bu model kapsamında teşviklerde direkt olarak istenilenin olacağına vurgu yapan Ermut, Teşvikleri genele yayarak gereğinden fazla kaynağın boşa gitmesinin ve israf edilmesinin önüne geçilecek olduğuna değindi. Teşvik katma değer yaratmakta olan ve ülkenin ekonomisini artışa geçiren yatırımlara özel olarak uygulanır söyleşinde bulundu. 

Geçen yıl çekilen yatırımların %56'lık bir oranının darbe girişiminin meydana gelmiş olduğu Temmuz ayından sonra çekilmiş olduğunun altını çizen Ermut, 2017 yılının çok ılımlı ve pozitif bir şekilde geçecek olduğuna ve Türkiye'ye 2016 yılından daha fazla doğrudan yatırım yapılacak olduğumnu öngördüğünü aktardı.

Arda Ermut, 2017 yılının çok pozitif bir şekilde geçecek olduğuna son derece inandığını aktardı ve 2015 yılında bulunan seviyelerin tekrardan yakalandığı takdirde, Türkiye'nin yıllık doğrudan yatırım ortalamasının 17-18 milyar dolara doğru çektiklerinde bunun üstüne çıkılmasının daha kolay olacağını belirtti.

YABANCININ İŞTAHINDA AZALMA YOK

Ermut, uluslarası yatırımcıların Türkiye'nin Almanya ve Hollanda ile yaşamakta olduğu gerilime yönelik ise, Yatırımcının işine baktığını, bundan dolayı geçici durumların, siyasi sıkıntıların, hatta döviz dalganalanmalarının bile yatırım kararlarını çok düşük ölçüde etkilediğini ve tamamen etkilemediğini belirtti. Türkiye'yi radarına koyan bir yatırımcının en fazla 3 ay süreyle ertelediğine değindi. 

Konutta verilen teşvikler, sektöre çok büyük hareket kazandırdı. 240 ay vade kampanyası ardından yabancıya vatandaşlık, onun da sonrasında KDV istisnası ve tapu harcı indirimi gibi verilen teşvikler konut alımlarını çok büyük bir oranda artırdı. Öyleki Emlak Konut GYO 6 ayda sattığı konutu 1.5 ay içerisinde satmış durumda. 

Etiketler : Güncel