Evi Olmayana Devletten 4 Destek Daha Geliyor!

truck

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek müjdeyi verdi. İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlara hükumetten çeşitli destekler var. Konut hesabı uygulaması ile ev sahibi olmayan vatandaşlara devlet katkısı verilmesi düşünülürken stopaj ve tapu harçlarıyla da ilgili düzenlemelerin yapılacağı öğrenildi. İşte o gelişmelerin detayları…

Geçtiğimiz yıllarda da uygulamaya konulan ve yeterli talep görmediği için uzun ömürlü olamayan konut hesabı uygulamasıyla ilgili yeni çalışmalar yolda. İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlaması düşünülen sistemin ayrıntılarını Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıkladı. Konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesi ve bunun içinde harcamalarından tasarruf ederek birikimlerini değerlendirebileceği konut hesabıyla ilgili hangi iyileştirmeler yapılacak?

İlk olarak 2016 yılında uygulamaya konulan sistemde devlet katkısının maksimum 15 bin lira olarak sağlanıyordu. Katılımcıların konut hesabı açabilmeleri ve bu destekten yararlanabilmeleri için Türk vatandaşı olması, konut sahipliğinin bulunmaması ve devlet katkısına hak kazanabilmek için de en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapmaları gerekiyordu. Ancak 2017 verileri incelendiğinde başvuruda bulunan ve birikim yapanların sayısının yetersiz olduğu tespit edildi. Bu durumun katılımcıların sistemi yeterli derece de cazip görmemesinden kaynaklandığını düşünen Şimşek, uygulamanın daha etkin hale gelmesi için çalışmalara başladıklarının haberini verdi.

Uygulamaya koyulacak yeni konut hesabı modeliyle eski sistemin aksaklıklarının giderilmesi planlanırken, yeni destek unsurlarının da eklenmesi öngörülüyor. Devlet katkısına devam edilecek yeni sistemde daha fazla artışında olacağı belirtildi. Konut kredisi kullanılması noktasında da avantajlar sağlayacak yeni uygulama, düşük faizle tasarruf edilmesi durumunda düşük faizle konut kredisi kullanılmasına da imkan tanıyacak. Ayrıca konut alan katılımcılara ilave vergi avantajları, düşük stopaj ve tapu harcının yanı sıra tasarruflarının altın depo hesaplarında altın olarak biriktirilmesinin de önü açılıyor.

"Evi Olmayana Devletten 4 Destek Daha Geliyor!" Yorumlar

2 YORUM
  1. Leylaergin 22 Ocak 2018 20:25

    Engeller için tokide ev istiyorum

  2. murat krt 18 Ocak 2018 13:40

    devlet faizsiz kredi verirse çok daha başarılı olur

"Evi Olmayana Devletten 4 Destek Daha Geliyor!" Benzer Haberler


Evi Olmayana Devletten 4 Destek Daha Geliyor!

Evi Olmayana Devletten 4 Destek Daha Geliyor!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek müjdeyi verdi. İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlara hükumetten çeşitli destekler var. Konut hesabı uygulaması ile ev sahibi olmayan vatandaşlara devlet katkısı verilmesi düşünülürken stopaj ve tapu harçlarıyla da ilgili düzenlemelerin yapılacağı öğrenildi. İşte o gelişmelerin detayları…. Evi Olmayana Devletten 4 Destek Daha Geliyor!

Tapusu Olmayana Yapı Belgesi

Tapusu Olmayana Yapı Belgesi

Hükümet tapusuz yapı mağduriyetine karşı harekete geçti. Türkiye’de yaklaşık 16 milyon taşınmaza Yapı Kayıt Belgesi verilmesi için yapılacak düzenleme bir hafta içinde Meclis’te...