Evi Olmayana Devletten 4 Destek Daha Geliyor!

Evi Olmayana Devletten 4 Destek Daha Geliyor!
Editör: Vahap AYZET Gündem 17 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Geçtiğimiz yıllarda da uygulamaya konulan ve yeterli talep görmediği için uzun ömürlü olamayan konut hesabı uygulamasıyla ilgili yeni çalışmalar yolda. İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlaması düşünülen sistemin ayrıntılarını Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıkladı. Konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesi ve bunun içinde harcamalarından tasarruf ederek birikimlerini değerlendirebileceği konut hesabıyla ilgili hangi iyileştirmeler yapılacak?

İlk olarak 2016 yılında uygulamaya konulan sistemde devlet katkısının maksimum 15 bin lira olarak sağlanıyordu. Katılımcıların konut hesabı açabilmeleri ve bu destekten yararlanabilmeleri için Türk vatandaşı olması, konut sahipliğinin bulunmaması ve devlet katkısına hak kazanabilmek için de en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapmaları gerekiyordu. Ancak 2017 verileri incelendiğinde başvuruda bulunan ve birikim yapanların sayısının yetersiz olduğu tespit edildi. Bu durumun katılımcıların sistemi yeterli derece de cazip görmemesinden kaynaklandığını düşünen Şimşek, uygulamanın daha etkin hale gelmesi için çalışmalara başladıklarının haberini verdi.

Uygulamaya koyulacak yeni konut hesabı modeliyle eski sistemin aksaklıklarının giderilmesi planlanırken, yeni destek unsurlarının da eklenmesi öngörülüyor. Devlet katkısına devam edilecek yeni sistemde daha fazla artışında olacağı belirtildi. Konut kredisi kullanılması noktasında da avantajlar sağlayacak yeni uygulama, düşük faizle tasarruf edilmesi durumunda düşük faizle konut kredisi kullanılmasına da imkan tanıyacak. Ayrıca konut alan katılımcılara ilave vergi avantajları, düşük stopaj ve tapu harcının yanı sıra tasarruflarının altın depo hesaplarında altın olarak biriktirilmesinin de önü açılıyor.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Osman güner :

    2 Mayıs 2018-15:14

    Kaçak bina mahkeme kararıyla hak sahipleri isimleri tescil edilmiş daire olarak emlak su elektrik resmi olarak mesken

Tema Tasarım | Osgaka.com