Ev Sahiplerine Yanlış Beyan Uyarısı

Ev Sahiplerine Yanlış Beyan Uyarısı
Editör: Tuğba Karakuş Emlak Rehberi 12 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gayrimenkulün alım satım işlemi yapılırken işlemin gerçek bedeli üzerinden yapılması gerekmektedir. Oysa bu işlem genel olarak emlak vergi değeri üzerinden yapılmaktadır. Yapılan bu uygulama da hem alıcı hem de satıcı için büyük risk anlamına gelmektedir. Bu nedenle ev sahiplerine yanlış beyan uyarısı yapılmaktadır.

Yanlış beyan verme durumunun önüne geçmeye çalışan Maliye Bakanlığı, e-devlet uygulaması ile hatalı durumu düzeltmeye çalışmaktadır. Yapılan her işlem e-devlet sistemine girilmektedir ve Maliye Bakanlığı da mevcut beyanlarla sistemdeki kayıtları kıyaslamaktadır. Bu sayede yanlış beyanda bulunanlar tespit edilmektedir.

Gerçek değeri üzerinden satılmayan bir gayrimenkulü tespit eden Maliye Bakanlığı, vergi cezası kesmektedir. Gayrimenkulün satın alınma tarihinden itibaren 4 yıl içinde satılması durumunda değer artış kazancı olarak beyan edilmesi gereklidir. Satışı gerçek değeri üzerinden gösterilmeyen taşınmazın 5 yıl içinde yeniden satılması durumunda yüklü bir vergin çıkabilmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle yüksek vergi cezasının ödenmemesi için ev sahiplerine yanlış beyan uyarısı yapılmaktadır.

Gayrimenkul alınırken kullanılan konut kredisi ya da satıcının hesabına yatırılan nakit para da gayrimenkulün gerçek değenini ortaya çıkarmada önemli bir ayrıntı olarak gösterilmektedir. Maliye Bakanlığı banka ve tapu kayıtlarına kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu nedenle de gayrimenkulün gerçek değerinin çok kolay bir şekilde belirlenmesi söz konusu olmaktadır.

İnşaattan gayrimenkul satın alınırken müteahhitlerin de fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır. Faturalar genel olarak gerçek satış bedelini yansıtmamaktadır. Tapu işlemleri sırasında da emlak vergi değeri üzerinden işlem yapılabilmektedir. Bunun nedeninin, alıcının müteahhide güvenmesi olduğu ifade edilmektedir. Ancak Maliye Bakanlığı bu güvene bakmamakta, işin nasıl sonuçlandığı ile ilgilenmektedir. Bu nedenle her ne olursa olsun tapudaki işlemler, gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden yapılmalıdır. Aksi takdirde büyük vergi cezaları ile karşı karşıya kalınma riski ortaya çıkmaktadır.  Bu nedenle sürekli olarak ev sahiplerine yanlış beyan uyarısı yapılmaktadır.

Tapu alım satım işleminin emlak vergisi değeri üzerinden yapılmasının ardından vatandaşın kendisini kurtarması da söz konusu olabilmektedir. Bunun için etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanılmalıdır. Yani ev sahiplerine yanlış beyan uyarısı yapılırken aynı zamanda pişman olup gayrimenkulün değeri yükseltilebilmektedir. Bu sayede yüksek vergi cezasından kurtulmak mümkündür.

Kira konusunda yanlış beyan veren gayrimenkul sahipleri de sıkı takip altına alınmıştır. Maliye Bakanlığı, su ve elektrik aboneliklerini inceleyerek bildirimde bulunmayan ev sahiplerini mercek altına almaktadır. Evini kiraya verip vergi ödemeyen ya da eksik kira geliri veren ev sahiplerine yanlış beyan uyarısı yapan Maliye Bakanlığı, ağır vergi cezası ödememek için doğru beyanda bulunulmasını önermektedir. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com