Ev Sahibi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ev Sahibi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Editör: Mutlu Dinçer Emlak Rehberi 12 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ev sahibi olmak için öncelikle gelir durumuna ve nasıl bir ev istendiğine bakılmalıdır. Küçü şehirlerde ev sahibi olmak, büyük şehirlere göre daha kolaydır ancak mortgage gibi desteklerle ev almak, büyük hayaller arasından çıkmıştır. Konut kredileri, kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunmaktadır.

Konut kredisi çekilirken de dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle bütçe ayarlanmalı, iyi bir ödeme planı çıkarılmalıdır. Bu konulara dikkat edildiğinde ev sahibi olmak için gerekli olan kriterlerin bir kısmı yerine getirilmiş olmaktadır.

Ev sahibi olmak için konut kredisine başvurulacaksa bilinmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle konut kredisinin ne olduğu, nasıl işlediği gibi detayların bilinmesi gereklidir. Sonrasında konut kredisi veren bankalar detaylı olarak araştırılmalıdır. Bankalar arasında da en iyi ödeme planı sunanlarla iletişim kurulmalıdır.

Ev sahibi olmak için kredi çekerken bütçe hazırlanmalıdır. Öncelikle ne kadar kredi ödenebileceği bilinmelidir. Krediyi ödeyememe gibi bir durumla karşı karşıya kalınmaması için gelir gider çizelgesi hazırlanmalıdır. Ev almak için mutlaka tasarruf edilmeli ve giderler azaltılmalıdır. Ayrıca geliri artıracak yöntemler bulunmalıdır. Bu sayede daha büyük bir ev için kredi çekmek söz konusu olabilmektedir.

Ev sahibi olmak için kredi çekmeden önce belli bir miktar birikim sahibi olunması denenmelidir. Birikim olduğunda daha az miktarda konut kredisi çekilebilmektedir. Ayrıca yapılan birikimlerin kredi öncesinde iyi bir teminat olması da söz konusudur. Mümkün olduğuca giderler azaltılarak birikim yapılmaya çalışılması, atılacak en doğru adımların başında gelmektedir. Biriktirilen paranın bankaya yatırılarak artması sağlanabilmektedir.

Yatırım yapılarak birikimlerin artırılması da söz konusu olabilmektedir. Çok iyi takip etmek şartıyla borsadan hisse senedi alınması mümkündür. Doğru yatırım, iyi bir gelir artırma yöntemidir. Günümüzde finans piyasaları ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak da son derece kolaydır. Bu piyasalar, internet üzerinden takip edilebilmektedir. Ayrıca internet üzerinden verilen eğitimler de bulunmaktadır. Bu eğitimler takip edilerek birikimler kolaylıkla değerlendirilebilmektedir.

Ev sahibi olmak için kredi çekilecekse en doğru zaman seçilmelidir. Konut fiyatlarının birden fazla faktörden etkilenmesi söz konusudur. Döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar, konut fiyatlarını yükseltebilmekte ya da düşürebilmektedir. Bunun yanı sıra faiz oranlarının yükselmesi, ekonomik verilerin iyileşmesi gibi etkenler göz önüne alınmalıdır. Fiyatlar ve ekonomideki dalgalanmalar da çok iyi bir şekilde takip edilmelidir.

Ev sahibi olmak için gerekli tüm detayların araştırılmasının ardından hem birikimler değerlendirilebilmekte, hem de uygun şartlarda konut kredisi alınarak hayali kurulan bir evin satın alınması söz konusu olabilmektedir. Bunun için bankaların verdiği konut kredisi kampanyaları da takip edilmelidir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com