Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

truck

Torba Yasa olarak bilinen ve bazı Vergi Kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığı bilgisinin paylaşılmasının ardından gözler emlak sektöründe yapılacak olan değişikliklere çevrildi. Yeni düzenleme ile sektörde neler değişecek? İşte detaylar...

Geçtiğimiz günlerde hazırlanan 7061 Sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına öngören kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazete’nin 5 Aralık 2017 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kanunda yer alan maddeler hangi değişiklikleri beraberinde getirecek? Resmi gazetede de yayınlanan yeni kanunla ilgili merak edilen ayrıntı ve gelişmeler haberimizde.

Çeşitli değişiklikleri de içerdiği öğrenilen kanun tasarısına göre emlak vergilerinde 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belli yüzdesinin üzerinde ücret talep edilemeyecek. Bununla birlikte tüzel kişiliği kaldırılan köyler içinde emlak vergisi, vergi, harç ve katılım paylarının alınmasıyla ilgili müjdeli bir haber var. Son tahsilat günü 31 Aralık 2017 olan ödemeler 31 Aralık 2020’ye ertelenebilecek.

Edinilen bilgilere göre kabul edilen bu tasarının turizm yatırımlarını da arttırması beklentiler arasında. Alınan kararlar dahilinde turizm yatırımcıları kira sürelerini 49 yıla kadar uzatabilirken, isterlerse tesislerin olduğu yerleri satın da alabilecekler. Yeni karar ile kamuya ait konutlara da düzenleme geliyor. Buna göre bazı lojmanlar satışa çıkarılabilirken, eve sahip olma hakkı öncelikli olarak lojmanda oturanlara verilecek. Ayrıca peşin ödeme yapanlara da yüz 10 indirim uygulanacağı bilgisi paylaşıldı. Yeni yasa, hazineye ait olup belediye sınırları içinde ve tarımsal amaçlı kullanılan arazilerin de kullanıcılarına doğrudan satılmasının önünü açıyor. Belediye ve belediyeye bağlı idareler, eğitim kurumları, yurt, okul pansiyonlarına ve hastane gibi yerlerinde içme ve kullanma suları ücretsiz verilecek.

"Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum" Yorumlar

"Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum" Benzer Haberler