Emlak Vergisi Ödeme Zamanı

truck

Emlak vergisi ödemesi gayrimenkulün sahibi tarafından ve her gayrimenkul için ayrı ayrı olmak koşuluyla tahsil edilir. Eğer sahip olunan taşınmaz başkası tarafından kullanılıyorsa ya da kiraya verilmiş ise yine emlak vergisi mükellefi gayrimenkulün yasal sahibidir. Peki mükellefler hangi tarihleri unutmamalı?

2017 yılı için ev, arsa ve arazi sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu Emlak Vergisinin ödemeleri başlıyor. Üzerine ait taşınmazları bulunanlardan yılda 2 defa alınan emlak vergisinin ilk taksit ödemesi mart ayında yapılıyor olacak. 20 yılı aşkın süredir yürürlükte olan emlak vergisinin ilk taksitinin ödeme dönemleri ise Mart, Nisan ve Mayıs ayları olarak belirlendi. Vergi mükellefleri ikinci taksit ödemelerini ise Kasım 2017 itibariyle yapıyor olacaklar.

Emlak vergisi ödemesi gayrimenkulün sahibi tarafından ve her gayrimenkul için ayrı ayrı olmak koşuluyla tahsil edilir. Eğer sahip olunan taşınmaz başkası tarafından kullanılıyorsa ya da kiraya verilmiş ise yine emlak vergisi mükellefi gayrimenkulün yasal sahibidir. Vergisi ödenecek taşınmaz tapuda ne olarak kayıtlıysa ödeme ona göre yapılır. Yani konutunuz işyeri olarak kayıtlıysa ona göre vergi tahsil edilir.

Emlak Vergisi Ödeme Noktaları

Emlak vergisi ödemelerinin sahip olunan taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye yapılması gerekiyor. Ancak başka bir şehirde bulunan ve üzerinize ait olan taşınmazlar içinde PTT havalesi ya da banka hesabına emlak vergisi mükellef numaranız ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca e-belediye sistemine geçen belediyelerin internet sitesi üzerinden de vergi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde bankaların sunduğu avantajlar dahilinde emlak vergisini taksitli olarak da ödeme imkanı sunuluyor.

Emlak Vergisi İşlemleri İçin Gerekenler

Vergi mükellefi olan kişilerin üzerlerine ait olan her gayrimenkul için ayrı ayrı bilgi formu doldurmaları gerekir. Formu belediyelerden ya da internet siteleri üzerinden temin edebilirsiniz. Diğer emlak bildirimi için gereken evraklar ise şöyle;

  • Tapu fotokopisi,
  • Binalar için yapı kullanma izninin fotokopisi,
  • Binanın bulunduğu adres bilgileri (mahalle, sokak ve numarası gibi)
  • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi
  • Vergi ve TC kimlik no bilgileri şeklindedir.

Emlak vergilerini zamanından ödemeyenler ilgili kanun gereği tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorunda kalırlar. Bu yüzden ilgili tarihlerin takip edilmesi konusu mükelleflere hatırlatılır.

Kimlik Emlak Vergisi Ödemeyecek?

Belirli kriterlerdeki kişiler emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Peki ilgili yasaya göre kimlerin vergi ödeme yükümlüğü bulunmuyor? Yeni yapılan binalarda, 5 yıl boyunca emlak vergisinin ¼’lik kısmı muaf tutuluyor olacak. Diğer vergi ödeme yükümlülüğü bulunmayanlar ise şöyle;

  • 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olanlar
  • Düzenli geliri olmayanlar,
  • Kışlık evin yanında yazlık evi de bulunanlar,
  • Bir başka meskende hissesi bulunanlar,
  • Ev hanımı, engelli, gazi, dul yetimler ve emekliler vergiden muaf tutulmuşlardır.

"Emlak Vergisi Ödeme Zamanı" Yorumlar

"Emlak Vergisi Ödeme Zamanı" Benzer Haberler


Emlak Danışmanlığı Nedir?

Emlak Danışmanlığı Nedir?

Pek çok kişinin ev satın alma aşamasında karşısına çıkan emlakçı ve emlak danışmanları, çoğu insan tarafından yanlış bilinmektedir. Bir çok kişi emlakçı ve emlak danışmanını aynı zannetmektedir ancak gerçek asında öyle değildir. Emlak danışmanlığının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde…. Emlak Vergisi Ödeme Zamanı

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Gayrimenkul sahibi olanlar, emlak beyanı vermelidir. Peki, emlak beyanı nasıl verilir? Öncelikli olarak bilinmesi gereken kural, emlak beyanının ilgili belediyenin Emlak Servisi’ne verilmesidir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Vergisi Ödeme Zamanı. Günümüzün popüler mesleklerinin arasında sayılan Emlakçılığın, yapıldığı şehir ve muhite göre kazancıda değişiklik göstermektedir. Bunların yanında sahip olunan müşteri sayısı ve ofisin açılacağı yerin seçimi de kazancın artması noktasında önem arz etmekte.

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Torba Yasa olarak bilinen ve bazı Vergi Kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığı bilgisinin paylaşılmasının ardından gözler emlak sektöründe yapılacak olan değişikliklere çevrildi. Yeni düzenleme ile sektörde neler değişecek? İşte detaylar.... Emlak Vergisi Ödeme Zamanı

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

2016'nın 3. çeyreğinden beri süregelen döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle emlak piyasası dar boğazdan geçiyor desek abartmış olmayız. İşte TÜİK verileriyle konut satışlarının yıllara göre eğilimi

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Son günlerde ekranlarda sıkça reklamlarını gördüğümüz 20 yıl vadeli konut satışlarına dair bütün ayrıntıları haberimizde sizler için açıkladı. Emlak Konut tarafında uygulamaya koyulan konut kampanyası kapsamında yer alan 30 farklı konut projesi kapsamında ne gibi ödeme seçeneklerinin yer aldığını ve bu kapsamda kampanyadan yararlanmak için ne gibi koşulların yer aldığını haberimizde ayrıntıları ile birlikte açıkladık.. Emlak Vergisi Ödeme Zamanı

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları satışları yarın başlıyor. Nevşehir Emlak Konutları Fiyatları ise 247 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcılarını buluyor.Nevşehir Emlak Konutlarında 8 konut bloğu ve 1 ofis bloğu yükseliyor.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Yeni emlak vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ni ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca belediyelerin internet siteleri üzerinden de emlak vergileri ödenebilmektedir.