Doğalgazlı Binada Soba Yakmak Yasak mı?

Doğalgazlı Binada Soba Yakmak Yasak mı?
Editör: Ahmet Yaman Emlak Rehberi 8 Mayıs 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Bu yıl tam anlamı ile bir kış mevsimi geçirmemiş olsak ta ülkemizde soğuk havaları oldukça net bir şekilde hisseden bölgeler de olmadı değil. Bu soğuklara karşı doğalgaz faturaları soğuk havalar ile doğru orantılı olarak arttı. Bu artan doğalgaz faturalarının can yakıcı olması sebebi ile bazı ev sahipleri aynı anda soba yakma yoluna gitmeyi tercih etti. Doğalgazlı bina içerisinde soba yakma durumu diğer ev sahiplerini rahatsız edebiliyor.

Bu noktada akıllara Doğalgazlı Binada Soba Yakmak Yasak mı sorusu geliyor. Şimdi bu soruya cevap verecek olursak doğalgaz hattı bağlantısı olan ve aktif bir şekilde kullanılan binalar içerisinde soba baca sisteminin yer alması halinde soba kurulabilir ve kullanılabilir. Ancak diğer ev sahiplerinin soba dumanından şikâyetçi olması halinde bina içerisinde soba kullanımına yasak getirilebilir.

Doğalgazlı Binada Soba Nasıl Yasaklanır?

Doğalgaz bağlantısı bulunan bir yapı içerisinde soba yakmak isteyen bir kat malikinin bu eyleminin yasaklanabilmesi için bir yasal dayanak bulunmaktadır. Doğalgaz bağlantısı olan bina içerisinde soba kullanımının önüne geçebilmek için binanın kat malikleri kurulunun bir toplantı düzenlemesi ve bu gerçekleşen toplantı içerisinde gerçek çoğunluğun sağlanması yolu ile bina içerisinde soba kullanımının yasaklanması yönünde oy çıkması gerekmektedir.

Gerçekleştirilen kat malikleri kurul toplantısı neticesinde düzenlenecek olan yeni apartman yönetim planı doğrultusunda bina içerisinde soba yakılması eylemine yasaklama getirilebilir.

Doğalgazlı Binada Soba Yakmanın Cezası Var mı?

Soba yakılması üzerine rahatsızlık duyulması durumu neticesinde toplanan apartman kat malikleri kurulu neticesinde alınan soba yakma yasağı neticesinde soba yakma eylemine devam edilmesi halinde bu alınan karar neticesinde cezai yaptırım uygulanması mümkündür. Doğalgaz bağlantısı bulunan bina içerisinde yasak kararı alınmasına karşın halen soba yakmakta olan kat malikleri, diğer kat malikleri tarafından belediyeye şikâyet edilebiliyor.

Belediye yetkililerine yapılan şikâyet başvurusunun ardından belediye tarafından görevlendirilen zabıta memurları ilgili durum incelemelerini gerçekleştirdikten ve apartman yönetim planı kapsamında alınan bina içerisinde soba yakma yasağını onayladıktan sonra soba yakmakta olan kat malikine ceza uygulaması yapabiliyor.

Doğalgaz bağlantısı bulunan bina içerisinde soba yakmanın yasak olmasına rağmen yine de soba yakan kat maliklerine belediye yetkilileri tarafından uygulanacak olan cezai işlem neticesinde kat maliklerine ilden ile farklılık göstermek üzere 2 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında değişkenlik gösteren para cezaları uygulanmaktadır.

Doğalgazlı Binada Soba Yasağını Çiğneyen Kat Maliki Mahkemeye Verilebilir mi?

Doğalgaz bağlantısı bulunan bina içerisinde soba yakma yasağı olmasına karşın halen soba yakmakta olan kat maliklerinin belediyeye şikâyet edilmesi ve ceza kesilmesi durumuna karşın halen soba yakma eylemine devam ediyor ise bu durumdan hoşnut olmayan diğer kat malikleri bu durum karşısında ilgili kat malikini mahkemeye verebilir.

Açılacak olan bu davayı biraz daha inceleyecek olursak, doğalgaz bağlantısı bulunan bina içerisinde soba yasağına rağmen soba yakmaya devam eden kat malikleri için mülkiyet devri için mahkemeye başvuruda bulunarak dava açılabiliyor.

Bu duruma ek olarak soba yakan kat malikinin yakmış olduğu soba neticesinde çıkan baca dumanının ilgili binanın yapısına zarar vermesi halinde ve bu durum neticesinde meydana gelebilecek maddi kayıpların tamamı soba yakmakta olan kat maliki tarafından karşılanmak zorundadır. Bu gibi bir durumun meydana gelmesi halinde durumun mahkeme heyetine deliller ile birlikte sunulması gerekmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com