Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır? İşte Doğalgaz Faturası Düşürmenin Yolları

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır? İşte Doğalgaz Faturası Düşürmenin Yolları
Editör: Hasan Aker Dekorasyon 13 Ekim 2018
2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

2018 yılının bitmesine az bir zaman kaldı. Kış ayları git gide yaklaşıyor. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kimileri manzaranın güzelliğini düşünürken, kimileri ise gelecek doğalgaz faturasını düşünüyor. Isınma, kışın zorunlu ihtiyaçtır ve evlerde doğalgaz kullanılması gerekir.

Doğalgaz faturaları da yüksek geldiğinden dolayı bireyler ne kadar tasarruf edersek o kadar kardır düşüncesiyle ellerinden gelen her şeyi yapmaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere doğalgaz tasarrufu için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz. Tüm bunları uygulayarak doğalgaz tasarrufunda çığır açabilir ve faturalarınızı büyük oranda düşürebilirsiniz.

Doğalgaz Tasarrufu İçin Gerekli Olanlar

Bakımları Aksatmayın

Kombi, petek ve baca bakımları doğalgaz kullanımı için en önemli olaylardan biridir. Kombi, petek ve baca bakımları aksatılmamalıdır. Her kış ayına girmeden önce kombi bakımınızı yetkili servise yaptırmalısınız. İleriye dönük meydana gelebilecek arızaların önüne geçilmesi ve performansın yükseltilmesi için gereklidir. 2 yılda birde petek temizliği yaptırmanız yeterli olacaktır. Peteklerde meydana gelen tortulardan dolayı ısı geçişi düşmektedir. Petek temizliği yaptırarak bu tortuları ortadan kaldırabilir, ısı geçişini artırarak daha yüksek sıcaklıklar elde edebilirsiniz. Baca temizliği de aynı şekilde, her yıl düzenli olarak can ve mal güvenliği için aksatılmamalıdır.

Yansıtıcılar / Hava Yönlendiriciler Kullanın

Yansıtıcılar ve hava yönlendiriciler düşünüldüğünden çok daha fazla işe yaramaktadır. %10’luk bir ısı alıyorsanız yansıtıcılar sayesinde bu ısı %15’e kadar çıkmaktadır. Isının direkt olarak soğuk duvara vurması yerine yansıtıcıyla evin içerisine vurması sağlanmaktadır. Buda daha çok ısı sunacağı için kombi derecenizi düşürmeniz için yeterli olacaktır. Bu hususta yansıtıcının ısıyı yansıttığından, geçirmediğinden emin olmalısınız. Yoksa bir işe yaramaz. Alüminyum plaklar işinizi görecektir.

Petek Önlerine Dikkat Edin!

Petek önleri dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir. Kapalı olmaması daha fazla ısı için gereklidir. Özellikle koltuk ve kanepe gibi mobilyalarınızı kesinlikle petekten uzakta tutun. Peteklerin alt ve üst bölümlerinin de kapalı olmamasına özen gösterin. Kışın yapılan en büyük hatalardan biri peteklerin üzerine çamaşır makinesinden çıkan kıyafetlerin serilmesidir. Bu hem odada ki nem seviyesini artıracak hem de ısının yayılmasını engelleyecektir. O yüzden bunu da kesinlikle yapmıyorsunuz.

Termostatlı Vana Kullanın

Termostatlı vanalar sıcaklık ayarı yaptığından dolayı evin sıcaklığı belirli bir dereceye ulaştığında kaloriferin çalışma şekli yavaşlayacak ve daha az tüketim yapacaktır. Termostat her 1 derece 6 yakıt tüketimi yapmaktadır. Yani her 1 derecelik düşüş için 6 yakıt tasarrufu elde edilir.

Pencerelerin Contalarını Kontrol Edin

En büyük ısı kaybı pencerelerden yaşanmaktadır. Direkt olarak dışarı açılan pencerelerin contaları eğer yıpranmışsa ısı kaybı çok olacaktır. Buda evin ısınmamasına, dolayısıyla sizin kombi derecesini artırmanıza vesile olacaktır. O yüzden contaları sürekli olarak kontrol etmeli, aşındığında tamamen değiştirmelisiniz.

Yalıtım Büyük Önem Taşıyor

Bina yalıtımları bu hususta en büyük önem taşıyan konulardan biridir. Türkiye’de birçok binada yalıtım ya hiç yoksa, ya da sağlam yapılmamış. Bu yüzden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mantolama yasası çıkarıldı. Artık her binada zorunlu. Mantolama ve PVC seçiminde ucuza kaçmak yerine fazla para ödeyerek kalitelisini almak, %45 – 50’ye varan tasarruflar sağlatacak, uzun vadede faturalarla verilen parayı amorti edecektir

Cephe Seçimi

Ev satın alırken veya kiralarken cepheye önem vermelisiniz. Eğer şehriniz soğuksa kesinlikle kuzey cephelerden uzak durun. Çünkü kuzey cephe güneş noktasında size sıkıntı yapacak ve kış aylarında çok soğuk alacaktır. Ama güney cepheler, güneşi tam alacak ve kış – yaz demeden evin içi fırın gibi olacaktır.

Eğer sıcak şehirde yaşıyorsanız, bu durumda kuzey cephe tercihinde bulunabilirsiniz.

Petek Arkası Alüminyum Plaka Koyabilirsiniz!

Peteğin arkasına alüminyum plaka koyarak da evinizin daha fazla ısınmasını sağlayabilirsiniz. Isı duvar tarafından soğrulmaz, direkt olarak ev içerisine yansır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Mondi Tv Üniteleri Fiyatları

Mondi Tv Üniteleri Fiyatları

Tema Tasarım | Osgaka.com