Dar Gelirliyi Ev Sahibi Yapacak Yapı Tasarruf Sandığı 2018’de Başlıyor!

Dar Gelirliyi Ev Sahibi Yapacak Yapı Tasarruf Sandığı 2018’de Başlıyor!
Editör: Ahmet Yaman Gündem 31 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Dar gelirlileri ev sahibi yapmak için yeni bir sistemi hayata geçirmeye planlayan hükümetin müjdeli haberi vatandaşların yüzünü güldürdü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in açıklamalarına göre dar gelirlilerin tasarruflarıyla konut sahibi olmalarını sağlayacak yeni bir sistemin hayata geçirilmesi düşünülüyor. İşte hem tasarruf yaptırıp hem de ev sahibi yapacak sistemle ilgili ayrıntılı bilgiler ve gelişmelerin detayları…

2018 yılında faaliyete geçmesi beklenen sistem ile dar gelirlilerin para biriktirerek konut sahibi olmalarının önü açılırken, aynı zamanda da tasarruf yapma imkanlarının kolaylaştırılması amaçlanıyor. Sadece gayrimenkul sektörüne hitap eden “Yapı Tasarruf Sandığı” sistemiyle ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu belirtilirken faiz oranlarının da bankalardan bağımsız olarak tamamen vatandaşın faydası olacak şekilde tasarlandığı açıklandı.

Avrupa’da Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda gibi ülkelerde de uygulanmaya devam eden yapı tasarruf sandığı sisteminde şuan için Almanya’nın bu konuda gayet iyi seviyede olduğu biliniyor. Öğrenilen bilgilere göre toplamda 110 milyar Euro’luk hacme sahip olan Almanya bankalar arasında 4. sırada yer alıyor. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın açıklamalarına göre ülke olarak tasarruf oranımızın düşük olmasından ötürü geçilmesi düşünen bu sistem ile dar gelirli vatandaşlara öz kaynak sağlanmış olacak. Ayrıca sisteme giriş yapıldığı anda imzalanan anlaşmaya göre belirtilen süre içerisinde anlaşılan faiz oranlarında değişiklik olsa bile şartlar hiçbir şekilde değiştirilmeyecek. Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com