Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşümünde Halk Yanlış Biglilendirilmiş!

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşümünde Halk Yanlış Biglilendirilmiş!
Editör: Melih SANCAK Kentsel Dönüşüm 11 Mart 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

CHP Grup sözcüsü Cevat Asa, Soğlanlı kentsel dönüşüm projesine yönelik, Rezerv alanının sonrasında riskli alan üzerine kamulaştırma işlemlerinin devam etmekte olduğu proje kapsamında vatandaşların teklif yapılan bedelleri az miktarda bulduğunun ve bu bedellerinin artırılması arzusu içerisinde olduğunu belirtip, vatandaşların hepsinin haksızlık yaşadığını düşündüğünü aktardı.

Bu kapsamda Soğanlı Çiftehavuzlar Kentsel Dönüşüm ve Dayanışma Derneği adlı bir derneğin kurulmuş olduğunu belirtti ve meclis üyelerini bu konu hakkında bilgilendirme arzusunda olduklarını belirtti.

Tenkitlere yanıt veren Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak Hamitler, Demirtaş, Kent Meydanı ve Soğanlı gibi kentin çok farklı bölgelerinde kentsel dönüşüm projelerinin rayında ilerlediğini ve her bir projenin kendi kapsamında ilklerinin yer aldığını aktardı.

Dündar, Soğanlı kentsel dönüşüm projesinin, Osmangazi Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş ortaklığıyla yürütülen bir proje olduğunu ve söz konusu projenin Türkiye’ye örnek bir proje olduğunu belirtti. İlk 4 etabının rezerv alanında gerçekleştirildiği çalışmalar ve inşaatların ilk etabının tamamlanmış olduğuna değindi. Diğerlerinin ise bu yıl sonuna kadar tamamlanacak olduğunu aktardı.

Aktif olarak 2.kısımda yani riskli alanda çalışmaların start aldığını aktaran Dündar, bölge üzerinde yer alan parsel sayısının 240 oludğunu iletti ve bu kapsamda 96 parseller uzlaşmaya varıldığını belirtti. CHP’nin yaptığı müdahale kapsamında iplerin koptuğunu aktaran Dündar, CHP olarak il ve ilçe başkanlarının, vekillerin o alana gidip, yasa dışı yürüyüşler düzenlediklerini belirtti.

Yapılan bu söz konusu hareketin insanlar üzerinde endişe yarattığını ve vatandaşların sanki yanlış bir şey yapılıyormuş düşüncesine sürüklenilmek istendiğini aktaran Dündar, milleti toplayıp izinsiz yürüyüş düzenlemenin, vatandaşları gaza getirmenin yasa dışı olduğuna değindi. Türkiye üzerinde olan en ciddi projeye çomak sokulduğunu aktaran Dündar, konuya yönelik suç duyurusu yapacaklarını aktardı.

Seçim bürosu açar gibi dernek açtıklarını aktaran Dündar, Vatandaşa yanlış bilgi aktarımı yapıldığını da belirtti. CHP’lilerin, konut sahiplerinin %83’ünün bir araya gelip anlaştığı takdirde, kentsel dönüşümü müteahhitin ve vatandaşın yapacağına dair bilgi aktarımında bulunduğunu ve bunun yanlış olduğunu belirtti.

Bu alanın rezerv bölgesi olduğunu ve riskli alan olarak belirlendiğini aktaran Dündar, Bakanlar Kurulu aracılığıyla kabul edilip onay almış olan, bakanlık ve belediye haricinde kimsenin üstlenemeyecek olduğu bir işl olduğunu aktardı. CHP’lilerin, belediyenin yetkisinin olup çalışma yürüttüğü bir alana müteahhit getirip, vatandaşın aklını karıştırdıklarını ve yanlış yaptıklarını belirtti.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com