Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak

truck

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı ikramiye müjdesi ile ilgili yasa yakında yürürlüğe girecek. İkramiye ödemesinin detayları da belli oldu.

Buna göre yeni emekliler ve vefat edenlerin yakınları da bu haktan yararlanacak. İşte emeklilere ikramiye rehberi…

1- Bayram ikramiyesi kimlere ödenecek?
SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.

2- Miktar maaşa göre değişecek mi?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi biner lira ödenecek. Emekli ve maluller maaş tutarına bakılmasızın biner lira alacak.

Diğer kesimlerin ise ikramiyesi hisse veya iş göremezlik derecesine göre değişecek. Ödemeden kesinti yapılamayacak ve haczedilemeyecek.

3- Yeni emekli olanlar para alabilecek mi?

İkramiyeden yeni emekliler de yararlanacak. Bu kişiler, emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek ikramiyeleri alacak.

Ramazan Bayramı öncesi emekli olanlar bu yıl iki Kurban Bayramı öncesi emekli olanlar ise tek ikramiye alacak. Ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartı aranacak.

4- Emeklinin dul ve yetimleri de alacak mı?

Vefat eden emeklilerin ikramiyeleri maaş alan dul ve yetimlerine ödenecek. Ödemeler maaş hisselerine göre yapılacak. Yüzde 75 oranında maaş alan bir eşe 750 lira ödenecek. Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alacak.

Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o baz alınarak ödenecek. Çifte yerine yüksek orandan ödeme olacak.

İş kazası geçiren ve sürekli iş göremezlik parası alanlar için bayram ikramiyesi de iş göremezlik oranına göre hesaplanacak. İş göremezlik oranı kaç ise ona göre ikramiye verilecek.

5- İkramiye maaşla birlikte mi verilecek?

Ödeme tarihleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak. Maaşlar tahsis numarasının son rakamına göre ödeniyor. İkramiyeler ya bu şekilde farklı günlerde ödenecek ya da aynı gün ödenecek.

İlk ikramiye 14 Haziran arife gününden önce haziranın başında hesaplara geçecek. İkramiyeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılacak.

6- İkramiye bir kereliğine mi verilecek?

İkramiye düzenlemesinde ‘her yıl’ ifadesi bulunuyor. Bu yüzden bundan sonraki yıllarda da ikramiye ödemesi devam edecek. İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Ancak önümüzdeki yıllarda enflasyon oranında artışlar da gündeme gelecek ve zam yapılacak. (Sabah)

"Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak" Yorumlar

7 YORUM
 1. Zehra 15 Mayıs 2018 09:07

  Engellilerimize de bu ikramiye den verilmesini istiyoruz

 2. Mehmet şahin 15 Mayıs 2018 00:26

  SSK çalışanlara verilmeyecek mi

 3. Arzu guler 13 Mayıs 2018 22:32

  İşsizlik maaşıalanada verin aldığımız uç kuruş zaten is yok ev yok iki çocuk okulla gidiyo harclik yok bayram bize gelmese de çocuklara gelsin verinde bayramlık alalım

 4. Aliutku K OĞLU 13 Mayıs 2018 22:07

  HERKESE VARDA BU MEMLEKETİN KAHRINI CEKEN SSK LIYA NEDEN YOK YOKSA BUNLAR UZAYDANMI GELDİ

 5. AYŞE DOĞAN 13 Mayıs 2018 20:50

  ben emekli değilim ki ama banada verilmesi gerekiyor bende genç çifçiyim ve destek istiyorum

 6. Nisa 13 Mayıs 2018 20:47

  Babasız babası terketmiş çocuklara verilen aylık tada bu ikramiye varmi

 7. Ramazan ķızılkaya 13 Mayıs 2018 20:44

  750 tl doğrumu

"Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak" Benzer Haberler


Ev Alacaklara Müjde

Ev Alacaklara Müjde

Yastık altındaki ya da bankadaki birikimlerini konuta çevirerek ev sahibi olmak isteyenlere avantajlı ödeme seçenekleri ile oldukça ayrıcalıklı bir konut satış kampanyası sizleri bekliyor. Bankadan kredi kullanmadan 84 aya varan vade oranları ve aylık 1.078 TL taksitle ev sahibi olabilirsiniz.. Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak

Müjde! Büyükçekmece Silivri hattına metrobüs geliyor!

Müjde! Büyükçekmece Silivri hattına metrobüs geliyor!

İstanbul'un en güzel ulaşım araçlarından biri olan metrobüs hattı da uzamaya devam ediyor. Söğütlüçeşme durağından kalkan ve Beylikdüzü'ne kadar giden metrobüs için yeni bir hat oluşturulmaya devam ediliyor. Bu açıdan büyük farklılık yaratacak olan metrobüs, ulaşım sorunu yaşayanlara da çare oluyor.

Konut alacaklara müjde! Kredi faizleri iniyor!

Konut alacaklara müjde! Kredi faizleri iniyor!

Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak. Kısa süre içinde ev almayı planlayan fakat yeteri kadar parası olmayan, bu açıdan bankalara başvurmak durumunda kalan ve kredi ile ev almayı planlayanlar için müjdeli haber sonunda geldi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre konut kredi faizleri düşüş yaşayacak.

Arsası Yok Olan Kooperatife Yargıtay'dan Müjde!

Arsası Yok Olan Kooperatife Yargıtay'dan Müjde!

Günümüz yapı piyasasında ülkemizin başkentinde bir grup doktor, eczacı ve mühendis bundan yaklaşık 30 yıl önce bir araya gelmek sureti ile bir yapı kooperatifinin kurulmasını sağladılar.. Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak

Müjde! Tapu Harcı İndirimi Geldi!

Müjde! Tapu Harcı İndirimi Geldi!

Ülkemizde gayrimenkul alım ve satım işlemlerinin yasal olarak gerçekleştirilme işlemi bağlı bulunulan Tapu Müdürlüklerinde gerçekleşmektedir. Tapu Müdürlüklerinde yapılan tapu devir işleminin gerçekleşmesi için alıcı ve satıcıdan istenen tapu harcı için indirim uygulaması geliyor. İşte detaylar…

Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak

Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri.. Bir müjde daha! 750 lira hesaplarınıza yatacak

Bir Müjde de Konut Sektöründen!

Bir Müjde de Konut Sektöründen!

Son dönemin en çok konuşulan konuları arasında ilk sırada erken bir tarihe alınan genel seçimler olurken bundan hemen sonra ise konut alanında uygulanan kampanyalar oluyor. Geride bıraktığımız hafta içerisinde Başbakan Binali Yıldırım’ın girişimleri neticesinde bankalardan alınan konut kredi faiz oranlarının düşürülmesi, tapu harcı oranında indirime gidilmesi ve konut alımlarında uygulanan KDV vergisinde indirime gidilmesi gibi gelişmeler konut alanında gözle görülür bir hareketliliğe yol açacaktır.

Kendi Elektriğini Üretmek İsteyene Müjde! İndirim Kapıda!

Kendi Elektriğini Üretmek İsteyene Müjde! İndirim Kapıda!

Ülkemizde yenilenebilir enerji konusu önem arz eden konular arasında yer alarak bazı noktalarda önemli adımlar atılıyor. Bunlardan biri ise evlerde kullanılan solar güneş enerji panellerinin yüksek maliyetli olmasına yönelik bir atılımdır. Konunun tüm detayları haberimizde yer almaktadır…