Başkentray hizmete açıldı | Emlakta Haber

Başkentray hizmete açıldı

truck

Ankaralılara metro konforunda ulaşım imkanı sağlayacak 'Başkentray’ hizmete girdi.

Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için gerekli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan Başkentray Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı törenle açıldı.


Treni Cumhurbaşkanı Erdoğan kullandı
Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkentray'ın 24 Nisan'a kadar ücretsiz hizmet vereceğini söyledi. Erdoğan, açılış konuşmalarının ardından makinist koltuğuna geçerek treni kullandı.
Başkentray Projesi kapsamında Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Behiçbey arasında 6 ve Behiçbey-Sincan arasında 5 hatlı sinyalli ve elektrikli yeni demiryolu inşa edildi.


Günlük 520 bin yolcuya hizmet verecek
Başkentray, başlangıçta 15 dakikada bir, ilerleyen zamanda ise 5 dakikada bir işletilecek trenlerle günlük 520 bin yolcuya hizmet verecek.
Proje kapsamında tamamı engelli vatandaşların kullanımına uygun projelendirilen bir YHT gar ve 23 banliyö istasyonunun yapımı da tamamlandı.
Sincan, Lale, Elvankent, YHT Eryaman Gar, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Kurtuluş, Cebeci, Mamak ve Kayaş istasyonlarında yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kapalı ticari alanlar oluşturuldu.
Başkentray'ın Yenişehir İstasyonu'ndan Kızılay Metrosu'na, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarından Ankaray'a yolcu aktarması mümkün olacak.


Ankarakart kullanılabilecek
Toplu taşıma araçlarında kullanılan Ankarakart, bugün hizmete açılan Başkentray'da da geçerli olacak.


Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sincan-Kayaş arasında günlük 520 bin yolcu taşıması öngörülen Başkentray'da, Ankarakart'ın tek biniş fiyatı öğrenci için 1,75 lira, tam için de 2,5 lira olacak.
Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçları otobüs, metro ve Ankaray'ın yanı sıra özel toplu taşıma araçlarında kullanılan Ankarakart'ın, Başkentray sisteminde de geçerli olmasıyla başkentte tek kartla ulaşım için bir adım daha atılmış olacak.


Ankarakart uygulamasına altyapı çalışmaları devam eden mavi özel halk otobüslerinin de katılmasıyla başkentte tek kartla toplu ulaşım imkanı sunulacak.
Vatandaşlar, Başkentray istasyonlarına kurulan Ankarakart dolum matiklerinden de kartlarını doldurabilecek.

"Başkentray hizmete açıldı" Yorumlar

"Başkentray hizmete açıldı" Benzer Haberler


TOKİ Akyazı Spor Kompleksi 18 Aralık’ta Hizmete Giriyor

TOKİ Akyazı Spor Kompleksi 18 Aralık’ta Hizmete Giriyor

Geçmişten bu yana binlerce konut üreterek on binlerce vatandaşı ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi 24 Kasım 2013 yılında dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın temelini attığı Trabzon Akyazı spor kompleksinin çalışmalarında sona gelindi ve kompleks 18 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açılış töreni ile hizmete girecek.. Başkentray hizmete açıldı

Gaziantep Arena Hizmete Giriyor

Gaziantep Arena Hizmete Giriyor

Konut üretimi konusunda geçmişten günümüze kadar olan süreç boyunca üstün başarılara imza atan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, sadece konut üretimi ile sınırlı kalmayıp yapı sektörünün farklı alanlarında da çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalardan biri olan Gaziantep Arena stadyumunun inşa çalışmaları sona erdi. Ayrıntılar haberimizde…

Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı

Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı

Başkentray hizmete açıldı. Van’da 2014 yılında yapımına başlanan ve Türkiye’nin ilk prefabrik tüneli olma özelliği taşıyan Karabet Kar Tüneli hizmete girdi.

Büyükçekmece'de 24.000.000 TL'lik Yatırım Hizmete Açıldı!

Büyükçekmece'de 24.000.000 TL'lik Yatırım Hizmete Açıldı!

İBB'nin Büyükçekmece üzerinde hayata geçirmiş olduğu toplam olarak 24 Milyon TL yatırım değeri bulunan altyapı, çevre ve spor yatırımları an itibariyle hizmete açılmış durumda. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da katılımlarını gerçekleştirirken, bu yatırımların önünün arkasının kesilmeyeceğini belirtti ve ardından ise 16 Nisan referandumuna yönelik bir takım söyleşilerde bulundu.. Başkentray hizmete açıldı

Akyazı Sosyal Gelişim Merkezi Hizmete Açıldı!

Akyazı Sosyal Gelişim Merkezi Hizmete Açıldı!

Akyazı Sosyal Gelişim Merkezi Hizmete açıldı. Açılışa Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu beraberinde aynı zamanda AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz'da katılım gerçekleştirdi. Bu kapsamda Türkiye üzerinde sosyal faaliyetlerin her geçen gün daha arttığı vurgulandı ve bununla birlikte hizmetlere büyük bir hızla devam edileceğinin müjdesi verildi.

Küçükçekmece-Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı 2019 Yılında Hizmete Açılıyor!

Küçükçekmece-Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı 2019 Yılında Hizmete Açılıyor!

Yolculuk süresini toplam olarak 27 dakikaya kadar düşürecek olan Küçükçekmece-Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı 2019 yılında resmen hizmet vermeye başlayacak. Bu kapsamda ulaşım alanında İstanbul 1 kademe daha ilerleyip, ulaşım problemine çözümde bir adım daha yaklaşmış olacak. 2019 yılına kadar gün yüzüne çıkacak olan ulaşım projeleri tüm gözler tarafından merakla beklenmekte.. Başkentray hizmete açıldı

Başkentray hizmete açıldı

Başkentray hizmete açıldı

Ankaralılara metro konforunda ulaşım imkanı sağlayacak 'Başkentray’ hizmete girdi.

Bu Yıl 5 Şehir Hastanesi Hizmete Giriyor!

Bu Yıl 5 Şehir Hastanesi Hizmete Giriyor!

Ülkemizin sosyal hizmetler alanında pek çok noktada farklı ve başarılı yatırımları bulunmaktadır. Sağlık alanında yeni bir döneme geçilmesi adına artık yetersiz kalan normal Devlet Hastanelerinin yanı sıra bir de Şehir Hastaneleri adı altında çok daha gelişmiş sağlık hizmeti sunacak bir hizmet alanı getiriyor…