Başbakan Açıkladı! Bankalardan Konut Kampanyası Geliyor!

Başbakan Açıkladı! Bankalardan Konut Kampanyası Geliyor!

Son dönemde yaşanan konut alanındaki duraklama döneminin gidişatını değiştirmek adına bazı adımların atılması gerektiği konusunda tüm konut sektör temsilcileri hem fikir olmuş durumda. Gerekli adımların atılması yönünde bazı girişimler de bulunmaktadır…

Bulunduğumuz yılın son dönemi içerisinde hem kış ayının etkisi hem de piyasaların dalgalanması durumunun etkisi ile konut satışlarında bir durağan dönem yaşanmaktadır. Bu durağan dönem yalnızca markalı konut üreticilerini değil tüm inşaat firmaları üzerinde olumsuz etkiye sebep olmuştur. Bu olumsuz etkilerin bir kısmı da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı üzerinde de görülmektedir. Bu olumsuz havanın değişmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Bankalar Birliği Genel Kurulu kapsamında konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım konut alanını yakından ilgilendiren sevindirici bir haberi verdi.

Hürriyet tarafından yapılan haberin içeriğine göre, Başbakan Yıldırım, gayrimenkul sektörü içerisinde biriken konut stokunun azaltılması amacı ile T. C. Ziraat Bankası ve diğer banka kuruluşları ile birlikte hareket edilerek bir konut kampanyasının başlatılacağı yönünde sinyal verdi.

Faizleri İndirin Çağırısı

Bankalar Birliği Genel Kurulu kapsamında konuşma yapan Başbakan Yıldırım, ülkemiz faiz ve enflasyon etkilerini yaşamayı hak etmiyor, enflasyon oranlarını indirmek bizlerin asli görevi, enflasyon oranlarında gerçekleşen dalgalanmalar kesinlikle hoş değilken bu noktada mücadele etme kararımızda herhangi bir değişiklik yok. Kur üzerinde olan en büyük etken enerji faturamızdır. Diğer yandan ise not düşürme gibi uygulamalar kesinlikle etik değil ve uygulama zamanlaması oldukça manidar. Bankacılık sektörü için bazı beklentilerimiz bulunuyor. Yüksek faiz uygulaması bankalar açısından iyi bir durum değil ise faiz oranlarını düşürün şeklinde ifadeler kullandı.

Konut Kampanyası Yolda

Bankalar Birliği Genel Kurulu kürsüsünde konuşan Başbakan Yıldırım, gayrimenkul sektöründe halihazırda yer alan konut stoklarının eritilmesi amacı ile yeni bir konut kampanyası başlatılacak. T. C. Ziraat Bankası ile diğer banka kuruluşları mevcut durumda bulunan konut stokunu eritmek için yeni cazip kampanyalara imza atacak şeklinde ifadeler kullandı.

Etiketler : Güncel