Bakan açıkladı: Erken emeklilik ve yaşa takılanlar (EYT) için son durum nedir

Bakan açıkladı: Erken emeklilik ve yaşa takılanlar (EYT) için son durum nedir
Editör: Hasan Aker Gündem 14 Ocak 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

EYT Yasası’nın ne zaman çıkacağına yönelik bir bilgili ve açıklama henüz bulunmamaktadır. Konu ve yasa ile alakalı son kararlar ve yapılan açıklamaları sizler için derledik.

Türkiye’de erken emeklilikte yaşa takılan mağdur sayısı binleri aşmış durumdadır. Çıkacak yasa ve kararla alakalı gelişmeler beklentiler arasına yer etmiş durumda. Emekli olmak için prim günlerini ve sigorta sürelerini tamamlamış kişiler, erken emeklilik adına çıkacak olan yasadan yarar elde edebilecek.

Sistem kapsamında alınacak olan kararla yaş mağduru olan kişiler bu sene içerisinde %5 düşük maaşla erken emeklilik yasasından fayda sağlayacak.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Binlerce vatandaşın beklemiş olduğu erken emeklilik yasası adına gerekli şartlar bulunmakta. Erken emeklilik şartlarından ilk olan yaş sınırına göre erkekler 55, kadınlar ise 50 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Erkeklerde 25, kadınlarda ise 20 yıllık sigorta süresi bulunmalı ve azami olarak 5.000 gün prim ödemesi gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Yaş sınırını doldurmuş olan bireylerse 5.000 günlük yada en az 3.600 günlük ölüm ve yaşlılık sigorta primlerini ödemeleri gerekmektedir.

BAKAN AÇIKLADI

Genel Sağlık Sigortası borçlarına herhangi bir af durumu olacağı veya olmayacağı konusu üzerinde Başkan Müezzinoğlu’na iletilen sorunun sonrasında, güncel olarak yapılandırmayla alakalı herhangi bir çalışma yürütülmediğini ileten Müezzinoğlu, geçmiş döneme yapılan bir planlamanın yılbaşınan itibaren uygulamaya geçeceğini açıkladı.

Hükümete gidecek olan bu kararın önünde 2-3 ay kadar bir zaman olduğunu aktararak, EYT yasası için de zamanın olduğunu iletti.

2017 YILI İÇERİSİNDE EYT MÜJDESİ GELECEK Mİ?

Primi doldurmuş olan eyt mağdurları, güncel olan sisteme göre emeklilik yaşını beklemek zorundalar. Konuyla alakalı 3 kıstas açıklanmış ve bunlar; sigorta üyesi, 5000 gün prim sayısı ve yaş doldurma sınırı oldu.

Şartları tamamen oluşturmakta olan şahıslar, kanunun yürürlüğe girmesi için 2017 yılını bekliyordu. Yılbaşından itibaren herhangi bir hareketlilik olmadı. Başbakan Binali Yıldırım, Başkanlık sistemine yönelik referandumu ileterek, vatandaşları bu yıl için umutlandırdı.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com