Bağdat Caddesi Kendine Geliyor!

Bağdat Caddesi Kendine Geliyor!
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 25 Şubat 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda alışverişin merkezi olarak, herkes tarafından tanınan bilinen ve kabul edilen Bağdat Caddesi adına geçen yıl çok zor bir süreç atlatıldı. Kentsel dönüşüm ve döviz kurunun yükseliş göstermesiyle birlikte artış gösteren kiralar yerli ve yabancı bierçok markanın Cadde’den kendisini geri çekmesine sebebiyet verdi. Cadde üzerinde bulunan toplam stok %38 düşüş gösterdi ve 332 mağazaya ve 75.000 metrekareye gerildi. Uluslarası markaların sayısı ise 64 iken 48’e gerildi. Yerki markaların sayısı 51 iken 35’e geriledi.

BİNALAR YENİLENDİ

Kötü günleri 2016 yılında bırakan Cadde’nin toparlanma süreci hakkında değerlendirme yapan KDM Danışmanlık Genel Müdürü Murat İzci, Bunun iki nedeni olduğunu belirtti. İlk nedenin kentsel dönüşüm projelerinin yoğunluğunun düşüş göstermesi olduğunu ve bu kapsamda binaların yenilendiğini, ikinci nedenin ise TL üzerinden kiralamaların sektörü rahatlatması olduğunu aktardı.

AVM’ler caddeye olan etkiyi azaltıyor mu? sorusuna ise AVM’ler ne kadar artarsa artsa caddelerin alternatifinin AVM’lerde olmadığını belirtti.

KİRALAR DÜŞTÜ

2015 yılında kiralar 100 ila 150.000 $ arasında değişim gsteriyordu. Şuanda kiralar da %40 oranında gerileme görünüyor. Gayrimenkul değerleme şirketi olan Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, Bu yıl cadde üzerinde açılan mağaza sayısının 27 olduğunu belirtti. Söz konusu açılan 27 mağazasının 8 tanesi yabancı mağaza. Artık ultra lüks markalar yerine genel olarak bir kesim hitap etmekte olan erişilebilir lüks markalar kendini yer alıyor. Giyim – ayakkabı – çanta kategorisinin %35 ile en büyük paya sahip olduğunu belirtti.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Silivri’ye Metrobüs Geliyor!

Silivri’ye Metrobüs Geliyor!

Tema Tasarım | Osgaka.com