AVM Ciro Endeksi Nisan Ayında %14,2 Oranında Yükseldi!

truck

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ve Akademetre Research aracılığıyla meydana getirilen AVM Endeksi'nin Nisan ayına ilişkin verileri paylaşıldı. AVM'ler nisan ayında rahat bir nefes alarak aylardır yaşadıkları durgunluğun üzerine bir çizgi çekip yeni döneme başladılar.

Ciro endeksi, 2017 yılının Nisan ayında, 2016 yılının nisan ayına kıyaslandığında ve aynı zamanda enflasyondan düşülmeden incelendiğinde %14,2 oranında bir artış kaydetti ve puanını 208'e kadar yükseltti.

Paylaşılan istatistiklere bakıldığında, Ülkemiz dahilinde metrekare verimliliğiyse Nisan 2017 tarihinde 794 TL olarak ön plana çıktı. AVM'lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolarsa şehirlere göre doğal olarak farklılık gösterirken bu rakamlar İstanbul'da 912 TL, Anadolu'da ise 715 TL olarak açıklandı.

Kategoriler bazında en fazla ciro artışı ise hipermarket kategorisi üzerinde meydana geldi. 2016 yılının aynı dönemine kıyasla %28,4 oranında bir artış hipermarket kategorisinde kendisini gösterdi. 

AYD Başkanı Hulusi Belgü, AVM Endeksi Nisan 2017 sonuçlarına yönelik bir takım açıklamalarda bulundu. Belgü, Nisan ayı içerisinde döviz kurlarında sona eren dalgalanmanın ve başlayan rahatlamanın, hem ithalat yapan hem de döviz kullanarak aktarılan kiralardan dolayı sorun yaşadıklarnı ileten perakendecilerin rahat bir şekilde nefes almasına olanak verdiğini vurguladı. 

Aynı zamanda nisan ayı içerisinde AVM endeksinde herkese umut veren ve herkesi sevindiren bir takım gelişmelerin varl olduğunu belirten Belgü, Ziyaretçi sayısında var olan azalan artışa karşılık ciro endeksi ve kiralanabilir alanlarda meydana gelen artışın ziyaretçilerin alışveriş alışkanlıklarında yavaş yavaş AVM'de alışveriş yapmak olarak değiştirdiklerini kaydetti.

Kategoriler dahilinde aylardır sakin bir şekilde kendini gösteren "diğer" kategorisinin de çok hızlı bir ivme kazanarak yükseldiğini dile getiren Belgü, Bu durumun ise ziyaretçilerin Alışveriş Merkezlerini yalnızca giyim ve hipermarket tercihi dışında aynı zamanda farklı sektörlerde de tercih ettiklerini gösterdiğini vurguladı. 

Aynı zamanda hipermarket kategorisinin çok uzun zamandan beri zirvesinde bulunan Ayakkabı - Çanta kategorisinin yerine yerleşmesi de ziyaretçilerin AVM'leri bir Alışveriş alanı değil de sosyal alanlar, yaşam merkezleri olarak benimsediklerinin göstergesi olmaktadır. 

"AVM Ciro Endeksi Nisan Ayında %14,2 Oranında Yükseldi!" Yorumlar

"AVM Ciro Endeksi Nisan Ayında %14,2 Oranında Yükseldi!" Benzer Haberler


İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri Arttı

İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri Arttı

İnşaat ciro ve üretim endeksleri 2016 yılının ikinci çeyreğinde yükseliş gösterdi...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğine ilişkin "İnşaat Ciro ve. AVM Ciro Endeksi Nisan Ayında %14,2 Oranında Yükseldi!

Yedimavi Konutları İçin 2 Milyar TL Ciro Bekleniyor

Yedimavi Konutları İçin 2 Milyar TL Ciro Bekleniyor

Proje genelinde 848 birbirinden bağımsız alandan oluşmakta olan ve teslim tarihi olarak ta 2018’i işaret eden Tabanlıoğlu Yapı, Yedimavi projesi genelinde metrekare birim fiyatı olarak 13 bin TL’yi belirlemişler. Standart konut projelerinin dışında olan Yedimavi, size kendinizi özel hissettirecek.

Emlak Konut Kampanyası Kapsamında 4.300 Ev, 5.000.000.000 TL Ciro!

Emlak Konut Kampanyası Kapsamında 4.300 Ev, 5.000.000.000 TL Ciro!

AVM Ciro Endeksi Nisan Ayında %14,2 Oranında Yükseldi!. Emlak Konut GYO'nun 20 yıl vade kampanyasına GYODER ve KONUTDER üyeleri de katılım gerçekleştirdi. Bu kapsamda 1 ay içerisinde yapılmış olan toplam konut satışı 4.300 TL olarak belirlendi. Elde edilen ciro ise 5.000.000.000 TL olarak gün yüzüne çıktı.

AVM Ciro Endeksi Nisan Ayında %14,2 Oranında Yükseldi!

AVM Ciro Endeksi Nisan Ayında %14,2 Oranında Yükseldi!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ve Akademetre Research aracılığıyla meydana getirilen AVM Endeksi'nin Nisan ayına ilişkin verileri paylaşıldı. AVM'ler nisan ayında rahat bir nefes alarak aylardır yaşadıkları durgunluğun üzerine bir çizgi çekip yeni döneme başladılar.. AVM Ciro Endeksi Nisan Ayında %14,2 Oranında Yükseldi!