Yeni Projelerden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli? | Emlakta Haber

Yeni Projelerden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

truck

Yeni projelerden konut satın alırken çok iyi düşünülmesi gereklidir. Özellikle maket üzerinden konut alınırken ortada somut bir proje olmaması nedeni ile yatırımcılar tedirgin olabilmektedir. Peki, yeni projelerden ev alırken nelere dikkat etmeli?

Yeni bir projeden gayrimenkul satın almak, biraz tedirginlik yaratabilmektedir. Özellikle geçmiş yıllarda yaşanan birçok olumsuz olay nedeniyle inşaatına yeni başlanacak olan bir projeden konut satın alırken çok daha fazla temkinli olunmaktadır. Ortada somut bir ev olmaması, örnek dairenin gösterilmesi ve bunun devamında maketle, çizgiyle, yazıyla ve resimle anlatılması, yatırımcının tedirginlik yaşamasına neden olmaktadır. Proje aşamasında olan konutun fiyat avantajı olması cazip gelirken, bir yandan da olası riskler, yaşanan tedirginliğin artmasına yol açmaktadır. Peki, yatırımcılar yeni projelerden ev alırken nelere dikkat etmeli?

İster yatırım ister oturum amaçlı olsun yeni projelerden ev alırken öncelikle inşaatın hangi firmanın yaptığına dikkat edilmelidir. Firmanın benzer inşaat projelerini tamamlamış olması önemlidir. Yeni projelerden ev alırken nelere dikkat etmeli denirken tamamlanmış ve oturum olan projelerdeki insanların sorun yaşamadığı, teslimin ardından inşaat firması ile olan ilişkilerin sorun olmadan sürdüğü öğrenilmelidir. Teslimin ardından da ilişkiyi devam ettiren inşaat firmaları başarılı firmalardır. Bu nedenle yeni projeden ev alınken firmanın daha önce teslim ettiği projelerle ilgili bakılmalıdır.

Yeni projelerden ev alırken nelere dikkat etmeli sorusuna cevap aranırken firmanın geçmişteki projelerini teslim etmesinin yanı sıra konutları vaat ettiği tarihte teslim edip etmediğine, teslim aşamasında ek masraflar çıkarıp çıkarmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca projesi onaylanmış, inşa için gerekli izinler alınmış ve kat irtifakı kurulmuşsa, konut satın kişiye kat irtifak tapusu verilmektedir. Bu tapu, gayrimenkul alan kişinin bloktaki dairesini gösteren bir belgedir ve gerçek bir tapudur. Kan irtifak tapusunun gerçek bir tapu olduğu bilinmeli ve inşaattaki hakları garanti altına aldığı bilinmelidir.

Müteahhitlerin geçmişteki performansları da yeni projelerden ev alırken nelere dikkat etmeli sorusunun cevaplarından biridir. Bunun yanı sıra satın alınacak olan gayrimenkul projesinin bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne müracaat ederek tapu kütüğünde bulunan kayıtlar incelenmelidir. İnceleme yaparken taşınmazın kime ya da kimlere ait olduğu, taşınmazla ilgili hisse oranları, taşınmazın üzerinde kullanım hakkının bulunup bulunmadığı, taşınmazın İpotekli ya da satışa engel olan bir tedbir kararının olup olmadığı, kat irtifakının kurulup kurulmadığı araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra satın alınmak isteyen bölümün tapu kaydı soruşturulmalıdır.

Yeni projelerden ev alırken nelere dikkat etmeli denirken yüzölçümü, taşınmazın yönetim planı, arsa sahibinin müteahhide nasıl şerh koyduğu da öğrenilmelidir. Satın alınması düşünülen gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye gidilmeli, imar müdürlüğünden satın almadan önce imar kayıtları incelenmelidir. Bütün bu aşamalarda sıkıntı yoksa ve inşaat firması geçmişte de başarılı projelere imza attıysa yeni projeden gayrimenkul satın alınabilmektedir. 

"Yeni Projelerden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?" Yorumlar

"Yeni Projelerden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?" Benzer Haberler


Ali Ağaoğlu 4 Yeni Proje Yapıyor, Yatırım Bedeli 3 Milyar Dolar!

Ali Ağaoğlu 4 Yeni Proje Yapıyor, Yatırım Bedeli 3 Milyar Dolar!

Ağaoğlu Şirketler Grubu, gelecek yıl içerisinde başlama hedefi koyduğu 4 yeni projesi için kollarını sıvamaya başladı yatırım bedeli olarak 3.000.000.000 $ yatırım yapmayı planlıyorlar. Projeler ise; Çekmeköy, Bağcılar, Yeniköy ve Bakırköy üzerinde boy gösterecek.. Yeni Projelerden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İki Design Group Bu Yıla 14 Yeni Projeye Başladı!

İki Design Group Bu Yıla 14 Yeni Projeye Başladı!

İki Design Group ortağı mimar Murat Kader, 2017 yılında 14 yeni projeye start verdi. Kader, İstanbul üzerinde birçok kentsel dönüşüm projesinde isimlerinin bulunduklarını açıkladı.

Colorist Şile'de Yeni Bir Kampanyaya Yeşil Işık Yanıyor!

Colorist Şile'de Yeni Bir Kampanyaya Yeşil Işık Yanıyor!

Yeni Projelerden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?. 2.Etap öncesinde son dairelere özel kampanya başlatmış olan Colorist Şile, 50 ay %0 faiz kampanyasını 60 aya çıkardı. 199.000 TL'den başlayış gösteren fiyatlarla satılmakta olan Colorist Şile, özellikle kazançlı yatırım arayışı içerisinde olanların buluşma noktası olarak kendisini gösteriyor.

Murat Boz, Mahall Bomonti İzmir'in Yeni Reklam Yüzü Oldu!

Murat Boz, Mahall Bomonti İzmir'in Yeni Reklam Yüzü Oldu!

Daha çok gençlerin sevdiği ünlü sanatçı Murat Boz, Türkerler Holding'in çok yüksek iddialı olan projesi Mahall Bomonti İzmir'in reklam filminde rolünü aldı. Film üzerinde, Mahall Bomonti İzmir'in sunmuş olduğu ayrıcalıkları tek tek yaşayan Murat Boz, projenin sloganını "Olmak istediğim yer" diyerek özete kavuşturuyor.. Yeni Projelerden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni İstanbul'a Yeni Yaşam Merkezi Neo Bolluca 3

Yeni İstanbul'a Yeni Yaşam Merkezi Neo Bolluca 3

Bugüne kadar Kemerburgaz, Göktürk ve Bolluca’da olmak üzere 200 bin metrekareden fazla alan üzerinde konut inşası gerçekleştiren Neo Yapı, İstanbul’un kuzeyinde gerçekleştirdiği yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Kısa sürede satışları gerçekleşen Neo Bolluca 1 ve 2 projesine yoğun talep üzerine kardeş proje Neo Bolluca 3 geliyor.

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı’nın İstanbul Bağcılar ilçesi, Yüzyıl Mahallesi Mevkinde hayata geçireceği konut projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için süreç devam ediyor. Oturma alanı ve ticari alanlarında yer alacağı projenin yatırım bedeli 46 milyon 526 bin 220 lira olarak belirlendi. Karma proje olarak hayata geçirilecek Bağcılar toplu konut projesi her ihtiyaca uygun yapıların yer alacağı şekilde tasarlandı.. Yeni Projelerden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İnsay Yapı, Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

İnsay Yapı, Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

Kısa zaman içerisinde adını çok fazla duymuş olduğumuz İnsay Yapı, 2016 yılı içerisinde tamamlamış olduğu projelerle tüm gözleri kendine çevirtiyor. İnsay Yapı, 2017 yılında Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da yapılması hedeflere katılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışmalarını bütün hızıyla devam ettirmekte.

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.