Tarihi Yarımada'da Bina Yenileme Yetkisi Belediyeye Verildi!

truck

Tarihi Yarımada'da, kentsel dönüşüm ve restorasyon işlemleri yapılırken bundan sonra Koruma Kurulu'ndan onay gerekmeyecek.

Tarihi Yarımada'da, kentsel dönüşüm ve restorasyon işlemleri yapılırken bundan sonra Koruma Kurulu'ndan onay gerekmeyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin yürürlüğe koymuş olduğu kararla beraber tarihi yardımadadaki, 10.000 tane tescilli esere komşuluk yapmakta olan ortalama 50.000 adet bina üzerinde yapılması planlanan yenileme çalışmaları için koruma kuruluna gidilmeyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, oy birliği ile almış olduğu karar neticesinde, Fatih'te bulunmakta olan yatırımların ve binaların restorasyon ve yenileme çalışmalarının önündeki duvarı kaldıracak olan tarihi karara imzasını attı. Karar, tarihi yarımadada, 10.000 tane tescilli eser özelliğinde yapılmış olan eserlerin komşuluğunu gütmekte olan 50.000 adet binayı tamamen kapsıyor.

Yeni alınan karara göre, Fatih'te, Kentsel Arkeolojik Sit Alanı ve 1, 2, 3. derece olmakta olan koruma alanlarının hepsinde yapılmış olan tescilli yapılan, günümüze kadar yapıldığı gibi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca, bu alan dışarısında kalan, tescilli yapılara komşuluk yapmakta olan araziler ve tescilsiz eserler belediye tarafından değerlendirilebilecek. 

Bu bölgelerde alanın mimari karakteri dikkate alınarak, tamamlayıcılığını hiçbir şekilde zedelemeden mimari yaklaşımla plan ve plan kanunlarında belirtilen maddelere göre, ilçe belediyesi projesini gerçekleştirecek.

Yeni Plandaki Değişiklikler:

Yeşil Alanlar ve Ağaçlar: Plan üzerinde olan tescilli anıt ağaçlar koruma altına alınacak, tespit edilmiş olan bu tescilli ağaçlar görev verilen kurum aracılığıyla takip altına alınacak. Gerek görülürdüğü takdirde komisyon oy birliğiyle anıt ağaç tescilinin yapılması sağlanarak koruma altına girecek.

Yeraltı Otoparkları: Tarihi yarımada da öne çıkan planlara bakıldığında, UKOME ve ilgili kurumun görüş alışverişi sağlanarak, arkeolojik kalıntı ve buluntuya rastlanmaması durumunda kamura açık olan yeraltı otoparkları yapılacak. Yol, meydan ve yeşil alanların alt bölümünde ise yine aynı şekilde yeraltı otoparkları yapılabilecek. Korunması ise Gerekli Kültür Varlığına ait olmakta olan arsalarda ise kesinlikle bu işlem yapılamayacak.

Elektrik Direkleri: Kentsel dokuyu, sokakları ve genel düzeni etkisi altına alan aydınlatma ve dekorasyon amacı taşıyan elektrik direkli hariç, demir, beton, elektrik ve telefon direkleri ortadan tamamen kaldırılacak. Bulunmakta olan sistem ise yeraltına aktarılacak. Cadde veya sokak taraflarında, sokak dekorasyonu göz önünde bulundurularak, açık veya kapalı şekilde cuma oluşturulabilecek.

"Tarihi Yarımada'da Bina Yenileme Yetkisi Belediyeye Verildi!" Yorumlar

"Tarihi Yarımada'da Bina Yenileme Yetkisi Belediyeye Verildi!" Benzer Haberler


Bakanlıktan Açıklama; Tarihi Hastaneler İçin Yıkım Kararı Alındı!

Bakanlıktan Açıklama; Tarihi Hastaneler İçin Yıkım Kararı Alındı!

Şehir hastanelerin açılmasının ardından bazı hastanelerin kapatılacağı haberleri tartışmalara neden olmuştu. Konuya ilişkin detaylı açıklama Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş'ten geldi. Deprem riskinden dolayı yıkılmasına karar verilen tarihi hastanelerin yerine yenisi yapılmak koşuluyla yıkılacak. Ayrıntılar haberimizde.... Tarihi Yarımada'da Bina Yenileme Yetkisi Belediyeye Verildi!

TOKİ Çeşme Reisdere Kura Tarihi

TOKİ Çeşme Reisdere Kura Tarihi

Yılın son projelerinden olan TOKİ Çeşme Reisdere Konut Projesinde inşaat çalışmaları sona erdi sıra konutları sahiplerine teslim etmekte. İki ayrı etaptan meydana gelen ve 2 + 1 ve 3 + 1 seçeneklerinde sahip olan 4 katlı yapılar için hak sahibi belirlemek için çekilecek olan kura tarihi 30 Aralık 2016 olarak belirlendi.

Edirne Süloğlu TOKİ Başvuru Tarihi

Edirne Süloğlu TOKİ Başvuru Tarihi

Tarihi Yarımada'da Bina Yenileme Yetkisi Belediyeye Verildi!. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Edirne Süloğlu’nda inşa edilen toplu konut projesi kapsamındaki konutların satış işlemlerinin ardından geriye kalan 1 adet konutun satışı da açık satış yöntemi ile gerçekleştirilecektir. Söz konusu olan konuta dair ve konut ile ilgili satış işlemlerine dair ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Çaycuma TOKİ Kurası Tarihi

Çaycuma TOKİ Kurası Tarihi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eli ile Çaycuma bölgesinde hayata geçirilen toplu konut projesi kapsamında yer alan 384 adet konut için başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından merakla beklenen kura çekiliş tarihine az bir süre kaldı. 13 Şubat 2017 Pazar günü gerçekleşecek olan kura çekilişi için bütün hazırlıklar tamamlandı. Ayrıntılar haberimizde…. Tarihi Yarımada'da Bina Yenileme Yetkisi Belediyeye Verildi!

Karabük Safranbolu Akçasu Mahallesi TOKİ Kura Tarihi

Karabük Safranbolu Akçasu Mahallesi TOKİ Kura Tarihi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Karabük Safranbolu’da yer alan Akçasu Mahallesi mevkiinde hayata geçirilecek olan alt gelir grubu toplu konut projesi kapsamında yer alan 192 adet konut kuralı olarak satışa sunulmaya hazırlanıyor. Söz konusu konut projesi kapsamında satışa sunulan konutların kura tarihine dair ve satış işlemlerine dair ayrıntılı bilgi haberimizde yer almaktadır.

Mina Towers Teslim Tarihi 2018 Yılı Olarak Belirlendi!

Mina Towers Teslim Tarihi 2018 Yılı Olarak Belirlendi!

İstanbul üzerinde kentsel dönüşüm projelerinin çok büyük ilgi görmekte olduğu ve hızlıca devam etmekte olduğu bölge olan Fikirtepe'de şehrin modern ven güzel duruşuna bir proje daha eklenmekte. Mina Towers adlı proje köprülere ve 2 havaalanınada yakınlığıyla dikkatleri üzerinde topluyor. Proje teslim tarihi olarak 2018 yılının Aralık ayı belirlenmiş durumda.. Tarihi Yarımada'da Bina Yenileme Yetkisi Belediyeye Verildi!

Kütahya Şaphane 3. Etap Başvuru Tarihi

Kütahya Şaphane 3. Etap Başvuru Tarihi

Kütahya Şaphane’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından hayata geçirilen 80 konut kapasiteli alt gelir grubu toplu konut projesi kapsamında geriye kalan 43 adet konutu açık satış yöntemi kullanılarak satışa sunuyorlar. Söz konusu satışa sunulan konutlar hakkındaki ayrıntılar ve satış işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler haberimizde yer almaktadır.

Kocaeli Kandıra TOKİ Başvuru Tarihi

Kocaeli Kandıra TOKİ Başvuru Tarihi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 2017 yılı içerisinde gerçekleştireceği konut üretim hedefi için çalışmalar yürütmekte iken, Kocaeli Kandıra’da hayata geçirdiği toplu konut projesi kapsamında yer alan 50 adet konutu açık satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Konut projesi kapsamında satışa sunulan daireler ile ilgili ayrıntılar ve satış işlemleri ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.