Tapu işlemleri Nasıl Yapılır? | Emlakta Haber

Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?

truck

Gayrimenkul alım ve satım işlemlerinin eksiksiz ve belli bir sırayı takip edilerek yapılması, tüm sürecin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Peki, tapu işlemleri nasıl yapılır? Tapu işlemlerinin bilinçli bir şekilde yapılması, sürecin son derece kolay bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Tapu işlemleri nasıl yapılır denilirken, bu işlemlerin tapuya gitmeden önce ve tapu dairesinde yapılacaklar olarak iki grupta incelemek gereklidir. Tapu dairesine gitmeden yapılacaklar arasında, alıcıların satın alacağı gayrimenkulün tapu fotokopisini edinmesi gelmektedir. Fotokopi ile gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyenin emlak müdürlüğünden emlak vergi borcu olup olmadığına bakılmalıdır. Satın alınacak olan gayrimenkulün arsa olması durumunda, mutlaka sınırlarının belirlenmesi istenmelidir. Gayrimenkulün imar bilgilerinin edinilmesi de tapuya gitmeden yapılması gerekli işlemler arasındadır. İmar bilgileri, ilgili belediyenin imar müdürlüğündeki onaylı projedeki bağımsız bölüm numaralarıyla tapu senedindeki numaranın birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Gayrimenkulün iskanlı ve zorunlu deprem sigortalı olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunların yapılmasının adından tapu işlemleri izin gerekli olan belgeler temin edilmelidir.

Tapu alım satım işlemleri yapılırken gerekli olan belgeler de alıcı ve satıcıya göre ayrı olmaktadır. alım satımda tapu işlemleri nasıl yapılır denildiğinde, gayrimenkulü satanın 6 aydan önce çekilmiş bir adet fotoğrafı, nüfus cüzdanının aslı ile fotokopisi, vergisinin olmadığına dair vergi yoktur belgesinin hazırlanması gereklidir. Alıcı ise 6 aydan önce çekilmiş iki adet fotoğraf ile nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisini hazırlaması yeterlidir. Ayrıca belediye rayiç belgesi ile tapunun aslı ya da fotokopisi, ödemede konut kredisinin kullanılması durumunda ipotek evrakının da hazır olması şarttır.

Peki, tapu dairesinde tapu işlemleri nasıl yapılır? Öncelikle satıcının tapu dairesinde T.C:Kimlik Numarası ile sıra numarası almalıdır. Ancak bunu birkaç gün öncesinden online olarak da yapabilmektedir. Evrakın tam olması durumunda ön başvuru onaylanmaktadır. Tapu müdürlüğündeki incelemenin ardından gayrimenkulü satana SMS gönderilmektedir. SMS’in içeriği, tapu harcının nereye ödeneceğinin yanı sıra randevu günü ile randevu saati yazılmaktadır. Bu mesajın ardından belirtilen bankaya tapu harcı yatırılmaktadır. Sonrasında belirtilen randevu saatinden 15 dakika önce tapu dairesine gidilmelidir. Evrakın tamamı ile tapu harçlarının ödeme belgeleri, tapudaki görevli memura verilmektedir. Başvuru numarasının anons edilmesini müteakip akit odasına geçilmektedir. Bu odada tapu kayıtları imzalanmaktadır. En son olarak da tapu müdürü imza atmakta, sonrasında tapu belgesi teslim edilmektedir.

Tapu işlemleri nasıl yapılır sorusu sorulurken devir işlemlerinin nasıl yapıldığı da sorgulanmaktadır. Bu işlemler alıcı ve satıcı tarafından bizzat tapu müdürlüğünde yapılmaktadır. Alıcı ya da satıcı veya ikisi birden gelemeyecekse yerine noterden yetki verdikleri vekilleri alım ve satım yapabilmektedir. Konut kredisi kullanıldığında ipotek işlemlerinin yapılabilmesi için bankayı temsilen bankanın avukatı da hazır bulunmalıdır.

Tapu işlemleri nasıl yapılır denilirken hem alıcının hem de satıcının satış bedeli üzerinden binde 15 oranında ayrı ayrı tapu harcı ödemeleri gerektiğini bilmelidir. 

"Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?" Yorumlar

"Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…