Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu işlemleri Nasıl Yapılır?
Editör: Nezaket DURU Emlak Rehberi 13 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Tapu işlemleri nasıl yapılır denilirken, bu işlemlerin tapuya gitmeden önce ve tapu dairesinde yapılacaklar olarak iki grupta incelemek gereklidir. Tapu dairesine gitmeden yapılacaklar arasında, alıcıların satın alacağı gayrimenkulün tapu fotokopisini edinmesi gelmektedir. Fotokopi ile gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyenin emlak müdürlüğünden emlak vergi borcu olup olmadığına bakılmalıdır. Satın alınacak olan gayrimenkulün arsa olması durumunda, mutlaka sınırlarının belirlenmesi istenmelidir. Gayrimenkulün imar bilgilerinin edinilmesi de tapuya gitmeden yapılması gerekli işlemler arasındadır. İmar bilgileri, ilgili belediyenin imar müdürlüğündeki onaylı projedeki bağımsız bölüm numaralarıyla tapu senedindeki numaranın birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Gayrimenkulün iskanlı ve zorunlu deprem sigortalı olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunların yapılmasının adından tapu işlemleri izin gerekli olan belgeler temin edilmelidir.

Tapu alım satım işlemleri yapılırken gerekli olan belgeler de alıcı ve satıcıya göre ayrı olmaktadır. alım satımda tapu işlemleri nasıl yapılır denildiğinde, gayrimenkulü satanın 6 aydan önce çekilmiş bir adet fotoğrafı, nüfus cüzdanının aslı ile fotokopisi, vergisinin olmadığına dair vergi yoktur belgesinin hazırlanması gereklidir. Alıcı ise 6 aydan önce çekilmiş iki adet fotoğraf ile nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisini hazırlaması yeterlidir. Ayrıca belediye rayiç belgesi ile tapunun aslı ya da fotokopisi, ödemede konut kredisinin kullanılması durumunda ipotek evrakının da hazır olması şarttır.

Peki, tapu dairesinde tapu işlemleri nasıl yapılır? Öncelikle satıcının tapu dairesinde T.C:Kimlik Numarası ile sıra numarası almalıdır. Ancak bunu birkaç gün öncesinden online olarak da yapabilmektedir. Evrakın tam olması durumunda ön başvuru onaylanmaktadır. Tapu müdürlüğündeki incelemenin ardından gayrimenkulü satana SMS gönderilmektedir. SMS’in içeriği, tapu harcının nereye ödeneceğinin yanı sıra randevu günü ile randevu saati yazılmaktadır. Bu mesajın ardından belirtilen bankaya tapu harcı yatırılmaktadır. Sonrasında belirtilen randevu saatinden 15 dakika önce tapu dairesine gidilmelidir. Evrakın tamamı ile tapu harçlarının ödeme belgeleri, tapudaki görevli memura verilmektedir. Başvuru numarasının anons edilmesini müteakip akit odasına geçilmektedir. Bu odada tapu kayıtları imzalanmaktadır. En son olarak da tapu müdürü imza atmakta, sonrasında tapu belgesi teslim edilmektedir.

Tapu işlemleri nasıl yapılır sorusu sorulurken devir işlemlerinin nasıl yapıldığı da sorgulanmaktadır. Bu işlemler alıcı ve satıcı tarafından bizzat tapu müdürlüğünde yapılmaktadır. Alıcı ya da satıcı veya ikisi birden gelemeyecekse yerine noterden yetki verdikleri vekilleri alım ve satım yapabilmektedir. Konut kredisi kullanıldığında ipotek işlemlerinin yapılabilmesi için bankayı temsilen bankanın avukatı da hazır bulunmalıdır.

Tapu işlemleri nasıl yapılır denilirken hem alıcının hem de satıcının satış bedeli üzerinden binde 15 oranında ayrı ayrı tapu harcı ödemeleri gerektiğini bilmelidir. Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Akif ayin :

    26 Kasım 2018-18:51

    4 daire 1 bodrum tapu cins değişikliği yapılacak tapuda şuan arsa cins değişikliği ne ne kadar ücret gider

Tema Tasarım | Osgaka.com