Tapu Harcı Hesaplama

truck

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir.

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir.

TAPU HARCI NASIL HESAPLANIR?

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı binde 20 oranındadır. Bu harç Emlak Vergisi değerinden az olmamaktadır ve beyan edilen devir ile iktisap bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Tapu harcı, satış bedeli üzerinden harç oranının hesaplanması ile ortaya çıkarılmaktadır.

HESAPLAMA ARACI İÇİN TIKLAYIN..

Eğer anlaşma yapılırsa 8 bin lira alıcı tarafından ödenmektedir. Ayıca belli bir miktarda tapu döner sermaye bedelinin ödenmesi de şarttır ve bu bedel her yıl yeniden değerleme oranına göre değişmektedir.Tapu harcı hesaplama işlemi sonrasında ödeme, hem satıcı olan mülk sahibi hem de alıcı ayrı ayrı yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda mülk sahibi ile anlaşma yaparak binde 40’lık oranın sadece alıcıdan tahsil edilmesi söz konusu olmaktadır. Örneğin 200 bin TL'ye satılan ya da alınan bir gayrimenkul için alıcı 4 bin TL, satıcı da 4 bin TL olmak üzere toplam 8 bin TL harç ödemesi yapılmalıdır.

Tapu harcı hesaplama tablosu iyi incelenmelidir. Örneğin 2016 yılının hesaplama tablosuna göre 500 bin lira değeri olan konut için 10 bin lira, tamamını alıcının ödemesi durumunda 20 bin lira, 400 bin lira değeri olan konut için 8 bin lira, tamamının alıcı tarafından ödenmesi durumunda 16 bin lira, 300 bin lira değeri olan konut için 6 bin lira, ancak tamamının alıcı tarafından ödenmesi durumunda 12 bin lira, 200 bin lira değeri olan konut için 4 bin lira, tamamını alıcının ödemesi durumunda 8 bin lira, 100 bin lira değeri olan ir konut inse 2 bin lira, tamamının alıcının ödemesi durumunda da 4 bin lira tapu harcının ödenmesi gereklidir.

Tapu harcı, devletin verdiği hizmet üzerinden aldığı maddi bedeldir. Bu harç, gayrimenkul alış ve satış işlemlerinden vatandaştan tahsil edilmektedir. Bu harcın ödenmemesi durumunda tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Gayrimenkul alış ve satış işlemlerinde tapu harcı, devletin önemli bir gelir kaynağıdır. Geçmiş yıllarda tapu harcı Binde 33 olarak hesaplanırken, bu rakam binde 20’lere kadar inmiştir. Alım satım işlemlerinde taşınmazın normal değerinden az gösterilmesi durumunda ceza uygulanmaktadır. Ceza, vergi kaçımda suçu kapsamında değerlendirilmektedir. Bu nedenle tapu harcı oranı gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanmalıdır.

Tapu harcı hesaplama işlemi tam olarak yapılmadığında, tapu harcı eksik ödendiğinde ve bu durum tespit edildiğinde ceza uygulanmaktadır. Bu durumda; gayrimenkulün gerçek satış bedeli ve tapuda gösterilen bedel arasındaki farkın üç katı vergi cezası, farkın satış gününden itibaren faizi, ayrıca eksik bildirimden doğan harç farkı, farkın 3 katı usulsüzlük cezası ve gecikme faizi uygulanmaktadır.

Tapu Harcı Hesaplama 2016 Örneği

Tapu harcı nasıl hesaplanır sorusunu daha net anlayabilmeniz için örnek tapu harcı hesaplamasını size daha açık bir şekilde anlatalım

Sevil Hanım evini satıyor ve bu evin satış bedelinin 200 bin lira olduğunu varsayaım. 2017 tapu harcı hesaplama oranına göre Sevil hanım evi satarken tapu harcı olarak 4 bin lira ödeme yapması gerekiyor. Eğer sevil hanım anlaşmasında bütün tapu masraflarını alıcıya yıkmış ise alıcının ödeyeceği toplam tapu harcı hesaplama oranı'na göre 8 bin lira alıcı tarafından ödenmesi gerekiyor. Tapu harcı hesaplama haricinde alıcı 82,50 lira olan tapu döner sermaye bedelinide ödemek durumunda kalıyor.

Yukarı da örnekte belirtildiği gibi tapu harcı hesaplanırken önemli faktörlerden bir taneside alıcı ve satıcının tapu harcı konusunda nasıl anlaştığıdır. Eğer Tapu harcı hesaplama anlaşmasında satıcı tapu masraflarının tamamını alıcı öder diye anlaşma yapmış ise tapu'da çıkan bütün masrafları alıcı öder fakat tapu harcı hesaplama alıcı ve satıcı arasında konuşulmamış ise tapu harcı eşit olarak alıcı ve satıcı arasında pay edilir.

Tapu Harcı Nedir?

Şu anda devletin en sağlam ve güvenilir kurumlarından bir taneside hiç şüphesiz tapu daireleridir. Tapu daireleri dolandırıcılık yapmak isteyenlerinde uğradığı yerlerden bir tanesidir. Tapu dairesi bu dolandırıcılık ve sahtekarlık olaylarının yaşanmaması için büyük bir çaba göstermektedir. Bu hizmet ve çalışmanın karşılanması için alınan maddi kazanca tapu harcı diyoruz. Tapu harcı , Devletin bu kurumunun tapu satışı için verdiği hizmetten aldığı maddi bedeldir. Tapu harcı hesaplama olayını tapu dairesi yapar yaptıktan sonra ise alıcı ve satıcıya sms olarak gönderir.

Tapu Harcı Cezası ve Tapu Değerini Düşük Göstermenin Cezası

Tapu işlemlerinde işlemlerden önce belediyeden Rayiç bedel almanız gerekiyor tapuyu bu rayiç bedelden düşük gösteremiyorsunuz. Fakat tapu satışı yapmak isteyenler Tapu Harcı miktaırını aşağılara düşürmek için evin satış bedelini daha düşük gösterip rayiç bedele yaklaştırmak istiyorlar. Bu kesinlikle yasal olmayan bir durumdur bu konu hakkında yasal ve cezai işlemler uygulanmaktadır. Tapu satışı gerçekleştikten sonra konu vergi dairesinde farkedildiği zaman aradaki fark faizi ve cazası ile bilikte hem alıcı hem de satıcıdan tahsil edilmektedir.

Siz de bu duruma düşmek istemiyorsanız ve ceza ödemek istemiyorsanız Tapu Satışında evin değerini düşük göstermemeniz ve Tapu harcı hesaplama 'nız gerekiyor. Satışta mutlaka evin gerçek bedelini Tapu Dairesine belirtmeniz gerekiyor. Aksi taktirde vergi dairesi önünüzdeki 5 yıl içerisinde kapınızı çalabilir.

Tapu Harcı Cezası Olarak Ne Kadar Ödenir?

- Gayrimenkulün gerçek satış bedeli ve tapuda gösterilen bedel arasındaki farkın üç katı vergi cezası
- Farkın satış gününden itibaren faizi
- Eksik bildirimden doğan harç farkı, farkın 3 katı usulsüzlük cezası ve gecikme faizi.

TAPU HARCI NASIL ÖĞRENİLİR?

Tapu harcı nasıl öğrenilir sorusuna vereceğimiz cevap şu şekildedir. Tapuya gittiniz ve sıranızı aldınız. Sıra size geldiğinde gerekli belgeleri verip imzaları atınız. Tapu dairesi evrakların doğruluğunu ve imzaları teyit ettikten sonra tapu harcı hesaplaması yapıyor ve bankaya ödemeniz gereken tutarı size sms olarak gönderiyor. Tapu harcı tutarı bu şekilde telefonunuza sms olarak geliyor. Yani isizn Tapu harcı hesaplaması yapmanıza gerek kalmıyor.

İnternet Üzerinden Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu sorgulama işlemini e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. E-devlet üzerinden tapu ada,pafta,parsel gibi tapu bilgilerinizi girdiğinizde sorguladığınız parsele ait bilgileri görebiliyorsunuz. Bu şekilde internet üzerinden Tapu Sorgulama yapabilir ve istediğiniz bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz. Hizmette ayrıca sorgulama yaptığınız tapudaki parselin uydu görüntüsünüde görmüş oluyorsunuz. Bu sayede baktığınız parselin doğru olup olmadığınıda İnternet üzerinden tapu sorgulama yaparak öğrenebiliyorsunuz.

E-devlet sistemini kullanabilmeniz için Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı veya e-Devlet Şifresi kimlik doğrulama yöntemlerinden bir tanesini kullanabilirsiniz. E-devlet şifresini bilmiyor ve almak istiyorsanız bütün PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabileceğinizi unutmayınız.

"Tapu Harcı Hesaplama" Yorumlar

8 YORUM
 1. mehmet gürbüz 2 Nisan 2017 12:19

  ben kayseride bulunan tarlamı satmayı düşünüyorum tarlam 250 bin civarında yapıyor acaba tarlamı satsam ne kadar tapu harcı öderim birde tapu harcını alıcı mı öder yoksa satıcı mı yardımcı olursanız sevinirim

  Emlaktahaber 2 Nisan 2017 12:22

  Mehmet Bey, Şuan tapu harçları indirimi yapıldı eğer tarlanızı eylül'e kadar satarsanız tapu harcınız daha düşük çıkacaktır. Tapu harcı hesaplama için araç yaptık alttaki linke tıklayarak tapu harcınızı hesaplayabilir ve ne kadar tapu harcı ödeyeceğinizi görebilirsiniz. Tapu Harcı Hesaplama

 2. Cengiz Uşar 4 Ekim 2016 12:18

  İyi günler ben tarla satacağım 7015 metrekare fiyatı 140.000 ne kadar Tapu masrafı çıkar acaba

  Emlaktahaber 4 Ekim 2016 12:20

  Merhaba, tüm gayrimenkullerin satışı için tapu harcı alıcı %2, satıcı %2 olmak üzere toplamda %4'tur. Yani, 140.000 TL için alıcı 2.800 TL, satıcı 2.800 TL olmak üzere toplamda 5.600 TL bir harç ödemesi yaparsınız.

 3. Hüseyin Önen 4 Ekim 2016 12:12

  merhaba 140.000 liralık bir daireyi 40.000 lirasını ev sahıbıne nakıt odeyeceğim.100.000 lirasını ise katılım bankasından kredi çekmek suretiyle almayı düşünüyorum, tapu harcı hesaplama oranı ne kadar olur ? katılım bankasından alma işlemi nasıl olur ?

  Emlaktahaber 4 Ekim 2016 12:15

  Merhaba, katılım bankaları da son yıllarda tek satış işlemi yaptıkları için tapu masrafları değişmemektedir. Yani tapuya beyan edilen bedel üzerinde alıcı %2, satıcı %2 olmak üzere toplamda %4 bir masraf ödemesi yapılmaktadır. Tapu harcı hesaplama için haberimiz detaylı okumanızı ve hesaplamanın nasıl yapılacağını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz

 4. Şeyma Çamlı 4 Ekim 2016 12:08

  Merhaba, yeni yapılan bir siteden 2 yıl önce 1+1, 60 metrekare 152 bin tlye bir daire satın aldık. Tapu için 7-8 bin tl fiyat verdiler. Bu fiyat yüksek dediğimde ise, yeni yapılan bir site olduğu için henüz imar vs. yok olduğu için diyorlar. sizce de bu rakam ödememiz gerekenin çok üstünde değil mi? yorumunuzu merak ediyorum.

  Emlaktahaber 4 Ekim 2016 12:09

  Merhaba, öncelikle tapu için yapılan masrafların yarısı mal sahibi tarafından karşılanması gereklidir. Tabii ülkemizde genel uygulama olarak tamamını alıcı ödemektedir. Bunun dışında sizin toplam tapu masrafınız 6 bin TL civarında olması gereklidir. Bunun haricindeki masraflar imar vb. masraflarsa, eğer bir özel anlaşmanız yok ise konutu yaptıran kişi tarafından karşılanması gereklidir.

"Tapu Harcı Hesaplama" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Harcı Hesaplama

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Hesaplama. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…