Kira Gelir Beyannamesi Nedir?

truck

Kira vergisi sadece konut için değil kirada olan dükkan ve işyerleri içinde ödenmektedir. Kira gelir vergisini ödemekle mükellef kişi taşınmazın asıl sahibidir. Yıllık belirlenen miktarı geçmemesi halinde vergiye tabi olunmamakta ve vergi ödenmemektedir.

Kira vergisi sadece konut için değil kirada olan dükkan ve işyerleri içinde ödenmektedir. Kira gelir vergisini ödemekle mükellef kişi taşınmazın asıl sahibidir. Kira gelir vergisi iki şekilde hesaplanır bunlar; 

- Götürü Gider Yöntemi
- Gerçek Gider Yöntemi

Götürü Gider Yönetimi ile ödenecek kira gelir vergisinde; yıllık kira getirisinin 15.000 TL olduğunu varsayalım.

15.000 – 3.600 ( 2016 yılı için belirlenen oran ) = 11.400 TL. Daha sonra kalan tutarı % 25 ile çarpıp indirilebilecek giderleri tespit ederiz.

11.400 x 0,25 = 2.850 TL

Gayrisafi İrat Toplamı: 15.000 TL

Vergiden İstisna Tutar : 3.600 TL

Kalan (15.000 – 3.600) : 11.400 TL

İndirilebilecek Götürü Gider Tutarı: 2.850 TL

Vergiye Tabi Gelir (11.400 – 2.850) : 8.550 TL

Hesaplanan Gelir Vergisi : 8 bin 550 Tlx15/100 : 1.282 TL.

Ödenmesi gereken kira gelir vergisi oranı 1,282 TL dir. 

Gerçek Gider Yöntemi ile ödenecek kira gelir vergisinde ise; giderler toplamı 5,000 TL olsun.

Mükellef vergiden istisna edilen kısma denk gelen giderleri hasılatlardan gider olarak düşüremez. Vergiye tabi hasılata isabet eden giderleri ise düşürebilir. Bunun için toplam gider tutarının vergiye tabi hasılata isabet eden kısmının hesaplanması gerekmektedir. 

Vergiye Tabi Hasılat = Toplam Hasılat – Konut Kira Geliri İstisnası

15.000 – 3.600  = 11.400 TL

İndirilebilecek Gider: Toplam gider x Vergiye Tabi Hasılat / Toplam Hasılat

İndirilebilecek Gider: 5.000 x 11.400 / 15.000 = 3.800 TL

Mükellefin kira gelirine ilişkin gelir vergisi aşağıdaki gibi hesaplanacaktır.

Gayrisafi İrat Toplamı: 15.000 TL

Vergiden İstisna Tutar: 3.600 TL

Kalan (15.000 – 3.600): 11.400 TL

İndirilebilecek Gerçek Gider Tutarı : 3.800 TL

Vergiye Tabi Gelir (11.400 – 3.800): 7.600 TL

Hesaplanan Gelir Vergisi : 1.140 TL

Ödeyeceğiniz kira gelir vergisi 1, 140TL dir. Vergiye tabi geliriniz 7,600 TL dir.

Yıllık toplam geliri 12 bin 600 TL olanlar yüzde 15’ ini ödemektedir. 

7.600 TLx15/100: 1.140 TL dir. 

Götürü gider yöntemi ve ya gerçek gider yönetminden hangisini kullanarak vergi ödeyeceğine taşınmaz sahibi kendisi karar vermektedir. Fakat götürü gider yöntemini seçmiş olan vergi mükellefi 2 yıl dolmadan gerçek gider yöntemi ile vergi ödeyemez. 

Ev Kira Vergisinden Muaf Olanlar Kimlerdir?

Kira geliri elde edenler tarafından ödenmesi gereken kira gelir vergisini her yıl belirlenen muafiyet sınırından düşük gelir sahipleri ödemiyor. 

Gelir Vergisi Kanunu kapsamında yer alan kira gelir vergisi kiradaki evinden yıllık 2016 yılı için belirlenen 3. 600 TL yi geçmesi halinde ödenmektedir.

Yıllık belirlenen bu miktarı geçmemesi halinde vergiye tabi olunmamakta ve vergi ödenmemektedir. Kira vergisi yılda bir kez iki eşit taksit halinde Mart ve Temmuz aylarında ödenmektedir.  

Konut Kira Vergisi Nereye Yatırılır? 

– Konut sahibi bağlı bulunduğu vergi dairesine ödeyebilir.

– Konut sahibinin bağlı bulunduğu vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer tüm vergi dairelerine ödeyebilir.

– Anlaşmalı bankalar olan; Akbank, Alternarif Bank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolu Bankası, Arap Türk Bankası, Citibank, Deniz Bank, Burgan Bank, Fiba Bank, Finans Bank, Garanti Bankası, HSBC, İng Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şeker Bank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve Odeabank a gidilerek ve ya internet şubelerinden ödenebilmektedir.

-- Gelir Vergisi Başkanlığı' nın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile ödenebilir.  

"Kira Gelir Beyannamesi Nedir?" Yorumlar

"Kira Gelir Beyannamesi Nedir?" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2017

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2017

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Gelir Beyannamesi Nedir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Gelir Beyannamesi Nedir?. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Gelir Beyannamesi Nedir?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2017 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2017 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Gelir Beyannamesi Nedir?

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2017 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2017 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.