Kentsel dönüşümde sertifika dönemi

truck

Metrekare metrekare ev satışını sağlayan gayrimenkul sertifikaları artık kentsel dönüşüm projeleri için de çıkarılabilecek.

Konut sektörü için yeni bir enstrüman olan gayrimenkul sertifikası, artık kentsel dönüşüm projelerinde de kullanılabilecek. Hak sahiplerine isterlerse ev, isterlerse sertifika verilecek.

Dönüşüm amaçlı gayrimenkul projelerinde hak sahiplerine isteklerine bağlı olarak gayrimenkul sertifikaları da verilebilecek. Yatırımcılar büyük gayrimenkul ya da kentsel dönüşüm projelerine yatırım yaparak bu alandaki kazançlara ortak olabilecek.

Belediyeler, İller Bankası, TOKİ gayrimenkul sertifikası ihraç edebilecek. Kentsel dönüşümde yeni bir sürece girildiğini belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Sinem Bircan, “Hak sahipleri borsada alınıp satılabilecek bu sertifikaları borsada vadesinden önce satabilecek, isterse ihraççıdan sertifikaları nakde dönüştürmesini isteyebilecek. Bu yöntem sağlıklı olarak uygulamaya koyulduğu takdirde kentsel dönüşüme ciddi bir ivme kazandırır” dedi. Bircan, “Tüketici elindeki para gayrimenkul edinmeye yetmese dahi, projelerin bağımsız bölümlerinden gayrimenkul sertifikaları vasıtasıyla hisse sahibi olmaya başlayacak, bu hisseleri tamamladığı takdirde bağımsız bölümün tamamına sahip olacak. Ya da sadece yatırım yaptığı hisse ile gayrimenkule ait değer artışından faydalanmış olacak” şeklinde konuştu.

Fiyatları düşürecek Yüklenicilerin kolay ve ucuz bir finansman kaynağı elde etmiş olacağını belirten Sinem Bircan, şöyle konuştu: “Firmalar elindeki stoklardan kurtulup yeni yatırımlara yönelebilecek. Bu da konut fiyatlarında düşürücü etki oluşturacak. Uygulandığı takdirde hem vatandaş hem inşaat firmaları için kazan-kazan yaklaşımı söz konusu olacak, sektörün hareketlenmesi sağlanacak.”

Tüm sektörlere yansır Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz;

“Gayrimenkul alım satımını canlandıracak ve teşvik edecek bu türenstrümanları destekliyoruz. Sektörü pozitif yönde tetikleyecek bu tür uygulamalar, diğer yatırım araçlarına kıyasla daima başı çeken gayrimenkulü daha gözde bir yatırım aracı haline getirecek. Bu tür çalışmaların diğer sektörlere de olumlu etkisi olacaktır.”

Herkese hitap edecek Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir;

“Bu yasa ile birlikte gayrimenkul sektörü daha geniş kitlelere hitapedecek. Tüketiciye uygun fiyat olarak geri dönecek bu tür modellerin ülkemizde de başlaması sektörümüzün geleceğiaçısından son derece sevindirici bir gelişme.”

Konut stoku eriyecek Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu;

“Firmalar stoklarını kısa süre içerisinde eritecek. Buradan elde edilecek kaynaklarla banka kredilerini kapatarak finansmanyükünden kurtulacakları gibi, yeni yatırımlara girme imkânına da kavuşacaklar.”

"Kentsel dönüşümde sertifika dönemi" Yorumlar

"Kentsel dönüşümde sertifika dönemi" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel dönüşümde sertifika dönemi

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel dönüşümde sertifika dönemi. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel dönüşümde sertifika dönemi

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel dönüşümde sertifika dönemi

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.