Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

truck

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır. Peki, kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır ve her ikisi de geçerlidir.

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir diye sorulduğunda, Medeni Kanun’da bu konunun yer aldığı şeklinde cevap verilebilmektedir. Küt mülkiyeti ya da kat irtifakını kurulması, Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre yapılmaktadır.

Bir bina üzerinde kurulan kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir? Kat mülkiyeti, inşaatı biten binanın katı, daireleri, büroları, dükkanları, depoları gibi bölümlerinin tek başına kullanılmaya uygun olanlar için bağımsız mülkiyet hakkının kurulmasına denilmektedir. Öt mülkiyetinin kurulabilmesi için ana yapı inşaatının tamamlanması, bağımsız bölümlerin olması, ana yapının kagir olması, ana binanın tamamının kat mülkiyetine dönüştürülmesi ve iskan belgesinin alınmış olması gibi hususlar aranmaktadır. Bu şartların tamamının gerçekleştirilmesi halinde gerekli olan belgeler hazırlanarak kat mülkiyeti kurulabilmektedir. Kat mülkiyeti için başta yönetim planı olmak üzere vaziyet planı, inşaatın genel projesi, yapı kullanma izin belgesi, maliklerin T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanları ile vesikalık fotoğrafları, bağımsız bölümlerin ayrı ayrı arsa payının, katının, dairesinin, bürosunun numaralarını gösteren liste gereklidir.

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir sorusu sorulurken kat irtifakının da ne olduğu bilinmelidir. Kat irtifakı, kat mülkiyetine geçmeden önce yapılması gerekli olan işlemdir. Kat irtifakı, arsa üzerinde yapılacak ya da inşaat aşaması davam eden proje üzerine kurulan mülkiyet hakkını ifade etmektedir. Bir başka ifade ile kat irtifakı, müteahhit ile alıcı arasındaki yapı için verilen anlaşmaya denilmektedir. Kat irtifakı kurulurken dairenin kaçıncı katta ve katın neresinde olduğu, dairenin numarası, dairenin kime ait olduğu gibi bilgiler yazılmaktadır. İnşaat projesinin yapımının bitirilmesi ile birlikte kat irtifa tapusu, kat mülkiyeti tapusuna çevrilmektedir.

Bu bilgiler ışığında kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir denildiğinde, kat irtifakının inşaatı tamamlanmamış bir bina üzerinde kurulan mülkiyet hakkı, kat mülkiyeti ise inşaatı bitmiş ve bina için iskan belgesi alınmış projelerde kurulan mülkiyet hakkı olmaktadır.

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir sorusuna verilen cevaplar arasında, kat irtifakının bina inşaat halindeyken alındığı, kat mülkiyetinin ise inşaatın bitiminden ve bağımsız bölümlerin belli olmasından sonra alındığı olmaktadır.

Binanın inşaat süresince satılabilmesi için kat irtifakı olması gerekmektedir. Bankalar, kat irtifalı projeye konut kredisi vermektedir. Konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyenlerin mutlaka projenin kat irtifakının olup olmadığını sorgulamaları gereklidir. Bu açıdan bakıldığında, konut kredisi almak için kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir diye sorulduğunda, fark olmadığı söylenebilmektedir. Bu arada bitmemiş binanın kat irtifakının alınmasından ve inşaatın tamamlanmasının ardından mutlaka kat mülkiyeti alınmalıdır. Yasal olarak bir ya ad iki yıl içinde kat mülkiyeti alınmadığında ceza uygulanmaktadır.

"Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?" Yorumlar

"Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?" Benzer Haberler


Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

Kat Mülkiyeti Kanunu 2018

Ülkemizde yeni inşa edilmekte olan taşınmaz türü mülkiyetleri yakından ilgilendiren bir durum olan kat mülkiyetine dair hükümlerin yer aldığı Kat Mülkiyeti Kanunu 2017 yılı içerisinde uygulanacak son hali ile haberimizin içerisinde yer almaktadır. Kat mülkiyeti kanunu içerisinde gerçekleştirilen değişiklikler sonrasındaki son halini haberimizin alt kısmından indirebilirsiniz.. Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti nedir? Bu kavram, konut alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biridir. Çünkü kat mülkiyeti olan bir gayrimenkul tercih edilmelidir.

Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?. Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır. Peki, kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasında fark vardır ve her ikisi de geçerlidir.

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Yönetici Yetkileri

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Yönetici Yetkileri

Site/apartman yöneticisinin görevlerini, sorumluluklarını ve haklarını Kat Mülkiyeti Kanunu ayrıntılı olarak belirlemiştir.. Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat mülkiyeti tapusu, binadaki tüm bölümlerin ayrı ayrı kullanılmasına elverişli olduğunun göstergesidir. Peki, kat mülkiyeti tapusu için gerekli belgeler nelerdir?

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kendi evinizi inşa etmeye karar verdiyseniz ya da bir inşa halindeki binadan ev almayı düşünüyorsanız kat irtifakı ile kat mülkiyeti durumu sizler için önem arz etmektedir. Kat mülkiyeti tapusu almak için gerekli olan bir takım belgeler ve bir kısım şartlar bulunmaktadır. Ayrıntılar haberimizde…. Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Ev Satın Alırken Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakına Dikkat

Ev Satın Alırken Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakına Dikkat

Ev alma planları yapılırken ya da ev satın alınırken konut kredisi kullanmak isteyenler bira daha dikkatli olmak zorundadır. Satın alma işlemleri yapılırken kat mülkiyeti ve kat irtifakı ile iskan belgesine dikkat edilmelidir.

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Gerekli Belgeler

Yapı inşaatları oldukça yoğun bir süreç olmakta iken inşaat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte tüm işler bitmiş sayılmaz. İnşaat aşamasının tamamlanmasının ardından ilgili yapının iskan belgesinin alınması gerekmektedir. Kat mülkiyeti nedir? Kat mülkiyeti başvurusu nereye yapılır? Kat mülkiyeti için gerekli evraklar? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…