Karabağlar'da Kentsel Dönüşüm 4.Kez Askıya Alındı

Karabağlar'da Kentsel Dönüşüm 4.Kez Askıya Alındı

Kentsel dönüşüm için ilan edilen imar planları halkın tepkisine rağmen bir kez daha askıya alınmış durumda. Aynı bölge için 4'üncü kez imar planı hazırlandı. İzmir / Karabağlar

Karabağlar ilçesinde 4 yıl önce riski alan olarak belirlenen Cennetçeşme ve Limontepe’de kentsel dönüşüm projesinin imar planları bölge halkının tepkisine rağmen bir kez daha askıya alınmış durumda. Yapılan itirazlar ve açılan davalar ardından bakanlıktan bir kez daha iptal kararı geldi. Bu Aynı Bölge İçin 4’üncü imar planıydı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, İzmir’in Karabağlar İlçesine bağlı olan Cennetçeşme ve Limontepe mahallelerinde 2012 yılından beri yürütülmeye çalışan kentsel dönüşüm projesinde yeni bir gelişme yaşanmış durumda. Toplamda 16 mahalleyi kapsayan projenin 3. İmar planlara karşı bölge halkı Çevre ve Şehircilik İlk Müdürlüğü’ne bir kez daha dilekçe vererek iptalini istemişti. İtirazların kabul görmemesi durumunda bir kez daha yargıya taşınması planlanan imarlarla ilgili yeni bir adım atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 540 hektarlık alanın 101 hektarlık bölümünü kaplayan bölge için 4.kez imar çalışmaları yaptı.

BAKANLIK YAPI STOKU OLUŞTURARAK EV SAHİPLERİNİ BU KONUTLARA TAŞIMAK İSTİYOR

Bu dönüşüm alanının içinde kalmış olan Uzundere, Peker ve İhsan Alyanak Mahallerini kısmen kapsayan, 101,4 hektarlık alanda 4.kez 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı askıya çıktı. Askıya çıkmış olan planlar genel olarak boş olan üzerinde bulunmaktadır. Bakanlığın amacı stok konut yapıp hak sahiplerini bu konutlara taşımak.

4.KEZ BAŞLAYAN VE YENİLENEN SÜREÇ İÇİN START 2017’DE VERİLECEKTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “2017 yılının başında projeye başlayacağız” diyerek duyurduğu projenin imar planlarının yeniden hazırlanması ile birlikte süreç 4.kez başlamış oldu. Bakanlık aynı bölge için 4.kez imar düzenlemesine gidiyor ve hazırlanan yenmi planlar bir ay süreliğine askıya çıkartıyor. Buna bağlı olarak yüzlerce vatandaşın itirazları da iptal olmuş, vatandaşlara tüm yargı yolları kapanmış oldu.

EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDEN BİRİ

Karabağlar’daki Cennetçeşme, Saih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erden, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin, Devrim Mahallelerinin tamamı ile Yurtoğlu, Abdi İpekçi, İhsan Alyanak, Uzundere, Peker Mahallelerini kısmen kapsayan 540 hektarlık alan 31 Aralık 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilgili kanun kapsamında “Riskli Alan” olarak ilan edilmişti. Bu bölgede ikamet eden insan sayısı 100.000 Küsüratında.

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   Karabağlar kentsel dönüşüm nerelerde   Karabağlar kentsel dönüşüm son durum