Ev Satın Alma Masrafları

truck

Ev alırken yapılan masraflarda, alım parasının haricinde bir çok ekstra masrafla karşılaşılır. Bu masrafların birkaçını unutmanız ya da hesaplayamamanız durumunda mağdur olabilirsiniz. Ev satın almaya karar verdiğinizde ne tür masrafları ödemeniz gerekir? Yanıtları...

Ev alırken yapılan masraflar da, alım parasının haricinde bir çok ekstra masrafla karşılaşılır. Bu masrafların birkaçını unutmanız ya da hesaplayamamanız durumunda mağdur olabilirsiniz. Peki ev almaya karar verdiniz diyelim. Karşınıza ne tür masraflar çıkacak, hangi işlem için ne kadar ücret yatırmanız gerekecek inceleyelim.

1. Alacağınız Evin Ücreti


Öncelikle satın almayı planladığınız evin değeri olarak biçilen miktar en büyük masraflardandır. Dilerseniz bu paranın %75’ine kadarki kısmını Mortgage ya da Konut kredisi kullanarak da ödeme imkanınız bulunuyor. Konut Kredisi ve Mortgage ile ilgili alınan masraflar da unutulmamalı.

2. Emlakçı Komisyonu


Ev alırken kendi imkanlarıyla ev bulamayanlar emlakçı aracılığıyla konut satın alma yöntemine başvururlar. Bu durumda aracı olan emlakçı bu görevi bir ücret karşılığında yaptığı için Ev değerinin yüzde 3’ü olacak şekilde komisyon masrafı da hesaplanmalı.

3. Gayrimenkul Alım Satım Harç Ücreti


Ülkemizde Emlak alım ve satımlarında ödenen bedel üzerinden devlet, rayiç bedelin %4 ü kadar harç ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2016 yılı Tarifesine göre belirlenen tapu döner sermaye bedeli olan 87,25 TL ücreti almaktadır. Bu ücretin yasal olarak %2’si alıcı %2’si satıcı tarafından ödenir. Alım satım yapılmadan önce Tapu dairesinden alınan satış numarası ile ilgili bankaya harç bedeli yatırılıp harç makbuzu ile tapuya gidilmesi gerekir.

Tapu Harcı Hesaplanması
2016 yılı tapu harcı hesaplamasını bir örnekle açıklayacak olursak; gayrimenkulün alım satım bedeli üzerinden % 4 oranında hesaplanır.
Örneğin 100 bin TL'lik bir gayrimenkulün satıldığını farzedersek;
100.000 × % 4 = 4.000 TL
Yani çıkan sonuca göre hem alıcının hem de satıcının 2 bin TL tapu harcı ödemesi gerekir.

5. Emlak Vergileri ve Sigorta Ücretleri


Evinizi alıp, tüm masrafları ödediğinizi düşünürken belirli dönemlerde devlete ödenmesi gereken vergileri de unutmamanız gerekir. Her konut sahibinin bulunduğu konum ve büyüklüğüne göre bağlı olduğu belediyeye çevre temizlik ve çöp vergisi adı altında vergi ödeme yükümlülüğü vardır. Ev alımlarıyla ilgili harici masrafları da unutmamak gerekir. İsteğe bağlı deprem ve yangın gibi durumlara karşı güvence altına alan konut sigortaları gibi. Ayrıca daha önce kullanılan bir ev satın alıyorsanız tadilat masrafları da çıkabilir.

"Ev Satın Alma Masrafları" Yorumlar

"Ev Satın Alma Masrafları" Benzer Haberler


Ev Satın Alma Masrafları

Ev Satın Alma Masrafları

Ev alırken yapılan masraflarda, alım parasının haricinde bir çok ekstra masrafla karşılaşılır. Bu masrafların birkaçını unutmanız ya da hesaplayamamanız durumunda mağdur olabilirsiniz. Ev satın almaya karar verdiğinizde ne tür masrafları ödemeniz gerekir? Yanıtları.... Ev Satın Alma Masrafları

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Metrekare İle Konut Satın Alma Dönemi Başladı!

Metrekare İle Konut Satın Alma Dönemi Başladı!

Ev Satın Alma Masrafları. İnşaat sektörü içerisinde metrekare çerçevesinde satış yaparak, tasarrufu az ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasının önünü açmakta olan gayrimenkul sertifikası, firmaları da banka kredilerinden kurtarır durumda.

Toki'den Ev Alamayana Oda Alma Fırsatı

Toki'den Ev Alamayana Oda Alma Fırsatı

Yıllarca ev almak için para biriktirmeye çalışanlara, Toki'den paralarını değerlendirebilecekleri ve metrekareyle gayrimenkul sahibi olabilecekleri fırsat. Ev Satın Alma Masrafları

Sinpaş Marina Ankara'da peşinatsız daire alma fırsatı!

Sinpaş Marina Ankara'da peşinatsız daire alma fırsatı!

Ankara'nın en çok tercih edilen projelerinden olan Marina Ankara için yeni bir adım daha atılıyor. Uzun zamandır merakla beklenen projelerden olan Marina Ankara sizlere de yeni çözümler sunarak güzel bir daire almanızı sağlıyor.

Aqua City Denizli'de 159 bin liraya ev alma fırsatı!

Aqua City Denizli'de 159 bin liraya ev alma fırsatı!

Sinpaş GYO güvencesi ile adım adım Denizli'de büyümeye devam eden Aqua City, fiyatlarıile dikkat çekiyor. Ev almak isteyenlerin ilk tercihi olacak olan Aqua City Denizli'de bin 800 konut yer alıyor. Proje içerisinde bulundurduğu yaşam alanları ile de ticari yönden büyük bir olanak sunuyor.. Ev Satın Alma Masrafları

TOKİ Ev Alma Şartları

TOKİ Ev Alma Şartları

TOKİ’den ev almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım husus vardır. Bu hususları ve toplu konut idaresi tarafından belirlenen şartları sizler için araştırıp haberimizde açıkladık. TOKİ’den ev almanın şartları gibi pek çok sorusu olanların merak ettikleri konulara ışık tuttuk.

Evi Olmayanlar İçin Konut Alma Dönemi!

Evi Olmayanlar İçin Konut Alma Dönemi!

Metrekare kapsamında saıtşla, satın alma gücü bulunmayanv atandaşların konut sahibi olmasının önünde oluşan tüm engelleri kaldırmakta olan gayrimenkul sertifikası dönemi, firmaların satışlarını yapmasını daha kolay bir hale getirecek ve bu kapsamda satışlardan ortaya çıkmakta olan gelirle birlikte, ekonomiye olan destek de artış gösterecektir.