Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?

truck

Ev alım satımlarında neler yapılması ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak, maliyetlerin net olarak hesaplanabilmesine ve dolayısı ile ileride vergi cezaları ile karşı karşıya kalınmaması için önemlidir. Özellikle ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar diye sorgulama yapılması, doğru bir bütçenin belirlenmesi açısından önemlidir.

Ev satın alırken ve satarken tapu harcı ödenmektedir ve bu tapu harcının ne kadar olduğu da bilinmelidir. Ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar sorusu sorulduğunda, 2016 yılı itibari ile tüm gayrimenkuller için tapu harcının, tapuda bildirilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanmaktadır. Tapu harcı, alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer olarak tahsil edilmektedir. Yani 200 bir liralık bir gayrimenkul satıldığında ve satın alındığında , alıcı ve satıcının 4’er bin lira harç ödemesi gereklidir.

Ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar sorusunun cevabının öğrenilmesi, vergi cezasından da kurtulmanın önemli bir yoludur. Tapu harcı bildirilen satış bedeline göre yapılmaktadır ve bu nedenle düşük bedel gösterildiğinde düşük miktarda tapu harcı ödenmektedir. Geçmişte birçok alıcı ve satıcı, evin değerini düşük göstererek düşük harçlar ödemiştir. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı, gayrimenkul satış işlemlerini yakından takip etmekte, satış bedelinin düşük gösterildiği tespit edilen gayrimenkuller için vergi cezası kesmektedir. Bunu yaparken emsal değerler göz önüne alınmaktadır. Ayrıca kullanılan konut kredileri de takip edilmektedir. Beyan edilen değerle çekilen konut kredisi arasında fark varsa, yani konut kredisi beyan edilen değerden falaysa, yine ceza kesilebilmektedir.

Ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar diyerek yapılan aramalarda, öncelikli olarak karşılaşılan durum, tapu harcıdır. Bunun yanı sıra Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi de ödenebilmektedir. Ancak böyle bir verginin ödenmesi için belli kurallar vardır. Öncelikle bu verginin, konut alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden satılması halinde ödendiği bilinmelidir. Bu gibi gayrimenkullerde bazı satıcıların beyan değerini düşük göstererek daha az vergi vermeyi düşünmektedir. Bu durum tespit edildiğinde eksik ödenen vergi tamamlatılmakta, ayrıca vergi cezası uygulamaktadır.

Satış değerinin eksik gösterilmesi, satıcılar olduğu kadar alıcılar için de risk meydana getirmektedir. Satış bedeli düşük gösterine bir gayrimenkulün ilerideki satışı esnasında gerçek değerinden gösterilirse, yüksek gelir vergisi ödenmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca düşük satış bedeli gösterildiğinde maliye emsal değerlere bakarak vergi cezası tahakkuk ettirebilmektedir. Bu nedenle gayrimenkulün her satışında gerçek değerinin gösterilmesi önemlidir. Bu açıdan bakıldığında ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar sorusunun sorulması ve gerçek değeri üzerinden harç ve vergi ödenmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar denildiğinde, özelikle tapu harcının Emlak Vergisi’nden düşük olmaması gerektiği ifade edilmektedir. Bu arada bir gayrimenkulün alım sakım işlemlerinin, gayrimenkulün bağlı bulunduğu tapu müdürlüğünde yapılması gereklidir. Tapu harcı ve diğer ödemelerin tamamı da belirtilen bankaya ödenmektedir. 

"Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?" Yorumlar

"Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…