Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?

truck

Ev alım satımlarında neler yapılması ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak, maliyetlerin net olarak hesaplanabilmesine ve dolayısı ile ileride vergi cezaları ile karşı karşıya kalınmaması için önemlidir. Özellikle ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar diye sorgulama yapılması, doğru bir bütçenin belirlenmesi açısından önemlidir.

Ev satın alırken ve satarken tapu harcı ödenmektedir ve bu tapu harcının ne kadar olduğu da bilinmelidir. Ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar sorusu sorulduğunda, 2016 yılı itibari ile tüm gayrimenkuller için tapu harcının, tapuda bildirilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanmaktadır. Tapu harcı, alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer olarak tahsil edilmektedir. Yani 200 bir liralık bir gayrimenkul satıldığında ve satın alındığında , alıcı ve satıcının 4’er bin lira harç ödemesi gereklidir.

Ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar sorusunun cevabının öğrenilmesi, vergi cezasından da kurtulmanın önemli bir yoludur. Tapu harcı bildirilen satış bedeline göre yapılmaktadır ve bu nedenle düşük bedel gösterildiğinde düşük miktarda tapu harcı ödenmektedir. Geçmişte birçok alıcı ve satıcı, evin değerini düşük göstererek düşük harçlar ödemiştir. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı, gayrimenkul satış işlemlerini yakından takip etmekte, satış bedelinin düşük gösterildiği tespit edilen gayrimenkuller için vergi cezası kesmektedir. Bunu yaparken emsal değerler göz önüne alınmaktadır. Ayrıca kullanılan konut kredileri de takip edilmektedir. Beyan edilen değerle çekilen konut kredisi arasında fark varsa, yani konut kredisi beyan edilen değerden falaysa, yine ceza kesilebilmektedir.

Ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar diyerek yapılan aramalarda, öncelikli olarak karşılaşılan durum, tapu harcıdır. Bunun yanı sıra Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi de ödenebilmektedir. Ancak böyle bir verginin ödenmesi için belli kurallar vardır. Öncelikle bu verginin, konut alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden satılması halinde ödendiği bilinmelidir. Bu gibi gayrimenkullerde bazı satıcıların beyan değerini düşük göstererek daha az vergi vermeyi düşünmektedir. Bu durum tespit edildiğinde eksik ödenen vergi tamamlatılmakta, ayrıca vergi cezası uygulamaktadır.

Satış değerinin eksik gösterilmesi, satıcılar olduğu kadar alıcılar için de risk meydana getirmektedir. Satış bedeli düşük gösterine bir gayrimenkulün ilerideki satışı esnasında gerçek değerinden gösterilirse, yüksek gelir vergisi ödenmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca düşük satış bedeli gösterildiğinde maliye emsal değerlere bakarak vergi cezası tahakkuk ettirebilmektedir. Bu nedenle gayrimenkulün her satışında gerçek değerinin gösterilmesi önemlidir. Bu açıdan bakıldığında ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar sorusunun sorulması ve gerçek değeri üzerinden harç ve vergi ödenmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar denildiğinde, özelikle tapu harcının Emlak Vergisi’nden düşük olmaması gerektiği ifade edilmektedir. Bu arada bir gayrimenkulün alım sakım işlemlerinin, gayrimenkulün bağlı bulunduğu tapu müdürlüğünde yapılması gereklidir. Tapu harcı ve diğer ödemelerin tamamı da belirtilen bankaya ödenmektedir. 

"Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?" Yorumlar

"Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?" Benzer Haberler


Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?

Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?

Ev alım satımlarında neler yapılması ile ilgili doğru bilgilere ulaşmak, maliyetlerin net olarak hesaplanabilmesine ve dolayısı ile ileride vergi cezaları ile karşı karşıya kalınmaması için önemlidir. Özellikle ev alınca tapu masrafı ne kadar tutar diye sorgulama yapılması, doğru bir bütçenin belirlenmesi açısından önemlidir. . Ev Alınca Tapu Masrafı Ne Kadar Tutar?