Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

truck

Emlak vergisi, yılda iki kez ödenmektedir. Emlak vergisinin birinci taksiti mart ayında, ikinci taksiti ise kasım ayında ödenmektedir. Peki, emlak vergisi nereye ödenir?

Her yıl mart ayı ile kasım ayı, emlak vergisi ödenmektedir. Bu vergi, tüm gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmekle birlikte, vergiden muaf olanlar da vardır. Emlak Vergi Yasası’na göre emlak vergisi, arazi, arsa ve binalar için ödenmektedir.  Gayrimenkul olarak tanımlanan bu mülklerin emlak vergileri, vergi mükellefleri tarafından ödenmektedir. Peki, emlak vergisi nereye ödenir? Öncelikle ödeme yapılabilmesi için emlak vergisinin nereye ödenmesi gerektiği bilinmelidir.

Emlak vergisi nereye ödenir sorusunun tek cevabı, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyelerin emlak servisleridir. Gayrimenkulün farklı şehirlerde olması durumunda tüm belediyelerden PTT’den havale yapılabilmekte, ya da ilgili belediyesinin banka hesap numarasına mükellef numarası belirtilerek yapılabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden de emlak vergisi ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir

Emlak vergisi nereye ödenir diye sorulan sorulara, belediyelerin web sitelerine giriş yapılarak “ödemeler” kısmından online olarak ödeme yapılabilmektedir. Belediyelerin çoğu e-devlet sistemine geçmiştir ancak bu sistemde olmayan belediyelerin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle belediyelerin web sitelerinin kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.

Emlak vergisi nereye ödenir denirken emlak vergisinin ödenebilmesi için neler gerektiği de bilinmelidir. Bu verginin ödenmesi için mükelleflerin her taşınmaz türü için ayrı ayrı bilgi formunu doldurmaları gereklidir. Bu formlar, ilgili belediyelerden ya da web sitelerinden temin edilebilmektedir.

Emlak vergisi bildirimi için tapunun fotokopisi, binalar için gerekli olan yapı kullanma izin belgesinin fotokopisi, gayrimenkulün bulunduğu açık adres, mükellefin ikamet adresi, vergi numarası ve T.C. Kimlik Numarası gereklidir. Emlak vergisinin ilk taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Mart’tır. İlk taksit 31 Mayıs tarihine kadar ödenebilmektedir. Emlak vergisinin ikinci taksiti ise 1 Kasım ile 1 Aralık tarihleri arasında ödenebilmektedir.

Emlak vergisi nereye ödenir sorusunun yanı sıra verginin nasıl hesaplandığı da sorulmalıdır. Gayrimenkullere ait vergiler, ödeneceği yılın en az rayiç değerleri üzerinden hesaplanmaktadır. Her yıl farklı oranlar hesaplanabilmektedir.2016 yılı için Maliye Bakanlığı’nın hesapladığı oran yüzde 5,58’dir. Arsalar için vergi oranı yüzde 0.6, araziler için vergi oranı yüzde 0.3, meskenler için vergi oranı yüzde 0.2, işyerleri için vergi oranı ise yüzde 0.4’ dür.

Emlak vergisinin zamanında ödenmesi önemlidir. Zamanında ödenmeyen vergiler için gecikme cezası tahakkuk edilmektedir. Bu nedenle mükelleflere emlak vergilerini zamanında öremeleri tavsiye edilmektedir.

Emlak vergisinin ikinci taksitinin ödemesi de ihmal edilmemelidir. Peki, ikinci taksit emlak vergisi nereye ödenir? Verginin ikinci taksiti de ilk taksitte olduğu gibi gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödenmektedir. Emlak vergisinden 200 metrekareden küçük mesken sahipleri, başka bir geliri bulunmayanlar,  emekliler, özürlüler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, geliri olmayan işsizler ve ev hanımları emlak vergisi ödememektedir.

"Emlak Vergisi Nereye Ödenir?" Yorumlar

"Emlak Vergisi Nereye Ödenir?" Benzer Haberler


Emlak Danışmanlığı Nedir?

Emlak Danışmanlığı Nedir?

Pek çok kişinin ev satın alma aşamasında karşısına çıkan emlakçı ve emlak danışmanları, çoğu insan tarafından yanlış bilinmektedir. Bir çok kişi emlakçı ve emlak danışmanını aynı zannetmektedir ancak gerçek asında öyle değildir. Emlak danışmanlığının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde…. Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Gayrimenkul sahibi olanlar, emlak beyanı vermelidir. Peki, emlak beyanı nasıl verilir? Öncelikli olarak bilinmesi gereken kural, emlak beyanının ilgili belediyenin Emlak Servisi’ne verilmesidir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?. Günümüzün popüler mesleklerinin arasında sayılan Emlakçılığın, yapıldığı şehir ve muhite göre kazancıda değişiklik göstermektedir. Bunların yanında sahip olunan müşteri sayısı ve ofisin açılacağı yerin seçimi de kazancın artması noktasında önem arz etmekte.

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Torba Yasa olarak bilinen ve bazı Vergi Kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığı bilgisinin paylaşılmasının ardından gözler emlak sektöründe yapılacak olan değişikliklere çevrildi. Yeni düzenleme ile sektörde neler değişecek? İşte detaylar.... Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

2016'nın 3. çeyreğinden beri süregelen döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle emlak piyasası dar boğazdan geçiyor desek abartmış olmayız. İşte TÜİK verileriyle konut satışlarının yıllara göre eğilimi

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Son günlerde ekranlarda sıkça reklamlarını gördüğümüz 20 yıl vadeli konut satışlarına dair bütün ayrıntıları haberimizde sizler için açıkladı. Emlak Konut tarafında uygulamaya koyulan konut kampanyası kapsamında yer alan 30 farklı konut projesi kapsamında ne gibi ödeme seçeneklerinin yer aldığını ve bu kapsamda kampanyadan yararlanmak için ne gibi koşulların yer aldığını haberimizde ayrıntıları ile birlikte açıkladık.. Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları satışları yarın başlıyor. Nevşehir Emlak Konutları Fiyatları ise 247 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcılarını buluyor.Nevşehir Emlak Konutlarında 8 konut bloğu ve 1 ofis bloğu yükseliyor.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Yeni emlak vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ni ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca belediyelerin internet siteleri üzerinden de emlak vergileri ödenebilmektedir.