Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018

truck

Gayrimenkullerin alım, satım ve kiralanması gibi işlemler için tüketici ile mal sahibi arasında Emlakçılar aracılık ederler. Resmi kurumların denetiminde yapılan bu aracılık hizmeti belli yasal işlemlere bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. 2017 yılı için belirlenen emlakçı komisyon oranları...

Gayrimenkullerin alım, satım ve kiralanması gibi işlemler için tüketici ile mal sahibi arasında Emlakçılar aracılık ederler. Bu şekilde kiralanmak ya da satışa sunulmak istenen gayrimenkullerin sahipleri kolayca alıcı ve kiracı bulurken, kiralık ya da satılık ev dükkan arayışında olanlarda hızlıca aradıkları yapılara ulaşma imkanı bulurlar.

HESAPLAMA ARACI İÇİN TIKLAYIN..

Resmi kurumların denetiminde yapılan bu aracılık hizmeti belli yasal işlemlere bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten emlakçılar da bu işlemler esnasında hem alıcılardan hem de satıcılardan belli oranlarda komisyon tahsil etmektedir. Peki emlakçı komisyon oranları neye göre belirlenir? 2018 yılı için belirlenen emlakçı komisyon oranı ne kadar? Detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Teamül karara göre İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan emlakçı komisyon ücreti, gayrimenkulün satış bedeli üzerinden belirlenmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus, alım satım işlemleri ile kiralama işlemlerinde uygulanan komisyon oranları aynı şekilde hesaplanmaz. 

Emlakçı komisyon oranlarının hesaplanışı;
Gayrimenkulün net alım ya da satım bedeli üzerinden % 2 + KDV (%18) olarak belirlenmiştir.
İlgili mevzuatta belirlen bu ücret alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir.

Gayrimenkulün kiralanması durumunda ise; yalnızca kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere alınacak olan emlakçı komisyonu ise kontrat süresi ne olursa olsun, bir yıllık kira bedelinin %10’u + KDV (%18) olarak belirtilmiştir.

Bir gayrimenkul almaya karar verdiğinizde bu işi emlakçı aracılığıyla gerçekleştiriyorsanız, ilk etapta sözleşme yapmayı unutmayın. Yapılacak olan sözleşmede gayrimenkulün değeri, ödenecek komisyon tutarı ve diğer işlemler hakkında detayların yer almasına da dikkat edilmeli. Diğer bir önemli hususta satış ve kiralama işlemlerinde sadece yer gösterme karşılığında komisyon talep edenlere itibar edilmemeli.

Emlakçının alıcı ve satıcı arasında aracı olduğu tüm işlemler bu sözleşme kapsamında gerçekleştirilir. Yasal dayanaklara bağlı olan komisyon sözleşmesi alıcı ve satıcıya bazı hak ve sorumluluklar yükler. Bu yüzden alıcı ya da satıcının emlakçı ile yaptığı sözleşmeye göre belirlenen komisyon oranını ödemek zorundadır.


2018 yılına göre belirlenen oranlar dahilinde bir örnekle açıklayacak olursak;

  • Alım satım işlemi gerçekleştirilmesi esnasında % 2 alıcıdan % 2 satıcıdan toplam % 4 oranında alınacak olan ve 200 bin TL’ye satılan gayrimenkul için emlak komisyon bedeli:

200.000 × % 4 = 8.000 TL bunun 4.000’ni alıcı diğer yarısını satıcı öder.

  • Kiralama işlemlerinde ödenecek emlakçı komisyonu; Kira bedeli 1000 TL olan dairenin yıllık toplam bedeli:

12.000 × % 10 = 1200 TL + KDV şeklindedir.

"Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018" Yorumlar

"Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018" Benzer Haberler


Emlak Danışmanlığı Nedir?

Emlak Danışmanlığı Nedir?

Pek çok kişinin ev satın alma aşamasında karşısına çıkan emlakçı ve emlak danışmanları, çoğu insan tarafından yanlış bilinmektedir. Bir çok kişi emlakçı ve emlak danışmanını aynı zannetmektedir ancak gerçek asında öyle değildir. Emlak danışmanlığının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde…. Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Gayrimenkul sahibi olanlar, emlak beyanı vermelidir. Peki, emlak beyanı nasıl verilir? Öncelikli olarak bilinmesi gereken kural, emlak beyanının ilgili belediyenin Emlak Servisi’ne verilmesidir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018. Günümüzün popüler mesleklerinin arasında sayılan Emlakçılığın, yapıldığı şehir ve muhite göre kazancıda değişiklik göstermektedir. Bunların yanında sahip olunan müşteri sayısı ve ofisin açılacağı yerin seçimi de kazancın artması noktasında önem arz etmekte.

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Torba Yasa olarak bilinen ve bazı Vergi Kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığı bilgisinin paylaşılmasının ardından gözler emlak sektöründe yapılacak olan değişikliklere çevrildi. Yeni düzenleme ile sektörde neler değişecek? İşte detaylar.... Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

2016'nın 3. çeyreğinden beri süregelen döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle emlak piyasası dar boğazdan geçiyor desek abartmış olmayız. İşte TÜİK verileriyle konut satışlarının yıllara göre eğilimi

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Son günlerde ekranlarda sıkça reklamlarını gördüğümüz 20 yıl vadeli konut satışlarına dair bütün ayrıntıları haberimizde sizler için açıkladı. Emlak Konut tarafında uygulamaya koyulan konut kampanyası kapsamında yer alan 30 farklı konut projesi kapsamında ne gibi ödeme seçeneklerinin yer aldığını ve bu kapsamda kampanyadan yararlanmak için ne gibi koşulların yer aldığını haberimizde ayrıntıları ile birlikte açıkladık.. Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları satışları yarın başlıyor. Nevşehir Emlak Konutları Fiyatları ise 247 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcılarını buluyor.Nevşehir Emlak Konutlarında 8 konut bloğu ve 1 ofis bloğu yükseliyor.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Yeni emlak vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ni ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca belediyelerin internet siteleri üzerinden de emlak vergileri ödenebilmektedir.