Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

truck

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Gayrimenkul kiralamalarda kiralayan ve kiraya veren arasında kira sözleşmesi yapılmaktadır. Bu sözleşmenin yenilenmesi aşamasında da kira bedeline belli oranda artış yapılmaktadır. Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir. Yasaya göre kira artışı, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranlarında yüksek olamamaktadır.

Kira artış oranının hesaplanmasında bir önceki yılın aynı ayına göre olan değişim oranı kullanılmalıdır. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı olmalıdır. Kira bedelinin dövizle ödenmesi söz konusu ise, 5 yıllık bir süre geçmeden herhangi bir artış söz konusu olmamaktadır. Bu durumda kira sözleşmelerinin de 5 yıllık olması gerekmektedir.

Dövizli kiralamada kira artışına sınırlama getirilmiştir. Bununla ilgili bir yasa vardır ve bu saya halen yürürlüktedir. Yasaya göre kiraların Türk Lirası ile ödenmesi durumunda her yıl belli oranda artırılması gereklidir. Ancak aynı yasanın dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı ile ilgili maddesinde, kiranın yabancı para ya da altınla belirlenmesi durumumda herhangi bir kira artışının uygulanmasının mümkün olmadığı belirtilmektedir. Yasa maddesi açık ve net olmasına karşın bazı kira sözleşmelerinin hukuki olarak geçerliliği bulunmamaktadır. Örneğin dövizli kiralamalarda da yıllık artıştan söz edilebilmektedir. Ancak anlaşmazlık olması durumunda mahkeme, dövizli kira sözleşmelerinde yıllık artışın uygulanamayacağı kararı vermektedir.

Dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı yapılırken dövizdeki dalgalanmaların açıkça ifade edilmesi de mümkün olmamaktadır. Dövizli kiralamalarda kiraya veren döviz kurunun artması ile kara geçmektedir. Ancak döviz kurundaki düşüşler de mülk sahibinin zararına olmaktadır. Ancak hangi durum söz konusu olursa olsun döviz cinsinden kiralama yapıldığında kira tespit davasının açılması mümkün olamamaktadır. Dava açılabilmesi için dövizle ödenen kiranın Türk Lirası’na çevrilmesi ve o şekilde bir kira sözleşmesinin yapılması gereklidir.

Kiranın döviz kurundan belirlenmesi durumunda ve dövizde değer kaybı olduğunda, kiralayan mağdur olmaktadır. Alıca reel olarak daha az kira geliri elde etmektedir. Bu durumda hem kiralayan hem de kiraya veren zarara uğrayabilmektedir. Ancak zarar olsa bile dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı 5 yıl dolmadan mümkün değildir.

Yargıtay dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı ile ilgili son sözü söylemiştir. Yargıtay, kira bedelinin mahkeme tarafından tespit edilebilmesi için kiranın Türk Lirası olması gerektiğine vurgu yapmıştır. Bu karara göre Yargıtay, kira artışının döviz cinsinden değil Türk Lirası üzerinden yapılabileceğine karar vermiştir.

Yıllık olarak Dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı yapılması için kira sözleşmesinin Türk Lirası’na dönmesi, bu yapıldıktan sonra anlaşmazlık olduğunda yasal yollara başvurulması gereklidir. Ancak yasal işlemlere başlamadan önce kira artışının yıllık ÜFE artışı kadar olabileceği bilinmelidir. Daha yüksek bir kira artışının istenmesi durumunda mahkemenin kabul etmemesi söz konusu olmaktadır.

"Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı" Yorumlar

"Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı" Benzer Haberler


Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir. . Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı