Devre mülklerdeki Aidat Tuzağına Dikkat!

truck

Devre mülklerdeki aidat tuzağı, giderek büyü bir sorun halini almaya başlamıştır. Yılda bir ve sınırlı günlerde kullanılan devre mülkler için yüzlerce lira aidat ödeyen tüketicilerin mağduriyeti giderek artmaktadır.

Devre mülklerdeki aidat tuzağı tam anlamıyla dolandırıcılık halini almaktadır. Yılda bir hafta kayacak olan kişilerden yüzlerce lira aidat ücretleri alınırken, bir daireyi 24 kişiye satanlar, yılda daire başına binlerce lira aidat geliri elde etmektedir. Bir binada 10 adet dairenin olduğu düşünüldüğünde, yapılan aidat vurgunun yılda yüz bin liraya ulaştığı belirtilmektedir. Ciddi bir gelir elde eden devre mülk geliri elde edenler, topladıkları bu aidat bedelleri ile nelerin yapıldığına dair herhangi bir fatura da vermemektedir.

Devre mülklerdeki aidat tuzağı ile ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, devre mülk satışlarının yeni bir dolandırıcılık türü olduğunu ifade ederek, aidat ödemelerinin de faturalandırılmadığının altını çizmektedir.

Bazı devre mülklerin bahçesinin bile olmadığını ifade eden uzmanlar, alınan aidatın temizlik ve bahçe düzenlemesine harcandığının bile söylenebildiğini ifade ederek, toplanan paraların ne yapıldığı ile ilgili herhangi bir bilginin olmadığını vurgulamaktadır. Uzmanlar devre mülklerdeki aidat tuzağı ile ilgili gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, bu ücretin taksiti biten tüketicilerden para alabilmek için sahneye konulan bir oyun olduğunu, aidat ücretinin de ödenmesinin zorunlu kılındığının altını çizmektedir. Aidatlarla ilgili maddelerin sözleşmelerde küçük puntolarla yazıldığı, bu nedenle de tüketicinin bu duruma itiraz edemediğin de altı çizilmektedir.

Hayali devre mülklerin de olduğunu belirten tüketici dernekleri, bunun da bir başka dolandırıcılık yöntemi olduğunu ifade etmektedir. Tüketici dernekleri, bu kişilerin önce büyük bir ofis tuttuklarını, her masanın başına en az iki kişiyi koyduklarını, onlara da tuzağa düşürdükleri kişi başına ödeme yaptıklarını öne sürmektedir.

Bu kişilerin bedava tatil diye insanları kandırdıklarını da iddia eden tüketici dernekleri, sözde devre mülk arazisi olarak boş bir araziyi gösterdiklerini, ardından da lüks bir otelde düzenlenen eğlence ile insanların önüne sözleşme konulduğunu, insanların yüzde 25’inin da bu tuzağa düştüklerini söylemektedir.

Devre mülklerdeki aidat tuzağı haricinde işin bu boyutunun da olduğunu söyleyen dernek yöneticileri, sözleşme imzalanır imzalanmaz hemen yüklü miktarda ön ödemeler alındığını belirtmektedir. Uzmanlar, bazı kişilerin ertesi gün ihtarname çektiğini ancak sürecin en az 6 ay sürdüğünü ifade ederek, dolandırıcıların 3 ay içinde başta ad altında yeni bir ofis açtıklarını, dolayısı ile parasını kaptıranların mağduriyetlerinin devam ettiğini vurgulamaktadır.

Hem devre mülklerdeki aidat tuzağı ile hem de olmayan devre mülklerin satışı ile vatandaşların dolandırılmasının devam ettiğini ifade eden tüketici dernekleri, tüketicilerin çok dikkatli olmasını, özellikle planı ve projesi olmayan, sadece arazi göstererek devre mülk sattığını söyleyen kişilere inanılmaması gerektiğin altını çizmektedir.

Uzmanlar, devre mülklerdeki aidat tuzağı ile ilgili olarak da yasal düzenleme yapılması gerektiğini bildirmektedir. 

"Devre mülklerdeki Aidat Tuzağına Dikkat!" Yorumlar

"Devre mülklerdeki Aidat Tuzağına Dikkat!" Benzer Haberler


Devre mülklerdeki Aidat Tuzağına Dikkat!

Devre mülklerdeki Aidat Tuzağına Dikkat!

Devre mülklerdeki aidat tuzağı, giderek büyü bir sorun halini almaya başlamıştır. Yılda bir ve sınırlı günlerde kullanılan devre mülkler için yüzlerce lira aidat ödeyen tüketicilerin mağduriyeti giderek artmaktadır. . Devre mülklerdeki Aidat Tuzağına Dikkat!

Devre Mülk Nedir?

Devre Mülk Nedir?

Devre Mülk, yılın belli bir zaman diliminde kullanılmak üzere satın alınan çok hisseli ve sınırlı mülktür. Yasal olarak 15 günden aşağı olmaması gereken bu süre 3-5-7-10 gibi daha az süreli olarak satılabilmektedir. Devre Mülk hakkı mesken olarak kullanmaya uygun yapı ya da bağımsız bölümde ortak maliklerin her birine yılın belli zaman dilimi içinde kullanımına uygun müşterek mülkiyet payına bağlı bir irtifak hakkı olarak kurulur.

Devre Mülk Şikayetlerinde Artış Var!

Devre Mülk Şikayetlerinde Artış Var!

Devre mülklerdeki Aidat Tuzağına Dikkat!. TÜKODER Başkanı Haşmet Atahan, devre mülk ve devre tatillere yönelik yoğun şikayet almış olduklarının altını çizdi. Atahan, Daha ortada hiçbir şekilde doğru dürüst bir hazırlıkları olmadan, bazı şirketlerin tüketicileri yanıltıp ortada mağdur bir şekilde kalmalarına sebebiyet verdiklerini aktardı. Vatandaşın bir nevi kandırıldığını aktaran Haşmet Atahan konuşmalarını devam ettirdi.

Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!

Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!

Tarihi Yarımada Fatih'in ardından, Beyoğlu üzerinde de artık tescilsiz olarak bulunan yapılara yönelik bütün projeler ilçe belediyesi aracılığıyla kabul görebilecek. Bu kararın çok tartışılması öngörülüyor.. Devre mülklerdeki Aidat Tuzağına Dikkat!