Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı

Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı
Editör: Mutlu Dinçer Şirket Haberleri 30 Ağustos 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Düşük gelirle ev sahibi olmak artık çok kolay. Emlak ve inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte her kesime hitap eden kampanyalar günden güne çıkmaya başladı. Peki gerçekten düşük gelirle ev sahibi olmak mümkün mü?

 

Hükümetin tasarrufların artırılmasına yönelik çalışmaları kapsamında, konut edindirmede alternatif model arayışına giren Türk bankacılık sektörü, Almanya’dan dünyaya yayılan ve özellikle Düşük gelirle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için “Yapı Tasarrufları Sandığı’nı” mercek altına aldı.

 

Öneri üzerine yeniden Türkiye’nin gündemine giren ve düşük gelirle ev sahibi olmak isteyenlere özel Yapı Tasarrufları Sandığı modeli ile ilgili çalışmalar Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Çalışma Grubu bünyesinde devam ederken, ilgili bakanlıklar ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) yasal çerçevesine ilişkin diğer çalışmaları yürütüyor.

 

İstanbul’da geçen hafta Fikir Sofrası Düşünce Platformu’nun bazı bakanların katılımıyla düzenlediği “Yeni Türkiye ve Ekonomide Güçlü Kalkınma Modeli Çalıştayı”nın basına kapalı bölümünde ele alınan düşük gelirle ev sahibi olmak isteyen herkes için modelin, hükümetin de gündeminde bulunduğu ve bu konuda adımlar atılmasını beklediği öğrenildi.

 

“Yeni Türkiye ve Ekonomide Güçlü Kalkınma Modeli Çalıştayı”nda düşük gelirle ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlar için önerisini dile getiren, Almanya’da özellikle mortgage alanında “en büyükler” arasında yer alan ve Türkiye’de de temsilciliği bulunan DZ Bank’ın Türkiye Baş Temsilcisi Pınar Ersoy, Almanya’da yaygın olan ve dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan düşük gelirle ev sahibi olmak isteyenlere özel Yapı Tasarrufları Sandığı’nın işleyişine yönelik bilgi verdi.

 

Düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin yasal bir çerçevesi bulunduğunu ve şirketin bu çerçevede kurulduğunu anlatan Ersoy, düşük gelirle ev sahibi olmak isteyen herkesin sisteme giriş yaparak para biriktirebildiğini söyledi.

 

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

 

Ersoy, düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin mortgage alternatifi değil, destek ürünü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

 

“Düşük gelirle ev sahibi olmak için Yapı Tasarrufları Sandığı, vatandaşlara öz kaynak sağlama amacıyla kurgulanmış. Bu bir anlamda sosyal devlet politikası. Düşük gelirle ev sahibi olmak isteyenlere sistemin buradaki avantajı şu; siz bugün sisteme giriş yaparken diyorsunuz ki ‘Ben 3 yılda 30 bin lira para biriktiririm’. Sistem de size 3 yılın sonunda 30 bin lira daha kredi vermeyi garanti ediyor ve böylece 60 bin lira paranız oluyor. Sisteme giriş yapacağınız gün imzalayacağınız anlaşmada, sistem kapsamında sizin 3 yıl sonra kullanacağınız faiz oranı da belirtiliyor ve bu oran piyasanın altında oluyor. Bu süre içerisinde piyasa faiz oranı değişse de sistem size sunduğu faiz oranını hiçbir şekilde değiştirmiyor.”

 

FAİZ DÜŞERSE DEĞİŞTİRME ŞANSI VAR

 

Düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin, parasını biriktiren vatandaşa piyasanın altında mevduat faizi sunduğunu, bu faiz oranın kredinin uygun maliyetli verilmesinden dolayı piyasanın altında tutulduğunu aktaran Ersoy, “Bu süre içerisinde piyasada kredi faiz oranları düşerse sizin tüketici olarak bunu değiştirme şansınız var. Ancak böyle bir durumda size verilen mevduat faizi de azalacaktır. İkisi birbiriyle orantılı gidiyor. Düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin güzel yanı, faiz oranları artarsa sistemin bunları yukarı doğru değiştirme yetkisi yok. Sözleşmeyi imzaladığınız tarihte size belirtilen oran geçerli olmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

 

Düşük gelirle ev sahibi olmak sorusunun merak edilen cevabına dair detayları paylaşan Pınar Ersoy, “Almanya’da enflasyon düşük ama burada yüksek. Bu durum, düşük gelirle ev sahibi olmak sistemin Türkiye’deki başarı durumunu nasıl etkiler?” sorusu üzerine, sistemin Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin ve Kazakistan gibi ülkelerde de devreye girdiğini hatırlatarak, bu anlamda Türkiye ile Macaristan’ın birbirine benzediğini ifade etti.

 

Ersoy, şöyle devam etti:

 

“Orada da enflasyon yüksek. Buna karşın güvenilirlik endeksinde yapı tasarruf sandık şirketleri Macaristan Merkez Bankası’ndan daha güvenilir şirket seçildi ve talep inanılmaz arttı. Riskli ortamlarda da yapı tasarruf sandıkları korumacı bir sistem olduğu için vatandaşın zarar etme ihtimali yok. Yapı tasarrufları sandığı uygulamasında, diğer ülkelerde genellikle şube ağı yaygın yerli bankalarla ortaklık kurulmuş. Bankaların şube ağından yararlanılıyor, BES gibi şubeden satış olabiliyor. Böylelikle maliyetler düşük, masraflar kısılmış oluyor.”

 

“TÜRKİYE’YE UYGUN BİR MODEL”

 

Bankacılık yetkilileri de dünyada konut edinmede yaygın olarak Avrupa tipi ve mortgageye dayalı ABD modelinin kullanıldığını ifade ederek, ABD tipi modelde, konut sahibi olmak için yüzde 20-25 öz kaynak ve yüzde 75-80 banka kredisi kullanıldığını, bunların sermaye piyasalarında toparlanıp menkulleştirilerek satılabildiğini söyledi.

 

Yetkililer, Düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin bankalara çok büyük kaldıraç imkanı verdiğini, inşaat ve birçok sektörü canlandırdığını, ancak aşırıya kaçınılması nedeniyle subprime mortgage krizinin çıktığını anlattı.

 

Düşük gelirle ev sahibi olmak, yastık altındaki mevduatın bankalarda değerlendirilmesini hedefleyen Avrupa modeli ile ilgili olarak da yetkililer, “Bankada tuttuğu mevduata bir süre sonra belli bir katkı sağlanarak kişinin, evini belli teşviklerle almasına destek olunuyor. İçerideki birikimlerin, mevduatın bankalara akması, orada birikmesini temin eden bir sistem olması nedeniyle daha iyi, Türkiye’ye de uygun bir model.” bilgilerini verdi.

 

 

 

düşük gelirle ev sahibi olma düşük peşinatla ev sahibi olma yapı tasarrufları sandığı

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com