Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı

truck

Emlak ve inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte her kesime hitap eden kampanyalar günden güne çıkmaya başladı.

Düşük gelirle ev sahibi olmak artık çok kolay. Emlak ve inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte her kesime hitap eden kampanyalar günden güne çıkmaya başladı. Peki gerçekten düşük gelirle ev sahibi olmak mümkün mü?

Hükümetin tasarrufların artırılmasına yönelik çalışmaları kapsamında, konut edindirmede alternatif model arayışına giren Türk bankacılık sektörü, Almanya'dan dünyaya yayılan ve özellikle Düşük gelirle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için "Yapı Tasarrufları Sandığı'nı" mercek altına aldı.

Öneri üzerine yeniden Türkiye'nin gündemine giren ve düşük gelirle ev sahibi olmak isteyenlere özel Yapı Tasarrufları Sandığı modeli ile ilgili çalışmalar Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Çalışma Grubu bünyesinde devam ederken, ilgili bakanlıklar ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da (BDDK) yasal çerçevesine ilişkin diğer çalışmaları yürütüyor.

İstanbul'da geçen hafta Fikir Sofrası Düşünce Platformu'nun bazı bakanların katılımıyla düzenlediği "Yeni Türkiye ve Ekonomide Güçlü Kalkınma Modeli Çalıştayı"nın basına kapalı bölümünde ele alınan düşük gelirle ev sahibi olmak isteyen herkes için modelin, hükümetin de gündeminde bulunduğu ve bu konuda adımlar atılmasını beklediği öğrenildi.

"Yeni Türkiye ve Ekonomide Güçlü Kalkınma Modeli Çalıştayı"nda düşük gelirle ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlar için önerisini dile getiren, Almanya'da özellikle mortgage alanında "en büyükler" arasında yer alan ve Türkiye'de de temsilciliği bulunan DZ Bank'ın Türkiye Baş Temsilcisi Pınar Ersoy, Almanya'da yaygın olan ve dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan düşük gelirle ev sahibi olmak isteyenlere özel Yapı Tasarrufları Sandığı'nın işleyişine yönelik bilgi verdi.

Düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin yasal bir çerçevesi bulunduğunu ve şirketin bu çerçevede kurulduğunu anlatan Ersoy, düşük gelirle ev sahibi olmak isteyen herkesin sisteme giriş yaparak para biriktirebildiğini söyledi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Ersoy, düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin mortgage alternatifi değil, destek ürünü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Düşük gelirle ev sahibi olmak için Yapı Tasarrufları Sandığı, vatandaşlara öz kaynak sağlama amacıyla kurgulanmış. Bu bir anlamda sosyal devlet politikası. Düşük gelirle ev sahibi olmak isteyenlere sistemin buradaki avantajı şu; siz bugün sisteme giriş yaparken diyorsunuz ki 'Ben 3 yılda 30 bin lira para biriktiririm'. Sistem de size 3 yılın sonunda 30 bin lira daha kredi vermeyi garanti ediyor ve böylece 60 bin lira paranız oluyor. Sisteme giriş yapacağınız gün imzalayacağınız anlaşmada, sistem kapsamında sizin 3 yıl sonra kullanacağınız faiz oranı da belirtiliyor ve bu oran piyasanın altında oluyor. Bu süre içerisinde piyasa faiz oranı değişse de sistem size sunduğu faiz oranını hiçbir şekilde değiştirmiyor."

FAİZ DÜŞERSE DEĞİŞTİRME ŞANSI VAR

Düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin, parasını biriktiren vatandaşa piyasanın altında mevduat faizi sunduğunu, bu faiz oranın kredinin uygun maliyetli verilmesinden dolayı piyasanın altında tutulduğunu aktaran Ersoy, "Bu süre içerisinde piyasada kredi faiz oranları düşerse sizin tüketici olarak bunu değiştirme şansınız var. Ancak böyle bir durumda size verilen mevduat faizi de azalacaktır. İkisi birbiriyle orantılı gidiyor. Düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin güzel yanı, faiz oranları artarsa sistemin bunları yukarı doğru değiştirme yetkisi yok. Sözleşmeyi imzaladığınız tarihte size belirtilen oran geçerli olmaya devam ediyor." şeklinde konuştu.

Düşük gelirle ev sahibi olmak sorusunun merak edilen cevabına dair detayları paylaşan Pınar Ersoy, "Almanya'da enflasyon düşük ama burada yüksek. Bu durum, düşük gelirle ev sahibi olmak sistemin Türkiye'deki başarı durumunu nasıl etkiler?" sorusu üzerine, sistemin Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin ve Kazakistan gibi ülkelerde de devreye girdiğini hatırlatarak, bu anlamda Türkiye ile Macaristan'ın birbirine benzediğini ifade etti.

Ersoy, şöyle devam etti:

"Orada da enflasyon yüksek. Buna karşın güvenilirlik endeksinde yapı tasarruf sandık şirketleri Macaristan Merkez Bankası'ndan daha güvenilir şirket seçildi ve talep inanılmaz arttı. Riskli ortamlarda da yapı tasarruf sandıkları korumacı bir sistem olduğu için vatandaşın zarar etme ihtimali yok. Yapı tasarrufları sandığı uygulamasında, diğer ülkelerde genellikle şube ağı yaygın yerli bankalarla ortaklık kurulmuş. Bankaların şube ağından yararlanılıyor, BES gibi şubeden satış olabiliyor. Böylelikle maliyetler düşük, masraflar kısılmış oluyor."

"TÜRKİYE'YE UYGUN BİR MODEL"

Bankacılık yetkilileri de dünyada konut edinmede yaygın olarak Avrupa tipi ve mortgageye dayalı ABD modelinin kullanıldığını ifade ederek, ABD tipi modelde, konut sahibi olmak için yüzde 20-25 öz kaynak ve yüzde 75-80 banka kredisi kullanıldığını, bunların sermaye piyasalarında toparlanıp menkulleştirilerek satılabildiğini söyledi.

Yetkililer, Düşük gelirle ev sahibi olmak için sistemin bankalara çok büyük kaldıraç imkanı verdiğini, inşaat ve birçok sektörü canlandırdığını, ancak aşırıya kaçınılması nedeniyle subprime mortgage krizinin çıktığını anlattı.

Düşük gelirle ev sahibi olmak, yastık altındaki mevduatın bankalarda değerlendirilmesini hedefleyen Avrupa modeli ile ilgili olarak da yetkililer, "Bankada tuttuğu mevduata bir süre sonra belli bir katkı sağlanarak kişinin, evini belli teşviklerle almasına destek olunuyor. İçerideki birikimlerin, mevduatın bankalara akması, orada birikmesini temin eden bir sistem olması nedeniyle daha iyi, Türkiye'ye de uygun bir model." bilgilerini verdi.

düşük gelirle ev sahibi olma düşük peşinatla ev sahibi olma yapı tasarrufları sandığı

"Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı" Yorumlar

"Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı" Benzer Haberler


Nef Sancaktepe 19'da En Düşük Konut 340 bin TL'den Başlıyor

Nef Sancaktepe 19'da En Düşük Konut 340 bin TL'den Başlıyor

Özgün tasarım ile modern mimarinin kullanıldığı konutlarda, sosyal imkanlarında çeşitliliği sayesinde Nef, projeden ev alanlara tatil hissi yaşatmayı hedefliyor. Nef Sancaktepe 19 adı verilen proje için ön talepler toplanmış durumda, henüz lansmanları yapılmayan projenin satışları başladı.. Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı

Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı

Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı. Emlak ve inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte her kesime hitap eden kampanyalar günden güne çıkmaya başladı.

Tapu Değerini Düşük Gösterenler Yandı! Büyük Cezalar Yolda!

Tapu Değerini Düşük Gösterenler Yandı! Büyük Cezalar Yolda!

Konut alırken ve satarken bazı vatandaşlar tapu değerini düşük göstererek harçları daha az ödemeyi hedefliyor. Fakat bu olay yasal olarak suç ve tapu değerini düşük gösterenlere büyük cezalar geliyor.. Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı

Evin Satış Fiyatını Düşük Gösterme

Evin Satış Fiyatını Düşük Gösterme

Tapu devir işlemleri sırasında tarafların anlaşarak yaptığı en sık hatadır, evin satış fiyatını düşük göstermek. Yalan beyanda bulunarak kar ettiğini düşünen alıcı ve satıcıyı kar oranından çok daha fazla ceza ödeyeceklerini bilmemekteler. Vergi bir vatandaşlık borcudur.

Kirayı Düşük Gösterene Ceza

Kirayı Düşük Gösterene Ceza

Adına olan mülkiyetleri kiraya veren kişi, elde ettiği kira gelirini gelir idaresi başkanlığına beyanname olarak bildirmelidir. Bu beyanname bildirisi her yılın Mart ayında gerçekleşmektedir. Kira gelir beyannamesinde bulunmayan ya da kira gelirini beyanname üzerinde düşük miktarda gösteren kişilere cezai yaptırım uygulanmaktadır.. Düşük gelirle ev sahibi olma: Yapı Tasarrufları Sandığı

Konut Piyasası Üzerinde Fiyatlar Düşük Kaldı!

Konut Piyasası Üzerinde Fiyatlar Düşük Kaldı!

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, konut pazarında alıcı lehine gelişmelerin meydana geldiğini ve bundan dolayı fiyatların düşük kaldığının altını çizdi.

En Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar!

En Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar!

Yeni yıla girerken ev sahibi olmak isteyenler bankaların konut kredileri için uyguladığı faiz oranların araştırmaya devam ediyor. Durgunluğun devam ettiği emlak sektöründe hareketliliğin sağlanması ve satışların artması için uzmanların görüşlerine göre faizlerde indirime gidilmesi şart. En avantajlı güncel konut kredisi faiz oranları ve diğer gelişmeler haberin detayında…