Aidat Neye Göre Hesaplanır?

Toplu yaşam alanları olan apartman ve sitelerde her ay aidat toplanmaktadır. Peki, aidat neye göre hesaplanır? Herkesin apartman aidatını ödemesi gerekli midir? Kullanılmayan daireler için aidat ödemesi yapılmalı mıdır? Bunların cevaplarının tamamı, “Kat Mülkiyeti Yasası” kapsamında bulunmaktadır.

Toplu yaşam alanları olan apartman ve sitelerde her ay aidat toplanmaktadır. Peki, aidat neye göre hesaplanır? Herkesin apartman aidatını ödemesi gerekli midir? Kullanılmayan daireler için aidat ödemesi yapılmalı mıdır? Bunların cevaplarının tamamı, “Kat Mülkiyeti Yasası” kapsamında bulunmaktadır.

Aidatlarda belli bir standart bulunmamaktadır. Çünkü site ve apartman giderleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Site içinde havuz, koşu parkuru ve benzeri alanların bulunması durumunda aidat miktarı fazla olabilmektedir. Bu durumda Aidat neye göre hesaplanır denildiğinde, giderlere göre hesaplanır denilebilmektedir. Çünkü bu alanların bakımı ve onarımı için belli bir bütçe ayrılması gereklidir ve bu bütçe de apartman aidatından ayrılmaktadır.

Aidat neye göre hesaplanır sorusunun bir başka cevabı da ileride yapılacak bakım ve onarım işlemlerinin yanı sıra günlük hizmet işleri dahil edilerek hesaplanır olmaktadır. Bu nedenle her apartman ya da sitenin aidatı birbirinden farklı olmaktadır.

Apartmanda ya da sitede aidatı tüm maliklerin ödemesi gereklidir. Aidat neye göre hesaplanırsa hesaplansın, boş olan binanın da aidatının ödenmesi gereklidir. Bu husus, Kat Mülkiyeti Kanunu’nda açıkça ifade edilmektedir. Yasanın ilgili maddesi, kat maliklerinin gayrimenkulün her tür ödemelerini, güçlendirme ve onarım giderlerini, yönetici maaşı gibi giderlerini ödenmesi gerektiğini belirtmektedir. Boş olsa da kat maliki ortak tesislerin işletme giderlerine de katkı sağlamak zorundadır. Yasada, kat maliklerinin ortak tesisler ya da yerlerdeki kullanma haklarından vazgeçtiklerini, bu alanların kullanılmasına gerek duymadığı gibi bahanelerle aidat ödemelerini yapma zorunluluğu bulunduğu da vurgulanmaktadır. Dolayısı ile örneğin giriş katında ikamet eden bir kişinin, asansör bakımı gibi gidere ortak olmaması mümkün değildir.

Apartman ya da site aidatını ödemekten kaçınan kat malikine, bina yöneticisi ya da diğer kat malikleri tarafından dava açılabilmektedir. Dava, Kat Mülkiyeti Yasası kapsamında açılabilmekte, hatta aidat ödemesi yapmayan kat maliki hakkında icra takibi başlatılabilmektedir. Bunun yanı sıra aidatı ya da diğer giderleri ödemeyen kat maliki, ayda yüzde 5 oranı üzerinden tazminat ödemelidir.

Aidat neye göre hesaplanır sorusu özellikle yüksek aidatı olan sitelerle ilgili sorulmaktadır. Ancak aidat yüksekliği, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan, güvenlik görevlisi, diğer görevliler, yüzme havuzu, süs havuzu, bahçe gibi avantajlardan kaynaklanmaktadır. Bu gibi özelliklerin olduğu sitelerde toplanan aidatlar, herkes için eşit olmaktadır. En altta oturanla en üstte oturanlar aynı aidat miktarını ödemelidir.

Aidat neye göre hesaplanır ve herkes aidatı ödemek zorunda mıdır diye sorulduğunda da, tüm kat maliklerinin binada otursun ya da oturmasın aidat verme zorunluluğunun olduğu belirtilmektedir. Ancak dairede kiracının bulunması halinde tüm ortak giderleri ve aidatları kiracı ödemekle yükümlüdür. Bu gibi durumlarda kat malikinin hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır. Ancak bina onarımı gibi giderlerde ödeme yapması gereken kişi, kat malikidir. Kiracının, demirbaş olarak nitelendirilebilecek hiçbir ödemeyi yapma yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Etiketler : Emlak Rehberi