2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

truck

Son dönemlerin en merak edilen konularından birisi olan 2B Arazileri hakkındaki gelişmelerin ne yönde ilerlediği ve bu konu hakkında ne karar verildiği olmaktadır. 2B Arazisi Başvuruları Bitti mi? 2B arazisi başvuruları ne zaman son gibi sorularınıza yanıt bulmak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

2B Arazisinin ne olduğu ve bu 2B arazileri üzerinde kimler hak sahibi olabilir gibi soruların cevabını vererek başlayalım.

2B Arazisi Nedir?

Haberimize konu olan 2B arazilerini kısa bir şekilde özetlemek gerekirse orman unvanını kaybetmiş araziler şeklinde açıklayabiliriz. 6831 sayılı Orman Kanunu içerisinde yer alan 2. Maddenin 1. Fıkrasının B bendine açıklanmış olup, devlet hazinesi üstüne kayıtlı olan orman olma vasfını yitirmiş ya da yitirmek üzere olan alanlar için 2B Araziler denmektedir. 2B tanımlaması da 2. Maddenin 1. Fıkrasının B bendi olmasından kaynaklanmaktadır.

Bahsi geçen 2B araziler Tapu ve Kadastro idaresi tarafınca orman vasfı sınırlarından çıkarılmış, tekrardan orman vasfına kavuşamayacak ve ıslah edilmesi söz konusu olmayan arazilerdir. 2B araziler genel toplam olarak 473 hektarlık bir alana sahiptir.

Sözü geçen 2B Araziler bünyesinde elektrik, su ve doğalgaz gibi temel hizmet imkânları devlet eli ile getirilmiş olan 400 bin kadar yapı yer almaktadır. 2B arazilerinin ülke genelindeki büyük bir bölümü yaklaşık yüzde 80’lik bir oran ile Antalya, Mersin, Kocaeli ve Yalova gibi yüksek nüfuslu şehirlerde yer almaktadır.

Haberimize konu olan 2B arazileri üzerinde herhangi bir işlem yapma yetkisi arazilerin yer aldığı illerin defterdarlıklarına eğer ilçe bünyesinde bulunuyor ise mal müdürlüklerine verilmiş durumdadır.

2B Arazisini Satabilir miyim?

Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Orman vasfı sınırlarından çıkmış olan arazi olan 2B araziler, orman köylüsü harici hiçbir üçüncü kişiye satılamaz. Bu durum ise 169. ve 170. maddeler uyarınca yasaklanmıştır. Orman köylüsüne satılması imkânını öngören düzenleme ise dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafınca 2009 yılı içerisinde sağlanmıştır.

2B Arazisi İçin Kimler Hak Sahibi Olabilir?

Geçtiğimiz yıllar içerisinde net tarih belirtmek gerekirse 31.12.2011 tarihinden önceki dönemlerde 2B Arazisini aktif olarak kullanan ve dönem içerisinde belirtilmiş olan başvuru tarihleri içinde başvuruda bulunan, bu hususun yanı sıra gereken ideme bedelinin eksiksiz olarak yapılmasını sağlayan, duruma itiraz ya da dava konusu bulunmayan kişiler 2B arazileri üzerinde hak sahibi olabilmektedir.

Üst kısımda söz ettiğimiz hakka sahip olma kuralları içerisinde olan şahıslar ilgili kanunun yürürlüğe alınmasından itibaren 6 ay içerisinde ilgili makamlara başvuruda bulunması gerekmektedir.

2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

2B arazisi başvurularının net sonlanma tarihi hakkında konuşmak gerekirse 2B arazisi için başvuru süresi geride bıraktığımız 2017 yılının 3 Ekim tarihinde Bakanlar Kurulu tarafınca yeniden uzatılmasına yönelik karar alındı. Söz konusu olan 2B arazisi başvuruları Eylül 2017 tarihinden itibaren ileriye dönük olarak 6 ay süre ile uzatılmış oluyor. Bu durumda 2B arazileri için son başvuru tarihi 7 Mart 2018 olarak belirlenmiştir.

2B Arazisi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Üst kısımda tüm detaylarından bahsetmiş olduğumuz 2B Arazilerinin son başvuru tarihi 7 Mart 2018 olarak belirlenirken başvuru için düzenlemeniz gereken bir takım evraklar bulunmaktadır. 2B arazisi eğer il merkezine bağlı bir noktada ise defterdarlığa eğer ilçe sınırları içerisinde yer alıyor ise mal müdürlüklerine başvuruda bulunacağınızı unutmayın.

2B arazisi için başvuruya giderken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar, Nüfus Cüzdanınızın fotokopisi, başvuru dilekçeniz, başvuru bedelinin ödendiğini gösteren makbuz, tüzel kişiler için yetki belgesi ve son olarak ta başvuru yapacak kişi mirasçı ise veraset ilamı gerekmektedir.

"2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?" Yorumlar

"2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?" Benzer Haberler


TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

Son zamanlarda oldukça dille getirilen, boşalan askeri arazilerin akıbeti konusundaki belirsizliklere bir netlik kazandırdık. Son 10 yıllık süreç içerisinde çeşitli illerde yer alan toplamda 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılması sureti ile TOKİ tarafına devredildiği haberi geldi.. 2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Tarım Arazileri Hızla Küçülmekte!

Tarım Arazileri Hızla Küçülmekte!

Konya'da toplam olarak 2.247.000 hektar tarım alanı bulunmaktadır. Kuru tarım yapılan bölüm ise 1.870.000 hektar, resmi olarak sulamaya açılan alan ise 377.000 hektardır. Tarım alanlarının toplamına oranla %85 kuru, %15 sulu tarım işlemi yapılmaktadır.

2B Arazileri İçin Başvuru Süresi 6 Ay Uzatılmış Durumda!

2B Arazileri İçin Başvuru Süresi 6 Ay Uzatılmış Durumda!

2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?. 2B alanlarında yer almakta olan taşınmazların satış için başvuru süresi 7 Mart tarihinde sona eriyordu. Fakat yapılan yeni düzenlemeyle bu süre uzatıldı. Karar bugün yayımlanan Resmi Gazete ile birlikte yürürlüğe girmiş durumda.

2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Son dönemlerin en merak edilen konularından birisi olan 2B Arazileri hakkındaki gelişmelerin ne yönde ilerlediği ve bu konu hakkında ne karar verildiği olmaktadır. 2B Arazisi Başvuruları Bitti mi? 2B arazisi başvuruları ne zaman son gibi sorularınıza yanıt bulmak için haberimizi inceleyebilirsiniz.. 2B Arazileri Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Hazine'nin Tarım Arazileri Kiracılarına Satılabilecek!!!

Hazine'nin Tarım Arazileri Kiracılarına Satılabilecek!!!

Ülkemizde hazine bünyesinde yer alan tarım arazisi sınıfında bulunan alanların bazıları bölge halkı tarafından kiralanmak sureti ile kullanılabiliyordu. Şimdi ise bu söz konusu olan hazine bünyesinde yer alan tarım arazileri ile ilgili kiracıları yakından ilgilendiren bir düzenleme geldi…