2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?

2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 5 Mart 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

2018 yılı Mart ayında yapılacak kira artış oranları paylaşıldı. TÜİK, bugün Üretici Fiyat Endeksi ile Tüketici Fiyat Endeksi verilerini paylaştı.

Bu kapsamda, 2018 yılı Mart ayı içerisinde kira artış oranı %15,50 olarak belirlendi. Ev sahipleri kiracılarına en yüksek bu oranda zam yapabilecek. %15,51 oranında zam uygulandığı takdirde yasa dışı bir zam işlenmiş olacak. Ancak işyeri kiralamalarında zam farklı şekilde hesaplanabilecek.

Kira artışının nasıl yapılması gerektiği ve hangi hususda belirlenmesi gerektiği Borçlar Kanunu kapsamına göre belirlenmekte. Kanunen Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmen açıklanan söz konusu oranlardan üretici fiyat endeksi oranında kiracılara gerçekleştirilen zamlar kendini gösteriyor.

Bu oranı aşan ve oran üzerinde zam yapan tutarlar kesinlikle geçerli olmuyor. Kanunda bu hüküm kendini gösterirken, yine aynı kanun üzerinde gerçekleştirilen bir son dakika değişikliğiyle birlikte üretici fiyat endeksi oranlarının işyerleri için zorunlu olması uygulamasının 2020 yılına ertelendiği de ekleniyor.

Dolayısıyla, bu söz konusu zorunluluk işyerleri için değil konutlar için zorunlu gibi duruyor. İşyeri kira bedelleri üzerinde gerçekleştirilecek olan zamlarda sözleşme serbestisi geçerli kılınırken, bu kapsamda işyeri sahipleri, işyerlerinde faaliyetlerini devam ettirmekte olan kiracılarına sözleşmede belirttiği oranlarda zam yapabiliyor.

Eğer sözleşmede herhangi bir oran yoksa, mal sahibi %100’lük oranda bile zam yapabilir. Bu artık işyerleri için serbest kılındı.

Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) 2018 yılı Şubat ayında, yine geçen yılın aynı ayına kıyasla %2,68 oranında artış gösterirken, 2017 yılının Aralık ayına kıyasla %3,69 oranında, 2017 yılının Mart ayına kıyasla %13,71 ve 12 aylık ortalamaların alındığı istatistiğe göre %15,50 oranında artış göstermiş durumda. 

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com