2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?

truck

2018 yılı Mart ayı kira artış oranları resmen açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu, bugün enflasyon oranlarını resmen paylaştı. Enflasyon rakamları neticesinde, bu yıl Mart ayında kiracı bireylere uygulanacak olan zam oranı %15,50 olarak belirlendi.

2018 yılı Mart ayında yapılacak kira artış oranları paylaşıldı. TÜİK, bugün Üretici Fiyat Endeksi ile Tüketici Fiyat Endeksi verilerini paylaştı.

Bu kapsamda, 2018 yılı Mart ayı içerisinde kira artış oranı %15,50 olarak belirlendi. Ev sahipleri kiracılarına en yüksek bu oranda zam yapabilecek. %15,51 oranında zam uygulandığı takdirde yasa dışı bir zam işlenmiş olacak. Ancak işyeri kiralamalarında zam farklı şekilde hesaplanabilecek.

Kira artışının nasıl yapılması gerektiği ve hangi hususda belirlenmesi gerektiği Borçlar Kanunu kapsamına göre belirlenmekte. Kanunen Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmen açıklanan söz konusu oranlardan üretici fiyat endeksi oranında kiracılara gerçekleştirilen zamlar kendini gösteriyor.

Bu oranı aşan ve oran üzerinde zam yapan tutarlar kesinlikle geçerli olmuyor. Kanunda bu hüküm kendini gösterirken, yine aynı kanun üzerinde gerçekleştirilen bir son dakika değişikliğiyle birlikte üretici fiyat endeksi oranlarının işyerleri için zorunlu olması uygulamasının 2020 yılına ertelendiği de ekleniyor.

Dolayısıyla, bu söz konusu zorunluluk işyerleri için değil konutlar için zorunlu gibi duruyor. İşyeri kira bedelleri üzerinde gerçekleştirilecek olan zamlarda sözleşme serbestisi geçerli kılınırken, bu kapsamda işyeri sahipleri, işyerlerinde faaliyetlerini devam ettirmekte olan kiracılarına sözleşmede belirttiği oranlarda zam yapabiliyor.

Eğer sözleşmede herhangi bir oran yoksa, mal sahibi %100'lük oranda bile zam yapabilir. Bu artık işyerleri için serbest kılındı.

Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) 2018 yılı Şubat ayında, yine geçen yılın aynı ayına kıyasla %2,68 oranında artış gösterirken, 2017 yılının Aralık ayına kıyasla %3,69 oranında, 2017 yılının Mart ayına kıyasla %13,71 ve 12 aylık ortalamaların alındığı istatistiğe göre %15,50 oranında artış göstermiş durumda. 

 

"2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?" Yorumlar

"2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?" Benzer Haberler


Optimum IQ Kartal Temelleri Mart Ayında Atılacak!

Optimum IQ Kartal Temelleri Mart Ayında Atılacak!

E-5 Yakacık Yolu üzerinde bulunmakta olan Optimum IQ Kartal projesi, 21 katlı tek bloktan oluşuyor. Toplam olarak 110 daireyi bünyesinde bulunduran proje, 1+1'den 3+1'e kadar uzanan daire tiplemeleriyle alıcısının karşısına çıkmakta.. 2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?

Nova Suites Eyüp'ün Teslim Tarihi Mart 2018'de

Nova Suites Eyüp'ün Teslim Tarihi Mart 2018'de

Kize Yapı Grubu A.Ş tarafından inşa edilen Nova Suites Eyüp projesi 8 katlı tek blokta toplamda 70 bağımsız konuttan meydana geliyor. Proje içerisinde toplamda 13 tane ticari ünite bulunmakta.

Çanakkale Boğaz Köprüsü Müşavirlik İhalesi Mart Ayında Yapılıyor!

Çanakkale Boğaz Köprüsü Müşavirlik İhalesi Mart Ayında Yapılıyor!

2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?. Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nü Yap – İşlet - Devret Modeli İle Yapılması, İşletilmesi ve Devri Projesinin Yapım Dönemi Müşavirlik Hizmeti ihalesinin önümüzdeki aylarda yapılması planlandı. İhaleye katılacak olanların dosya bedelini Karayolları Genel Müdürlüğü Muhasebe, Kesin Hesap ve Raporlama Şubesi Müdürlüğü’ne yatırmaları gerekirken diğer detaylar...

Babacan Palace Teslim Tarihi 2018 Mart

Babacan Palace Teslim Tarihi 2018 Mart

Babacan Palace'ta teslimler mart ayında start alıyor. Babacan Yapı aracılığıyla Beylikdüzü üzerinde inşa edilmiş olan ultra lüks projeden konut sahibi olmak için 40 ay 0 faiz kampanyası da devam etmekte. . 2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?

Vadistanbul Teslim Tarihi Mart 2018

Vadistanbul Teslim Tarihi Mart 2018

Vadistanbul İnşaat sektörü üzerinde önde gelen markalardan birisi olan Artaş Grup ve Invest Grup aracılığıyla, Evyap'ın Ayazağa üzerindeki arazisinin üzerinde konumlanmaktadır.

Ordu TOKİ Konutları Başvuruları Mart’ta Belirlenecek

Ordu TOKİ Konutları Başvuruları Mart’ta Belirlenecek

Uzunca süreden beri pek çok vatandaşın merakla beklediği konut projesi olan Ordu’da inşa edilen toplu konut projesinde çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Konut projesi kapsamında 311 adet dairenin inşa edildiği proje için beklenen başvuru süreci Mart ayında belli oluyor.. 2018 Mart Ayı Kira Artış Oranları Ne KadaR?

Mahmutbey Esenyurt Metro İhalesi 31 Mart’ta

Mahmutbey Esenyurt Metro İhalesi 31 Mart’ta

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metro hattı 31 Mart’ta ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. 18,5 kilometre hat üzerinde 11 istasyondan oluşan hattın bin 80 günde tamamlanması planlanıyor…

240 Ay Vade Kampanyasında Son Gün 31 Mart!

240 Ay Vade Kampanyasında Son Gün 31 Mart!

Emlak Konut GYO liderliğinde başlatılmış olan 240 ay vade kampanyası kapsamında 240 aya varan vade imkanlarıyla konut alımlarında son gün 31 Mart olarak belirlenmişti. Sektör üzerinde boy göstermekte olan temsilciler, konut fiyatlarına zam eklenmeden satın almak için en doğru zamanın şuan olduğunun altını çiziyor.