2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?

2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?
Editör: Melih SANCAK Gündem 22 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

2018 yılında ödenecek harçların belli olmasının ardından arsa ve arazi alacak olanlar, tapu dairesinde ne kadar tapu harcı ödeyeceğini merak ediyor. Bilindiği üzere arsa veya arazi satın almak isteyen alıcılar, tüm gayrimenkul alımlarında olduğu gibi bazı masrafları ödemekle yükümlü oluyor. Arsa ve arazi alım işlemlerinde süreçler nasıl işliyor? Kimler ne kadar tapu harcı ödeyecek? Hesaplamalar nasıl yapılıyor? İşte yanıtları…

Arsa veya arazi gibi taşınmaz malların devir işlemleri esnasında bazı masrafların ödenmesi gerekiyor. Tapu dairelerinde yapılacak olan bu devir işlemleri esnasında hem alıcı hem de satıcının belirli oranda ödemesi gereken tapu harcı bulunuyor. Arsa tapusu devir işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle tapu dairesinden randevu alınması gerekiyor. Sonrasında ise randevu günü gerekli evraklarla hazır bulunmak suretiyle tapu dairesinden işlemler halledilebiliyor. 
 
Arazi satışının söz konusu olduğu durumlarda ödenecek olan harç miktarı, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Eğer satılacak olan arazinin değeri yüksekse harç miktarı da ona göre yüksek, düşükse de ona göre düşük olarak hesaplanıyor. Peki 28 Aralık’ta yayınlanan Resmi Gazete’deki Harçlar Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen tapu harcı miktarı ne kadar oldu? Emlak vergisi değeri üzerinden hesaplanacak olan harç miktarı, devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere binde 20 oranında tahsil ediliyor olacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com