2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?

truck

Taşınmaz gayrimenkullerin satış yoluyla devri esnasında belirli oranda tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Belirlenen tutar alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı alınabilirken, anlaşmaya bağlı olarak toplam tutarı tek tarafta ödeyebiliyor. Peki 2018 yılında arsa ya da arazi satışı yapacaklar hangi oranda tapu harcı ödeyecekler? Hesaplama nasıl olacak?

2018 yılında ödenecek harçların belli olmasının ardından arsa ve arazi alacak olanlar, tapu dairesinde ne kadar tapu harcı ödeyeceğini merak ediyor. Bilindiği üzere arsa veya arazi satın almak isteyen alıcılar, tüm gayrimenkul alımlarında olduğu gibi bazı masrafları ödemekle yükümlü oluyor. Arsa ve arazi alım işlemlerinde süreçler nasıl işliyor? Kimler ne kadar tapu harcı ödeyecek? Hesaplamalar nasıl yapılıyor? İşte yanıtları…

Arsa veya arazi gibi taşınmaz malların devir işlemleri esnasında bazı masrafların ödenmesi gerekiyor. Tapu dairelerinde yapılacak olan bu devir işlemleri esnasında hem alıcı hem de satıcının belirli oranda ödemesi gereken tapu harcı bulunuyor. Arsa tapusu devir işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle tapu dairesinden randevu alınması gerekiyor. Sonrasında ise randevu günü gerekli evraklarla hazır bulunmak suretiyle tapu dairesinden işlemler halledilebiliyor. 
 
Arazi satışının söz konusu olduğu durumlarda ödenecek olan harç miktarı, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Eğer satılacak olan arazinin değeri yüksekse harç miktarı da ona göre yüksek, düşükse de ona göre düşük olarak hesaplanıyor. Peki 28 Aralık'ta yayınlanan Resmi Gazete'deki Harçlar Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen tapu harcı miktarı ne kadar oldu? Emlak vergisi değeri üzerinden hesaplanacak olan harç miktarı, devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere binde 20 oranında tahsil ediliyor olacak.

"2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?" Yorumlar

"2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?" Benzer Haberler


2018 Arsa Sınırı Nasıl Belirlenir?

2018 Arsa Sınırı Nasıl Belirlenir?

Tapuda yazılan arazi ve gösterilmiş olan arazinin tutarlılığı, alım ve satım işlemleri neticesinde büyük sıkıntılar çıkartabiliyor. Çünkü satış işlemlerinde gösterilmekte olan araziyle, tapu üzerinde satışı yapılan arazi arasında farklılık bulunabiliyor. . 2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

Yaklaşık olarak 5.2 milyar metrekare alanında bulunan İstanbul üzerinde yol ve göl tarzında değerinin artması mümkün olmayan alanlar dışarısında kalmakta olan bölgelerin toplam değeri 2 trilyon dolar olarak belirlendi.

İstimlak Edilen Arsa ve Mülkiyet Sorunu

İstimlak Edilen Arsa ve Mülkiyet Sorunu

2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?. Posta yazarı Tamer Heper İstimlak Edilen Arsa ve Mülkiyet Sorunu'nu ele alıyor ve Soru soran bir vatandaşımızın Mülkiyet ve İstimlak ile alakalı sorusunu yanıtlıyor.

Arda Turan Sütlüce'de 4.000.000 $ Değerinde Arsa Aldı!

Arda Turan Sütlüce'de 4.000.000 $ Değerinde Arsa Aldı!

Eski Galatasaray'lı, şuanda da İspanya'nın Barcelona adlı takımının oyuncuları arasında yer almakta olan Arda Turan, İstanbul Sütlüce üzerinden arsa sahibi oldu. Arda Turan'ın almış olduğu arsanın üzerine otel inşaatı yapılıyor.. 2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık 6 Arsa

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık 6 Arsa

Ankara Büyükşehir Belediyesi 6 arsasını toplam 45 milyon TL'ye ihaleyle satışa çıkarıyor...Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Çankaya ve Keçiören'de yer alan 6 arsasını satışa çıkardı. Planda konut alanı olarak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık 9 Arsa!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık 9 Arsa!

Şanlıurfa Belediyesine ait; tapu kaydı, mevcut durumu, muhammen bedeli ve geçici teminat bedelleri resmi gazetede yayınlanan 9 adet arsanın satışı için gerçekleştirilecek ihale, 26 Ocak Perşembe günü Atatürk Mahallesi Büyükşehir Belediye Binası Encümen Toplantı Salonunda, Belediye Encümenince yapılıyor olacak. İşte diğer detaylar.... 2018 Arsa ve Arazi Tapu Masrafları Ne Kadar Oldu?

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık Arsa

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık Arsa

Samsun Büyükşehir Belediyesi İlkadım'daki arsasını 4.7 milyon TL'ye satışa sunuyor...Samsun Büyükşehir Belediyesi İlkadım Kıran mahallesinde yer alan 4 in 739 metrekarelik “Akaryakıt ve LPG istasyon” kullanımında bulunan arsasını

Arsa yatırımı için nereler düşünülmeli?

Arsa yatırımı için nereler düşünülmeli?

Arsa yatırımı son zamanlarda birikimleri kazançlı bir şekilde değerlendirme yolunda en çok tercih edilen yatırım türleri arasında yerini almış durumda.