Arsa Sınırı Nasıl Belirlenir? Arsa Ölçümü Nasıl Yapılır

Arsa Sınırı Nasıl Belirlenir? Arsa Ölçümü Nasıl Yapılır
Editör: Nezaket DURU Emlak Rehberi 13 Şubat 2017
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

Satıcının bazen bilinçli bazen de bilinçsiz bir şekilde yapmış olduğu bu sıkıntı yüzünden alıcılar büyük problemler yaşamaktadır. Buna bağlı olarak alıcılar satış işlemlerini başlatmadan önce ilk olarak arazinin alan ve sınırları ölçtürmesi gerekiyor. Arazi sınırı 2017 yılında nasıl belirlenmektedir?

Herhangi bir arazinin alan ve sınırlarının tespitinin yapılması için ilk önce Kadastro Müdürlüğü’ne başvuru yapılmaktadır. Bölgede lisanslı harita kadastro bürosuda varsa oraya da başvuru yapılabilmektedir. Hatta ilk olarak orayı tercih etmek yararınıza olacaktır.

Yapılmış olan başvuru neticesinde başvuruyu yapan kişi ve yetkili kişiler ortaklığıyla arazinin olduğu bölgeye gidilir ve teknik görevliler arsanın yerini belirtiler. Bu kapsamanda teknik görevliler arazinin köşe noktalarının yani sınır tesptininde hesaplamasını yapabilmektedirler.

Tespitin ardından belirlenen rakamla birlikte, tapuya göz atılır, eğer arada bulunan rakamlar arasında bir tutarsızlık varsa, geçerli olan hariatadan hesaplanarak bulunan yüzölçümüdür.

Mahkemeye iletilmiş olan durumlarda, hakimin dikkate aldığı yine bu haritadan hesaplanarak bulunmakta olan yüzölçümü olmaktadır. Alan ve sınır tespiti işlemlerini gerçekleştirmemiş olan kişilerin, alım ve satım işlemlerini tamamladıktan sonra başına gelen sıkıntılar artık kimseyi şaşırtmamaktadır. Sizde başınıza problem gelmesin, sıkıntı yaşamayım istiyorsanız, arazi sınır tesptini kesinlikle 2.plana atmamalısınız.

Ölçüm yapma yetkisi bulunmakta olan bu konu üzerindeki uzman kişiler, arsanın bulunduğu alanda her ölçümü yapıp asıl alanı belirlediklerinde alan tapuda kiyle ölçüşmüyorsa, asıl ölçümdeki yeni sınırlar tapu alanı sınırı olarak belirleniyor ve açılan davayla bu ölçülerin tapuda düzenlemesi yapılıyor.

Bu durum bazen kasıtlı olarak yapılsa da, bazen gerçekten kötü niyeti olmayan kişiler tarafından yanlışlıkla yapılmaktadır. Her iki tarafta da birbirinin hakkına girmemek adına arazi tespit yapılması kararı alınması gerekmektedir. Arazinin sınırlarının ve alanlarının ölçülmesi olarak açıklanacak arsa sınır tespiti istisnasız olarak her satışta zorunlu olarak istenmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Şerh Nedir? Şerh Ne demek?

Şerh Nedir? Şerh Ne demek?

Tema Tasarım | Osgaka.com