Yeni Torba Yasada Neler Var? İşte Torba Yasa Kanunları

Yeni Torba Yasada Neler Var? İşte Torba Yasa Kanunları

2019 yılının ilk aylarında bazı alanlarda değişiklik yapılması adına Torba Yasa teklifleri; TBMM tarafından oylandı ve 18 madde kabul gördü. Torba Yasa kabul edildikten sonra 18 madde onaylandı ve kısa zamanda yürürlüğe girmesine karar verildi. Birçok kişi bu 18 maddenin detaylarına vakıf değil ve merak ediyor.

2019 yılının ilk aylarında bazı alanlarda değişiklik yapılması adına Torba Yasa teklifi; TBMM tarafından oylandı ve 18 madde kabul gördü. Torba Yasa kabul edildikten sonra 18 madde onaylandı ve kısa zamanda yürürlüğe girmesine karar verildi. Birçok kişi bu 18 maddenin detaylarına vakıf değil ve merak ediyor.

Torba Yasa İçeriğinde Neler Var?

Torba Yasa; meclis tarafından kabul edildi ve içeriğinin genel anlamda ekonomik konuları içerdiği biliniyor. 18 maddeden oluşan Torba Yasa içerisinde Vergi Kanunları, KHK, Kanun Teklifleri gibi detaylar bulunuyor.

Torba yasanın başlıkları;

  • Kitaplarda KDV oranının sıfırlanması,
  • Telefonların vergi oranının %25 olarak belirlenmesi,
  • Tarım kredi borçları olan kişilerin borçlarının yapılandırılması,
  • Petrol Piyasa Kanunu’nda yer alan 15 gün yetecek miktarda stok bulundurma mecburiyeti maddesinin kaldırılması,
  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na kiralanan deniz ya da iç sularda bulunan üretim yerlerinin kiralama sürelerinin 2020 yılına kadar uzatılması,
  • İş güvenliği uzmanı bulundurmanın zorunlu hale getirilmesi,
  • 2019 yılında işe girenler için prim, vergi ve aynı zamanda ücret desteğinin sağlanması,
  • Tazminat ödemelerine ilişkin düzenlemeler içeriyor.

Torba yasanın en fazla dikkat çeken maddeleri ise işe alım teşvikleri ve aynı zamanda tazminat üzerinde verilen kararlar denilebilir. İşsizlik oranının artması, kitap okuma oranının düşük olması ve diğer benzeri sorunlara çözüm mahiyetinde çıkarılan torba yasalar; şu anda yürürlükte. Torba yasanın detaylarını Miller Meclisi sitesinden okumanız da mümkün.

Etiketler : Emlak Rehberi