Yeni Sarp İnşaat İFLAS Etti!

İFM kapsamında inşa edilmekte olan Sarphan Finans Park projesini üstlenen Yeni Sarp İnşaat - Öz Akar Adi Ortaklığı için mahkeme iflas kararı verdi. İflas kararı verilen şirketin en büyük alacaklısı konumundaysa yer alan kuruluş özel bir banka olarak kendini gösteriyor.

İFM kapsamında Ataşehir üzerinde inşa edilmekte olan Sarphan Finans Park projesinin üstlenen şirket adına mahkeme iflas kararı vermiş durumda. İflas kararı verilen şirketin en büyük alacaklısı konumunda yer alan kuruluş ise özel bir banka olarak kendini gösteriyor. 700.000.000 TL değerindeki söz konusu projede bulunan gayrimenkullerin satış fiyatları ise 1.000.000 TL'den başlayış gösteriyor. Şirket adına yapılan açıklamada ise, verilen iflas kararına itiraz edileceğinin altını çizdi.

Üç bloktan oluşan ve toplam olarak 833 adet bağımsız birimin yer aldığı Sarphan Finans Park, TOKİ İştiraki olan Emlak kOnut GYO ortaklığıyla yapılmakta. Projenin yapımını ise, , Alaaddin-İhsan Akar kardeşlere ait Yeni Sarp İnşaat-Öz Akar Adi Ortaklığı üstlenmişti. Bahsi geçen şirketlerden 50.000.000 TL sermayeli Yeni Sarp İnşaat Madeni Yağlar Petrol Ürünleri Turizm İthalat İhracat Tic. ve San. LTD. ŞT.İ. geçmiş olduğumuz yılbaşında iflas erteleme başvurusunda bulunmuştu.

Dava dosyasına göz gezdiren İstanbul Anadolu 1.Ticaret Mahkemesi, şirket hakkında tedbir kararında bulunarak, kayyum ataması yapmıştı. Şirketin iflas erteleme talebiyse esastan direkt olarak inceleme altına alındı. Fakat, davaya müdahil olan kimi alacaklı şirketlerin talepleri ve Yeni Sarp İnşaat'a yönelik hazırlanan bilirkişi raporları ardından mahkeme, bür tür koruma tedribi altındaki şirkete yönelik iflas kararında bulundu.

Bu karar beraberinde, iflas erteleme tedbirleri de ortadan kaldırılmış durumda. Şirketin tasfiyesi adına dosya, İstanbul Anadolu 3.İcra İflas Müdürlüğü'ne iletildi. Alacaklılardan meydana gelen bir iflas masası oluşturuldu. İflas idaresi, şirkete ait olan varlıkların satışıyla borçların ödemesini yapacak. Çok sayıda şirket ve kurumun alacaklı olarak bulunduğu dosyanın ilk sırasında, en çok alacağın bulunduğu bir bankanın er aldığı bilgisi verildi.

Etiketler : Şirket Haberleri