Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Ne Zaman Çıkacak?

truck

Ülkemizde geride bıraktığımız yıllar içerisinde meydana gelen Van / Erciş depremi ile birlikte afet riski taşıyan yapıların yenilenmesine yönelik olarak Kentsel Dönüşüm Uygulaması başlatıldı. Uzun zamandır devam eden kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında kentsel dönüşüm yasasında değişikliğe gidiliyor. İşte detaylar…

Uzun süredir uygulanmakta olan afet riski taşıyan yapıların dönüştürülmesine yönelik kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yürürlükte olan kentsel dönüşüm yasasında değişikliğe gidiyor. Kısa süredir gündemdeki yerini koruyan yeni kentsel dönüşüm yasası ile ilgili değişikliklerin en temel gayesi kentsel dönüşüm uygulamasının ifa edilme aşamasının hız kazanmasıdır.

Ülke genelinde her noktada geçerli olan kentsel dönüşüm uygulamasının hukuki yönü olan kentsel dönüşüm yasası yürütülen uygulama çalışmalarının yasal dayanağı olmaktadır. Yeni uygulamaya girecek yasa ile sistem üzerinde köklü değişiklikler meydana gelecektir. Kentsel dönüşüm uygulamasından yararlanmayı bekleyen kişiler ise yeni kentsel dönüşüm yasasının ne zaman yürürlüğe gireceğini beklemektedir.

Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca yeni düzenleme getirilecek olan yeni kentsel dönüşüm yasa tasarısı kapsamındaki çalışmaların son aşamasında olunduğu yönünde bilgiler geliyor. Yeni gelen yasa tasarısının ilerleyen aylar içerisinde TBMM oylamasına sunulması beklenmektedir.

Yeni kentsel dönüşüm yasasının uygulamaya girmesi için öncelikle düzenlenen yeni yasa tasarısının TBMM bünyesinde kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ve son olarak ta Resmi Gazete’de yayınlanması gerekmektedir.

Yeni Kentsel Dönüşüm Yasasında Neler Değişti?

Tüm ülkenin merak etmekte olduğu konu ise yeni kentsel dönüşüm yasası ile hayatımıza girecek yeni değişikliklerin ne olduğudur. Sizlere ilk olarak söyleyebileceğimiz en köklü değişiklik kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında yer alan onay oranının yüzde 65’ten yüzde 51 seviyesine indirilecek olmasıdır.

Hâlihazırda uygulamada olan kentsel dönüşüm yasası kapsamında kat maliki çoğunluk onayının yüzde65 olması gerekmektedir. Yeni gelen kentsel dönüşüm yasası ile bina içerisindeki kat maliklerinin yüzde 65’lik çoğunluk onayı seviyesinin yüzde 51 oranına indirilmesi ile kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında sürecin işleyişine hız verilmek istenmektedir.

Yürürlüğe girecek olan yeni kentsel dönüşüm yasası ile birlikte yüzde 51’lik oy çoğunluğunun haricinde kalan kat maliklerine ait arsa payları, yeni gelen tasarı ile değişiklik meydana gelmemesi halinde bakanlık eli ile rayiç bedeli saptanmak sureti ile taban değer olarak rayiç bedel temel alınarak oy çoğunluğu sağlayan diğer kat maliklerine açık arttırma usulü ile satış işlemi gerçekleştirilecektir.

Yürürlüğe girmesi planlanan yeni kentsel dönüşüm yasası ile birlikte hayatımıza girecek olan bir diğer yenilik ise özel izin alınması sureti ile daha çok kat eklenerek yeni bina inşa edilmesinin önüne bir engel teşkil edecektir. Yeni kentsel dönüşüm yasası ile birlikte kat izinleri de belediyelerin imar müdürlüklerinin vereceği izin doğrultusunda olmayacaktır. Diğer yandan ise yeni kentsel dönüşüm yasası ile parsel temelli yoğunluk artışının meydana gelmesinin de önüne bir engel gelecektir.

"Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Ne Zaman Çıkacak?" Yorumlar

1 YORUM
  1. Ertğrul Günay 27 Haziran 2018 15:57

    Bu yasanın süratle çıkmasını bekleyen yapımcı firmalar kadar mağdur edilmiş gayrimenkul sahipleride var. 3/2 çoğunluk içinde dayatıcıların diğer anlaşma sağlamış olanlara verdiği zarar. % 51 süratle çıkmalı.

"Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Ne Zaman Çıkacak?" Benzer Haberler


Ali Ağaoğlu 4 Yeni Proje Yapıyor, Yatırım Bedeli 3 Milyar Dolar!

Ali Ağaoğlu 4 Yeni Proje Yapıyor, Yatırım Bedeli 3 Milyar Dolar!

Ağaoğlu Şirketler Grubu, gelecek yıl içerisinde başlama hedefi koyduğu 4 yeni projesi için kollarını sıvamaya başladı yatırım bedeli olarak 3.000.000.000 $ yatırım yapmayı planlıyorlar. Projeler ise; Çekmeköy, Bağcılar, Yeniköy ve Bakırköy üzerinde boy gösterecek.. Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Ne Zaman Çıkacak?

İki Design Group Bu Yıla 14 Yeni Projeye Başladı!

İki Design Group Bu Yıla 14 Yeni Projeye Başladı!

İki Design Group ortağı mimar Murat Kader, 2017 yılında 14 yeni projeye start verdi. Kader, İstanbul üzerinde birçok kentsel dönüşüm projesinde isimlerinin bulunduklarını açıkladı.

Colorist Şile'de Yeni Bir Kampanyaya Yeşil Işık Yanıyor!

Colorist Şile'de Yeni Bir Kampanyaya Yeşil Işık Yanıyor!

Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Ne Zaman Çıkacak?. 2.Etap öncesinde son dairelere özel kampanya başlatmış olan Colorist Şile, 50 ay %0 faiz kampanyasını 60 aya çıkardı. 199.000 TL'den başlayış gösteren fiyatlarla satılmakta olan Colorist Şile, özellikle kazançlı yatırım arayışı içerisinde olanların buluşma noktası olarak kendisini gösteriyor.

Murat Boz, Mahall Bomonti İzmir'in Yeni Reklam Yüzü Oldu!

Murat Boz, Mahall Bomonti İzmir'in Yeni Reklam Yüzü Oldu!

Daha çok gençlerin sevdiği ünlü sanatçı Murat Boz, Türkerler Holding'in çok yüksek iddialı olan projesi Mahall Bomonti İzmir'in reklam filminde rolünü aldı. Film üzerinde, Mahall Bomonti İzmir'in sunmuş olduğu ayrıcalıkları tek tek yaşayan Murat Boz, projenin sloganını "Olmak istediğim yer" diyerek özete kavuşturuyor.. Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Yeni İstanbul'a Yeni Yaşam Merkezi Neo Bolluca 3

Yeni İstanbul'a Yeni Yaşam Merkezi Neo Bolluca 3

Bugüne kadar Kemerburgaz, Göktürk ve Bolluca’da olmak üzere 200 bin metrekareden fazla alan üzerinde konut inşası gerçekleştiren Neo Yapı, İstanbul’un kuzeyinde gerçekleştirdiği yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Kısa sürede satışları gerçekleşen Neo Bolluca 1 ve 2 projesine yoğun talep üzerine kardeş proje Neo Bolluca 3 geliyor.

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı’nın İstanbul Bağcılar ilçesi, Yüzyıl Mahallesi Mevkinde hayata geçireceği konut projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için süreç devam ediyor. Oturma alanı ve ticari alanlarında yer alacağı projenin yatırım bedeli 46 milyon 526 bin 220 lira olarak belirlendi. Karma proje olarak hayata geçirilecek Bağcılar toplu konut projesi her ihtiyaca uygun yapıların yer alacağı şekilde tasarlandı.. Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası Ne Zaman Çıkacak?

İnsay Yapı, Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

İnsay Yapı, Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

Kısa zaman içerisinde adını çok fazla duymuş olduğumuz İnsay Yapı, 2016 yılı içerisinde tamamlamış olduğu projelerle tüm gözleri kendine çevirtiyor. İnsay Yapı, 2017 yılında Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da yapılması hedeflere katılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışmalarını bütün hızıyla devam ettirmekte.

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.