Yeni İmar Kanunu Problem Yaratabilir!

truck

Adana Kamu Müteahhitleri Başkanı Mustafa Karslıoğlu; Yeni İmar Kanunu'nun sektörde belirli problemlere yelken açabileceğinin altını çizdi.

Adana Kamu Müteahhitleri Başkanı Mustafa Karslıoğlu, gündeme yönelik önem seviyesi yüksek açıklamalar altına imza attı. Konuya ilişkin tespitleri de ortaya çıkaran Karslıoğlu, İnşaat Sektörünün Referandum duraklama sürecine girdiğini ve hemen ardından ise ara boşluğu kapatmak için anlık olarak hızla hareket kazandığını belirtti.

Karslıoğlu, Yeni İmar Kanunuyla birlikte 30 Haziran'dan sonra dubleks dairelerin ve bina çıkma paylarının yasaklanacak olduğuna dikkat çekti. Karslıoğlu, mevcut yönetmeliğin ertelenmediği ya da düzeltilmediği takdirde, bu alanlardan elde edilen mevcut kazanımların problem yaşayacak olduğunu ve bununda kentsel dönüşümü çok ciddi ölçüde yavaşlatacağını belirtti.

30 Haziran'ın ardından mevcut yönetmeliğin erteleme kararı almadığı takdirde, dubleks dairelerden ve çıkmalardan meydana gelen hakların ortadan yok edileceğini vurgulayan Karslıoğlu, dublekslerde kullanılmakta olan metrekarelerin, inşaatın ana metrekaresinden gidecek olduğundan dolayı inşaat alanının küçülecek olduğunu ifade etti. Karslıoğlu, Adana Kamu Müteahhitleri olarak; mevcut sistemde ortak alanları çok abartılı bir şekilde kullanarak bu konuyu suistimal etmekte olanların yeni imar mevzuatıyla birlikte sınırlarının çizilmesine katılım gerçekleştirdiklerini, ama bunu yaparken kentsel dönüşümü ve küçük orta ölçekleri inşa edilen yapıların getirdiği kazançların önüne engel koyulmasının gerekli olduğuna dikkat çekti.

Mustafa Karslıoğlu, mevcut durumun daha çok plan notlarından ve ortak alanları abartılı bir biçimde kullanılarak elde edilen alanlardan kazanımın altına imza atılması ve ardından da özel mülkler katılım gerçekleştirerek suistimaleden kaynaklanmakta olduğunu, bu duruma izni kendisi veren Belediyelerin bu husus üzerinde açık, net yasalarla sınırlandırmaları gerektiğini, bu tür yapılacak olan kötü kullanımlara göz açtırılmamasının zorunlu olduğunu, bu duruma direkt olarak kendilerinin de çok ciddi ölçüde karşı olduklarını vurguladı. 

İnşaat sezonunun başladığı tam bu aylar içerisinde inşaat sektörünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdamdaki seferberlik çağrısına uyarak çalıştıklarını vurgulayan AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, yeni yönetmeliğe geçişin bu sürece balta saplayacağına vurgu yaparak, dikkat edilmesini söyledi. 

"Yeni İmar Kanunu Problem Yaratabilir!" Yorumlar

"Yeni İmar Kanunu Problem Yaratabilir!" Benzer Haberler


Ali Ağaoğlu 4 Yeni Proje Yapıyor, Yatırım Bedeli 3 Milyar Dolar!

Ali Ağaoğlu 4 Yeni Proje Yapıyor, Yatırım Bedeli 3 Milyar Dolar!

Ağaoğlu Şirketler Grubu, gelecek yıl içerisinde başlama hedefi koyduğu 4 yeni projesi için kollarını sıvamaya başladı yatırım bedeli olarak 3.000.000.000 $ yatırım yapmayı planlıyorlar. Projeler ise; Çekmeköy, Bağcılar, Yeniköy ve Bakırköy üzerinde boy gösterecek.. Yeni İmar Kanunu Problem Yaratabilir!

İki Design Group Bu Yıla 14 Yeni Projeye Başladı!

İki Design Group Bu Yıla 14 Yeni Projeye Başladı!

İki Design Group ortağı mimar Murat Kader, 2017 yılında 14 yeni projeye start verdi. Kader, İstanbul üzerinde birçok kentsel dönüşüm projesinde isimlerinin bulunduklarını açıkladı.

Colorist Şile'de Yeni Bir Kampanyaya Yeşil Işık Yanıyor!

Colorist Şile'de Yeni Bir Kampanyaya Yeşil Işık Yanıyor!

Yeni İmar Kanunu Problem Yaratabilir!. 2.Etap öncesinde son dairelere özel kampanya başlatmış olan Colorist Şile, 50 ay %0 faiz kampanyasını 60 aya çıkardı. 199.000 TL'den başlayış gösteren fiyatlarla satılmakta olan Colorist Şile, özellikle kazançlı yatırım arayışı içerisinde olanların buluşma noktası olarak kendisini gösteriyor.

Murat Boz, Mahall Bomonti İzmir'in Yeni Reklam Yüzü Oldu!

Murat Boz, Mahall Bomonti İzmir'in Yeni Reklam Yüzü Oldu!

Daha çok gençlerin sevdiği ünlü sanatçı Murat Boz, Türkerler Holding'in çok yüksek iddialı olan projesi Mahall Bomonti İzmir'in reklam filminde rolünü aldı. Film üzerinde, Mahall Bomonti İzmir'in sunmuş olduğu ayrıcalıkları tek tek yaşayan Murat Boz, projenin sloganını "Olmak istediğim yer" diyerek özete kavuşturuyor.. Yeni İmar Kanunu Problem Yaratabilir!

Yeni İstanbul'a Yeni Yaşam Merkezi Neo Bolluca 3

Yeni İstanbul'a Yeni Yaşam Merkezi Neo Bolluca 3

Bugüne kadar Kemerburgaz, Göktürk ve Bolluca’da olmak üzere 200 bin metrekareden fazla alan üzerinde konut inşası gerçekleştiren Neo Yapı, İstanbul’un kuzeyinde gerçekleştirdiği yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Kısa sürede satışları gerçekleşen Neo Bolluca 1 ve 2 projesine yoğun talep üzerine kardeş proje Neo Bolluca 3 geliyor.

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı İnşaat'tan Bağcılar Residence Projesi

Yeni Yapı’nın İstanbul Bağcılar ilçesi, Yüzyıl Mahallesi Mevkinde hayata geçireceği konut projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için süreç devam ediyor. Oturma alanı ve ticari alanlarında yer alacağı projenin yatırım bedeli 46 milyon 526 bin 220 lira olarak belirlendi. Karma proje olarak hayata geçirilecek Bağcılar toplu konut projesi her ihtiyaca uygun yapıların yer alacağı şekilde tasarlandı.. Yeni İmar Kanunu Problem Yaratabilir!

İnsay Yapı, Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

İnsay Yapı, Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da Kentsel Dönüşüme Başlıyor!

Kısa zaman içerisinde adını çok fazla duymuş olduğumuz İnsay Yapı, 2016 yılı içerisinde tamamlamış olduğu projelerle tüm gözleri kendine çevirtiyor. İnsay Yapı, 2017 yılında Yeni Sahra ve Beykoz Soğuksu'da yapılması hedeflere katılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışmalarını bütün hızıyla devam ettirmekte.

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.