Yargıtay'dan Kiraya Verilen "Bodrum Katıyla" İlgili Boşaltma Kararı | Emlakta Haber

Yargıtay'dan Kiraya Verilen "Bodrum Katıyla" İlgili Boşaltma Kararı

truck

Seneler önce apartman sakinlerin birleşerek toplu karar aldığı ve projede apartmanın ortak alanı olarak geçen hizmetli odası, sığınak ve kömürlüğün birleştirilmesi sonucu elde edilen sığınak alanının mesken olarak kiraya verilmesi mahkemeye taşındı. İmar Kanununa göre hatalı görülen durumla ilgili yargıdan çıkan kararın detayları...

Yargıtay’dan flaş bir karar daha geldi. Apartmanların bodrum katlarındaki sığınakların mesken olarak kiralanamayacağına hükmeden Yargıtay, daire olarak kullanılan sığınağın boşaltılması yönünde karar verdi. Bir vatandaşın şikayeti üzerine mahkemeye taşınan konuya ilişkin merak edilen gelişmelerin detayları haberimizde… 

Yargıtay’ın altına imza attığı ve sığınakların kiralamaya verilemeyeceği yönündeki kararı çok konuşulacağa benziyor. Alınan bilgilere göre apartmanların bodrum katlarındaki sığınakların kiraya verilemeyeceği karara bağlandı. 50 yıldır kirada bulunan daireyle ilgili flaş karar şaşırttı. Ve mahkeme sonucuna göre 50 yıldır daire olarak kullanılan sığınağın yargı kararıyla boşaltılmasına karar verildi.
 
1968 yılından bu yana mesken olarak kullanılan sığınakla ilgili, bir apartmanın bodrum katında bulunan ve mimari projede apartman ortak alanı olarak geçen hizmetli odası, sığınak ve kömürlük birleştirilerek konuta çevrildikten sonra kiraya verildi. Ancak binaya 2014 yılında daire satın alarak yerleşen bir vatandaşın bu durumu fark edip şikayet etmesinin ardından konu yargıya taşındı. Şikayet sonrasında konuya son noktayı Yargıtay koydu.

2014 yılında olayın yaşandığı apartmandan daire alan vatandaşın itirazı üzerine Yargıtay'a taşınan konuyla ilgili karar nihayet verildi. Davacının, sığınakta kiracı olarak oturan ailenin, binayı boşaltmalarını talep etmesi üzerine 5. Sulh Hukuk Mahkemesi de İmar Kanunu'nun ilgili maddesine göre dava konusu olan dairenin 30 gün içerisinde boşaltılmasına ve süresinde müdahalenin önlenmemesi halinde de zorla boşaltılmasına karar verdi.

"Yargıtay'dan Kiraya Verilen "Bodrum Katıyla" İlgili Boşaltma Kararı" Yorumlar

"Yargıtay'dan Kiraya Verilen "Bodrum Katıyla" İlgili Boşaltma Kararı" Benzer Haberler