Yapı Kullanma İzin Belgesi Harcı 2018

Yapı Kullanma İzin Belgesi Harcı 2018
Editör: Mutlu Dinçer Emlak Rehberi 12 Mayıs 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Bir arsa üzerinde yeni bir inşaata başlanması ve bu inşaat çalışmasının tamamlanması neticesinde eğer ilgili inşaat belediye tarafından izin verilen ölçüler içerisinde ve imar yönetmeliği kapsamında belirlenen kurallar içerisinde inşa edilmiş ise ilgili yapı için yapı kullanma izini verilmektedir. Söz konusu olan yapı kullana izini ilgili yapının projesinin şekli, arsa sahibi ile inşa eden yapı firması ya da müteahhit arasında yer alan sözleşmesi maddelerini içerisinde bulundurmaktadır. Gelin şimdi yapı kullanma izin belgesini daha net bir şekilde açıklayalım.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Yapı ruhsatı alınmış olan yapının inşaat aşamasının tamamlanmasının ardından resmi olarak inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve yaşanmak için uygun olduğunu resmi olarak kayıt altına alınması için alınan belgeye yapı kullanma izni adı verilir. Söz konusu olan yapı kullanma izin belgesi, yapı ruhsatını alma işleminde olduğu gibi inşaat çalışmasının yürütüldüğü bölgede bağlı olunan belediyeye başvuru yapılarak alınmaktadır.

Yapı kullanma izin belgesi için bağlı olunan belediyeye gerekli belgeleri temin ederek dilekçe yolu ile başvuru yapılmasının ardından belediyenin yapıl kullanma izni verme konusunda yetkili olan birimlerine bağlı olan yapı denetim ekibi tarafından yapı kullanma izni başvurusuna konu olan bine teknik olarak inlemeye altına alınır. Gerçekleştirilen inceleme neticesinde inşaatı tamamlanan yapı mevcut proje ve eklerine uygun bir şekilde inşa edilip edilmediği ve belediyenin izin verdiği ölçü sınırları içerisinde kalınmış mı kontrol edilir.

Bu belirtmiş olduğumuz temel iki madde uygun bir şekilde yerine getirilmiş ise ilgili bina için yapı kullanma izin belgesi verilebiliyor. Ancak bu sözünü etmiş olduğumuz yapı kullanma izin belgesini alabilmek için belirli oranlarda bir harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Bu harç bedelleri her yıl yeniden belirlenmektedir.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Harcı 2018

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz gibi her yıl yeniden güncellenen yapı kullanma izin belgesi harcı 2018 yılı içerisinde aşağıdaki şekilde uygulanacaktır. Söz konusu olan harç bedelleri belirli ölçüler etrafında ayrı ayrı hesaplanmıştır. Mesken türü yapılar için yapı kullanma izin belgesi harçları 2018 tutarları alt kısımda yer alıyor.

 • 1.000 metrekare alana kadar olan meskenlerde metrekare başına 3,33 TL
 • 1.000 metrekare ile 15 bin metrekare arasında olan meskenlerde metrekare başına 3,6 TL
 • 15 bin metrekare ile 50 bin metrekare arasında olan meskenlerde metrekare başına 3,73 TL
 • 50 bin metrekare ile 100 bin metrekare arasında olan meskenlerde metrekare başına 4,13 TL
 • 100 bin metrekare ve üzeri metrekarelere sahip olan meskenler için ise metrekare başına 4,66 TL şeklinde bir harç fiyatlandırması bulunmaktadır.

Konut yani mesken harici işyeri, otel ve AVM gibi yapılar için 2018 yılı içerisinde uygulanan yapı kullanma izin belgesi harç tutarları aşağıdaki gibidir.

 • 1.000 metrekareye kadar olan yapılar için metrekare başı 4,93 TL
 • 1.000 metrekare ile 15 bin metrekare arası yapılar için metrekare başına 5,19 TL
 • 15 bin metrekare ile 50 bin metrekare arası yapılar için metrekare başına 6,29 TL
 • 50 bin metrekare ile 100 bin metrekare arası yapılar için metrekare başına 7,33 TL
 • 100 bin metrekare ve üzeri metrekare alana sahip olan yapılar için metrekare başına 8,79 TL
 • Sanayi yapıları için 2,53 TL
 • Tarım alanı yapıları için 0,34 TL
 • Umumi yapılar için 0,8 TL
 • Özel hizmet binaları için 2,53 TL şeklinde bir yapı kullanma izin belgesi harç uygulaması bulunmaktadır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat Mülkiyeti Nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com