Yabancı Yatırımcının Önü Açıldı!

truck

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, Üretim Reform Paketi'ne ilişkin gerçekleştirilen düzenlemeleri değerlendirme altına aldı. Özdebir, yabancı yatırımcının önünde var olan engellerin tamamının açıldığını ve önünün açılmaya devam edeceğini büyük bir kararlılıkla ifade ederken, sanayicinin arsa sıkıntısına da neşter vurulduğunu sözlerine ekledi.

Üretim Reform Paketiyle birlikte OSB bölgelerine GYO kurma imkanı verilirken, Sanayicinin mülk edinme ya da sanayi parseli alma gibi zorunlulukları tamamen yürürlük dışı bırakılıyor.

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yabancı yatırımcının önündeki engellerin tamamının kaldırılması beklenen düzenlemeye yönelik bir takım değerlendirmeler ve açıklamalar yaptı.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının kurulmasının sektöre faydalı olan bir madde olarak ön plana çıkıtğını vurgulayan Özdebir, organize sanayi bölgelerinin kuruluşunda arazilerin kamulaştırılması, OSB'ye eklenmesi, ardından da altyapı işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve sanayiciye arsa tahsis edilmesinin büyük bir finansman gerektirdiğini dile getirdi.

Özdemir, bunun diğer bir katkısının ise yurdışından Türkiye'ye gelen yatırımcılar için olacağını vurguladı. Özellikle yurt dışından sırf yatırım amacıyla Türkiye'ye gelen yatırımcıların arsa, toprağa yatırım yapmadıklarını bunu istemediklerini belirtti. Gayrimenkule de para bağlamak istemediklerini belirtti. Bunların önündeki engelleri yok etmek, kolaylaştırabilmek açısından da OSB aracılığıyla ya da GYO tarafından gerçekleştirilen, üst yapısı da tamama erdirilen arazi ve binanın tipi bu şekilde olan katılımcılara belirli ölçütlerde belirlenen kiralarda tahsis edilmesi yatırımcının yüküün hafifletecek.

Özellikle büyükşehirlerde arsa ve binaya yapılack olan büyük yatırımdan kurtulunuyor. Bunu yıllara sari bir şekilde kirayla ödemek durumunda gelişim gösterek söz konusu çalışmanın sanayiye de katkı sağlayacağını beklediklerini tekrar sözlerine ekledi.

Düzenlemeye göre, OSB'lerin kuracak olduğu GYOlar, katılımcı hak ve yükümlülüklerini barındırabilecek. Bakanlık, OSB'lerin kuracak olduğu GYO'ların üst yapılı veya üst yapısız parsel satışına, kiralanmasına ve üst hakkı kurulmasına yönelik tvan bedeller ya da prensiplerle birlikte satış, kiralama ve üst hakkı tahsis edecek ve sektörlerin çizgilerini çekecek. 

"Yabancı Yatırımcının Önü Açıldı!" Yorumlar

"Yabancı Yatırımcının Önü Açıldı!" Benzer Haberler


Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlıktan Sonra KDV'siz Ev Fırsatı!

Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlıktan Sonra KDV'siz Ev Fırsatı!

2017 yılına yeni teşviklerle adımını atmış olan gayrimenkul sektörü, beklentilerinin karşılığını almaya tek tek devam etmekte. Yerli yatırımcı adına tekrardan düzene oturtulmuş olan söz konusu KDV oranları, şuanda da yabancı alıcı için tekrardan düzenleniyor. Yabancı yatırımcılara konut alımlarında KDV oranı kalkacak. . Yabancı Yatırımcının Önü Açıldı!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

Öncelikli olarak Körfez ülkeleri olmak üzere toplamda 21.178 yabancı uyruklu kişiye, 19.091 konut ve 1.912 parsel satışı gerçekleştirildi. Türkiye'yi tercih edenlerin ilk baş sırasında, Iraklılar sonrasında ise, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve İngiltere vatandaşları geldi.

Yabancı Uyruklu Kişiler Nasıl Konut Alabilir

Yabancı Uyruklu Kişiler Nasıl Konut Alabilir

Yabancı Yatırımcının Önü Açıldı!. Yurt dışından ülkemize gelerek oturum izni alan yabancı uyruklu vatandaşların ülkemizden bir ev satın almak istemeleri halinde bir kısım işlemleri yerine getirmeleri gerekmektedir. tapu müdürlüklerinde gerçekleşen tapu devir işlemi normalden biraz daha farklı olarak yürümektedir. Ayrıntılar haberimizde…

Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Polonya ve Romanya'da gerçekleştirdiği temaslara ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. . Yabancı Yatırımcının Önü Açıldı!

Yabancı Uyruklular Konut ve İş Yeri İçin %0 KDV Ödeyecek!

Yabancı Uyruklular Konut ve İş Yeri İçin %0 KDV Ödeyecek!

Yabancılarla 6 aydan fazla yurt dışında yaşamış olan ve hayatlarını orda devam ettirmekte olan Türk vatandaşları, satış bedelini yurt dışından sağlayacak olan dövizle ödemeleri şartı konularak, ilk kez sahip oldukları iş yeri ve konuta yönelik KDV ödemesi yapmayacaklar. Bu kapsamda yabancılara yönelik satışların ve ülkeye girecek dövizin artış göstereceği belirleniyor.

Yabancı Yatırımlar Çanakkale'den 100.000.000 TL'lik Arazi Satın Aldı!

Yabancı Yatırımlar Çanakkale'den 100.000.000 TL'lik Arazi Satın Aldı!

Çanakkale 18 Mart Köprüsü etrafında yabancı bireyler günümüze kadar toplam olarak 100 Milyon TL'lik araziyi kendi bünyelerine kattılar. İlgi göstermekte olan yabancı yatırımların %70'i Araplardan oluşuyor. . Yabancı Yatırımcının Önü Açıldı!

Yabancı Yatırımcı Türkiye Ekonomisine Güveniyor!

Yabancı Yatırımcı Türkiye Ekonomisine Güveniyor!

Samsung Electronics Türkiye Başkanı Dae Hyun Kim, Türkiye'nin ekonomisin olan güvenlerinin tam olduğunu aktararak, Türkiye'ye gelecek için yatırım yapacak olduklarının altını çizdi.

Yabancı Şirketler, Ülkemizde Gayrimenkul Kiralamakta Zorluk Çekiyor!

Yabancı Şirketler, Ülkemizde Gayrimenkul Kiralamakta Zorluk Çekiyor!

Yabancı sermayeli finansal kiralama şirketleri Türkiye üzerinde gayrimenkul kiralamakta sıkıntı çekmekte. Yabancı sermayesi bulunan firmalar, gayrimenkul leasing'i adına ilk olarak valiliğe, sonrasında askeriyeye ve en son emniyete başvuruda bulunuyor. 2 aylık izleme ve izin sürecinden sonra ancak kiralama yapabiliyor.