Vergi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vergi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 16 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Vergi borçları yapılandırma işlemi yürürlükte. Bu işlemle devlet kurumlarına ait birçok bor, yenirden yapılandırılmaktadır. Yürürlüğe giren yasa ile birlikte başta gecikme faizleri olmak üzere vergi ve vergi cezalarının, gümrük vergileri, emlak ve çevre temizlik vergisi ödememeleri, trafik cezaları, askerlik cezaları, nüfus ve seçim cezaları, karayolu geçiş ücretleri, RTÜK’e yönelik idari para cezaları, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait öğrenim kredisi alacakları, Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları ile belediyelerin alacakları uygun taksitlerle ödenebilmektedir. Yapılandırmadan yararlanmak için ilgili kurumlara başvuru yapılmalıdır. Bunun için vergi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabının öğrenilmesi gereklidir.

Vergi borcu yapılandırılması ile geçmişten gelen cezalar da kaldırılmaktadır. Ayrıca gecikme faizi ve gecikme zamları da tahsil edilmemektedir. Vergi borcu yapılandırılmasından 6,3 milyon kişinin yararlanacağı düşünülmektedir. Borçların ödenmesi ile birlikte 93 milyar liralık gelir elde edileceği ifade edilmektedir. Peki, vergi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Bunun için trafik cezası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi olan vatandaşlar vergi dairelerine başvurarak borçlarını yeniden yapılandırıp taksitle ödeyebilmektedir.

Vergi borcu yapılandırılmasında borçların 6, 9,12,18 halinde ödenmesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca taksitlerin iki ayda bir ödenmesi de söz konusu olabilmektedir. Yasa, 30 Haziran 2016 tarihinden önceki borçları kapsamaktadır. Kanun ile prim borcu olan esnafın da borçlarını ödeyerek emekli olma avantajı elde etmektedir. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 300 binden fazla esnafın prim borçlarını yeniden yapılandırılarak emekli olmalarının önü açılacak. Bu işlemle ilgili olarak pirim ve vergi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır sorusuna, Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile yapılır denilerek cevap verilebilmektedir.

Sadece vergi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır diye merak edenlere de geçmiş yıllarda olduğu gibi bağlı bulunan vergi dairesine dilekçe ile başvurulması gerektiği söylenmektedir.

Vergi borçlarının peşin ya da taksitli olarak ödenmesi söz konusu olmaktadır. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin ilgili kurumlara başvurması gerekmektedir. Borçlu olanların borcunun aslını ödemesi durumunda gecikme cezası alınmamaktadır. Yasa ile birlikte süren vergi incelemelerine de kolaylık getirilmektedir. Vergi incelemelerinin bir ayda bitmemesi durumunda kaldırılacağı belirtilmektedir.

Peki, vergi yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Ne tür bir vergi olursa olsun mutlaka ilgili vergi dairesine başvurulması gerekmektedir. Örneğin emlak ya da çevre temizlik vergisi için yapılandırma başvurusunun ilgili belediye başkanlığına yapılmalıdır. Verginin tescil ve taksitini ödemek için de vergi dairesine dilekçe ile yazılı başvurmak gerekmektedir. Dilekçe örneğine de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın gib.gov.tr web sitesinden ulaşılabilmektedir. Dilekçe, eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com