Türkiye’nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!

Türkiye’nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!
Editör: Zeynep Kaya Gündem 16 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olarak bilinen Üsküdar-Ümraniye Metro Hattının açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun birinci etabı olarak bilinen hattın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u araç trafiğinden kurtarmak için devam eden ve planlanan ulaşım projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte gelişmelerin detayları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla dün açılışı gerçekleştirilen ve sürücüsüz hizmet verecek Üsküdar-Ümraniye metrosunun 20 kilometrelik güzergahı üzerinde 16 istasyonu bulunuyor. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedeflenen yeni metro hattında kullanılacak olan metronun uzunluğu 128 metre olarak paylaşıldı. 126 vagona sahip olan metro bin 622 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Emisyonunda yıllık 77 bin 246 ton azalma sağlaması planlanan hattaki trenlerin fren gücünden yararlanarak enerji geri dönüşümü de elde ediliyor olacak. Buna göre fren mesafesinin kısalması sayesinde enerjiden de tasarruf edilmiş olacak.

Metronun ilk etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz kısmının uzunluğunu 10,5 kilometre. Bu bölümde; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan bulunuyor. Ayrıca Marmaray ile entegre yapılan hat üzerinde Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara da ulaşım imkanı mevcut. Sürücüsüz metro hattını kullananlar Marmaray dışında Altunizade’den metrobüs hattına da geçebilecekler. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun kalan kısımlarının çalışmalarının ise 2018’in Haziran ayında hizmet vermeye başlayacağı belirtildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com