Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!

truck

İstanbullular, günlük 700 bin yolcuya hizmet verecek olan yeni metro hattına kavuştu. Sürücüsüz olarak hizmet verecek olan Üsküdar-Ümraniye metro hattı Türkiye'de bir ilk olarak biliniyor. Marmaray ve Metrobüs güzergahları ile entegre olarak planlanan projenin kalan kısımları ile 2018 yılının ilk yarısında tamamlanıyor olacak.

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olarak bilinen Üsküdar-Ümraniye Metro Hattının açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun birinci etabı olarak bilinen hattın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u araç trafiğinden kurtarmak için devam eden ve planlanan ulaşım projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte gelişmelerin detayları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla dün açılışı gerçekleştirilen ve sürücüsüz hizmet verecek Üsküdar-Ümraniye metrosunun 20 kilometrelik güzergahı üzerinde 16 istasyonu bulunuyor. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedeflenen yeni metro hattında kullanılacak olan metronun uzunluğu 128 metre olarak paylaşıldı. 126 vagona sahip olan metro bin 622 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Emisyonunda yıllık 77 bin 246 ton azalma sağlaması planlanan hattaki trenlerin fren gücünden yararlanarak enerji geri dönüşümü de elde ediliyor olacak. Buna göre fren mesafesinin kısalması sayesinde enerjiden de tasarruf edilmiş olacak.

Metronun ilk etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz kısmının uzunluğunu 10,5 kilometre. Bu bölümde; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan bulunuyor. Ayrıca Marmaray ile entegre yapılan hat üzerinde Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara da ulaşım imkanı mevcut. Sürücüsüz metro hattını kullananlar Marmaray dışında Altunizade’den metrobüs hattına da geçebilecekler. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun kalan kısımlarının çalışmalarının ise 2018'in Haziran ayında hizmet vermeye başlayacağı belirtildi.

"Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!" Yorumlar

"Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!" Benzer Haberler


Türkiye'de 41.000 Yataklı Akıllı Hastaneler Kurulacak!

Türkiye'de 41.000 Yataklı Akıllı Hastaneler Kurulacak!

Sağlık bakanlığı aracılığıyla kamu - özel işbirliği ile gerçekleştirilmiş olan "Şehir Hastaneleri" projesiyle, Türkiye'ye 41.091 yataklı hastaneler kurulacak. Hastanelerin 6 - 8 tanesi bu yıl hizmete açılıyor!. Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!

Greenox Residence, Türkiye'nin İlk ve Tek Dikey Ormanı!

Greenox Residence, Türkiye'nin İlk ve Tek Dikey Ormanı!

İstanbul 4.Levent'te yapılacak olan ve adını Green ve Oxygen kelimelerinin birleşiminden oluşturmuş olan Greenox Residence projesi, Türkiye'nin ilk ve tek dikey ormanı olma özelliğini taşımaktadır. Benzeri daha önce İtalyan Mimar Stefano Boeri tarafından 2010 yılı içerisinde Milano'da yapılan dikey ortman konseptli proje sizler için çok ayrıcalıklı bir yaşam vaat ediyor.

Kentsel Dönüşüm Türkiye İçin Çok Büyük Fırsat!

Kentsel Dönüşüm Türkiye İçin Çok Büyük Fırsat!

Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!. Bu yıl 5.si düzenlenmiş olan İnşaat ve Konut Konferansı'nda, sektörün önemli isimleri toplanarak, çeşitli konular üzerinde istişare yaptılar. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türk inşaat sektörünün dünya üzerinde pek çok alanda 1. sırada olduğunu dile getirdi.

Ağaoğlu: Moody's Körfez parasının Türkiye'ye gelmesini istemiyor

Ağaoğlu: Moody's Körfez parasının Türkiye'ye gelmesini istemiyor

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Batı bankalarının "Türkiye’ye para aktarmayın, yatırım yapmayın" şeklinde Körfez yatırımcılarına resmi yazı gönderdiğini söylerken Moody's'in de Türkiye'ye para gelmemesi için kararlar aldığını belirtti.. Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!

AVM'lerde Dövizle Kira Sadece Türkiye'de Var!

AVM'lerde Dövizle Kira Sadece Türkiye'de Var!

DeFacto şirketi CEO'su İhsan Ateş, "16 ülkede toplam mağazamız var, diğer tüm ülkelerle yerel para biriminde kira ödemesi yapıyoruz, fakat Türkiye'de Dolar ve Euro var, buda sadece Türkiye'ye özel olan bir şey dedi.

Türkiye'nin Dev Projeleri Ders Kitaplarında Gösterilecek

Türkiye'nin Dev Projeleri Ders Kitaplarında Gösterilecek

Türkiye için bir devri kapatıp yeni bir devir açar nitelikte olan projeler ders kitaplarına giriyor. Öğrenciler, uluslararası gücün simgesi olarak beliren 3. Havaalanı, Marmaray ve Kanal İstanbul'u Coğrafya dersinde öğrenecek. . Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

Öncelikli olarak Körfez ülkeleri olmak üzere toplamda 21.178 yabancı uyruklu kişiye, 19.091 konut ve 1.912 parsel satışı gerçekleştirildi. Türkiye'yi tercih edenlerin ilk baş sırasında, Iraklılar sonrasında ise, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve İngiltere vatandaşları geldi.

Türkiye'nin Konuta Olan Güvenci Tam!

Türkiye'nin Konuta Olan Güvenci Tam!

Ülke çevresinde kasım ayı içerisinde 132.655 konut satışı gerçekleştirildi. Şuana kadar bütün zamanlar kapsamında 100 yıldır en yüksek konut satışı 2016 kasım ayında yapılmış durumdayken eş zamanlı olarak konut kredili satışlar ise 48.941 satışla kendi rekorunu kırmış durumda. Kasım 2016 gayrimenkul sektörü için rekor üstüne rekor ayı oldu.